I nekvetoucí rostlina může hýřit barvami

Rubrika: Tvoření s dětmi

motylciMiluji barvy. Hrozně ráda nahlížím do květinářství a kochám se. Tolik květin, tolik barev a tvarů, ale i vůní! Stačí jediný pohled na to pestrobarevné království a hned mi dušička pookřeje, hned je mi veseleji a svět je najednou krásnější.

Bohužel, doma takovouto krásu nemáme. Jakákoli kvetoucí kytička „oslaví“ získání nového domova tím, že odkvete a uschne. Doma proto máme jen palmičky, tchýniny jazyky, datlovník a podobné rostlinky. Samá zelená, jen zelená. Nikde ani náznak nějaké jiné barvičky! Žádalo si to změnu. Chtělo by to něco hodně barevného, krásného, co tu zeleň prozáří.

A pak přišel nápad – vyrobit motýlky! Vždyť ti jsou nádherně barevní!

Časová náročnost: přibližně 0,5 h na jednoho motýlka

Náročnost tvoření: velmi nízká, tvořit mohou s pomocí dospělého už i dvouleté děti (se stříháním pomohou rodiče)

Cenová náročnost: velmi nízká

Potřebujeme:

– tvrdý bílý papír

– barevné papíry

– nůžky

– vodové nebo temperové barvy

– štětce

– lepidlo (na lepení papíru stačí lepidlo v tubě, na přilepení motýlka ke kolíčku je lepší použít buď lepidlo Herkules, nebo tavnou pistoli)

– špejle

– dřevěné kolíčky na prádlo (na 1 motýlka 1 kolíček)

– pracovní oblečení a staré noviny / igelit na ochranu pracovní plochy

Postup:

Tvoříte-li s dítětem, které ještě neumí stříhat, připravte si šablony a vše ostatní dopředu.

motylci1_vNa papír si předkreslete obrys motýlka. Můžete zvolit velmi jednoduchý tvar křídel, jako například my, nebo i složitější. Záleží na tom, kdo bude vystřihovat a kolik času na výrobu motýlků máte. Menší děti pravděpodobně nezvládnou vystřihnout jemné detaily.

Je lepší zvolit symetrického motýlka, ušetříte si tak případné komplikace. Měkký papír přehněte na polovinu a nakreslete na něj v místě ohybu jen polovinu motýlka (tělo motýlka bude v rovině s ohybem papíru). Tykadla udělejte dostatečně tlustá, aby se dala vystřihnout. Předkreslený vzor vystřihněte, obkreslete na tvrdý papír a vystřihněte prvního motýlka.

Zdobení motýlka je dvojí:
motylci2_v

  • Zdobení pomocí barev. Pomalujte motýlka z jedné strany barvičkami. Můžete mít motýlky jednobarevné, motýlky s puntíkovanými či proužkovanými křídly, můžete motýlkům nabarvit každé křídlo jinou barvou, … Fantazii se meze nekladou.
  • Zdobení pomocí barevných papírů. Z barevných papírů vystříhejte různé tvary, kterými chcete ozdobit motýlkova křídla. Můžou to být puntíky, ovály, „menší křídlo“, … Můžete zvolit jednobarevné zdobení, nebo jednotlivé barevné papírky na sebe vrstvit, od největšího po nejmenší. Nalepte vystřižené tvary (jen na jednu stranu motýlka) tak, jak se vám to líbí.

Nyní si rozmyslete, zda chcete mít motýlka na špejli či na kolíčku. Špejli můžete zapíchnout do hlíny, ale u vyšších rostlin budete mít motýlky jen dole. Motýlci přilepení na kolíčku se zase nedají přichytit na každou rostlinku, využít můžete jen ty rostliny, které mají tenké větvičky či vzdušné kořeny. Na listech by kolíček rostlinku tlačil a poškozoval.

motylci3_vPokud budete vyrábět motýlka na špejli, potřebujete 2 stejné motýlky. Jednoho motýlka z neozdobené strany potřete lepidlem, položte na něj špejli a na to přilepte druhého motýlka. Pečlivě stiskněte a nechejte zaschnout.

Pokud budete vyrábět motýlka na kolíčku, potřete kolíček lepidlem a tělo motýlka na kolíček přilepte. Tiskněte, dokud lepidlo nezaschne.

Teď už stačí jen motýlky umístit na rostlinu a kochat se její nově získanou pestrobarevností.

Tipy na závěr:

Tvoříte-li s velmi malými dětmi, které ještě neumí pracovat s vodovými barvami, zvolte buď temperové barvy, do kterých stačí jen namočit štětec, nebo motýlka nabarvěte prstovými barvičkami.

motylci4_vZdobíte-li motýlka pomocí tvarů vystřižených z barevných papírů, nemusíte mít jen čistě bílého motýlka. Můžete použít i tvrdý barevný papír (prodává se za cca 4Kč/A4). Nebo si můžete motýlka z bílého tvrdého papíru nejprve nabarvit a poté ho ozdobit nalepovanými papírky. Nebo také můžete využít obyčejný měkký barevný papír. Z barevných papírů vystřihněte větší tvary a ozdobte křídla více vrstvami. Tím se křídla částečně zpevní.

Pokud nemáte doma barevné papíry, můžete využít staré noviny či časopisy. Detaily na křídlech motýlka jsou malé, takže jistě nebude problém v tiskovinách najít dostatečně velké jednobarevné plošky.

Při tvoření můžete využít i barevné lepící papíry, které mají z jedné strany lepidlo. Stačí je trošku navlhčit (například přetřením vyždímanou houbičkou) a můžete lepit.

Pokud vám děti pomáhají při zalévání kytiček a hrozí, že by mohly motýlka na špejli omylem polít, zvolte při barvení raději akrylové barvy. Ty jsou po zaschnutí vodě odolné, takže troška vody jim neuškodí. Vodové barvy by se v tomto případě mohly roztéci a celá práce by přišla vniveč.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Padmé

    Markétko, hezké, moc hezké, článek i fotečky.:-) Tyhlety „věcičky“ na špejli doma v květináči mám a moc se mi to líbí, klouček to vyráběl ve škole při výtvarce, dokonce mám dva kousky od něj i u sebe v kanceláři (v práci).:-)
    A taky mám ráda květinářství, těší mě pohled na kvetoucí kytičky a tu krásu kolem. Markétko, díííky.:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist