Hra – zábavný způsob, jak se učit!

Rubrika: Tvoření s dětmi

LEGO_Games_Play_15Hrát si, znamená nejen dobrou zábavu, ale taktéž cestu za poznáním… Nevěříte? Přesvědčíme vás, že nejen škola je základ života!

Už Jan Ámos Komenský považoval hru za jednu z nejefektivnějších učebních metod. Ani dnes, v době technického pokroku, neztrácí učení pomocí her na smyslu a na účinnosti. Přestože se na první pohled jedná o činnost pouze zábavnou, na vývoj dítěte má zásadní dopad. Kromě toho, že se během hry kluci a holčičky mohou seberealizovat a uvědomovat si lépe své já, je pro ně hra také skvělým prostředkem k budování řady fyzických a intelektuálních schopností a dovedností. „Hry dětem kromě jiného pomáhají rozvíjet fantazii, kreativní, analytické, strategické a logické myšlení, předvídavost, krátkodobou i dlouhodobou paměť, umění se soustředit,“ říká dětská psycholožka Zdeňka Sládečková a zároveň nabádá: „Rodiče by proto svým potomkům v hraní neměli bránit, naopak jim k této činnosti každý den dopřát dostatek času i prostoru.“

Rodiče zpátky ve hře!

Ani my, rodiče, při hrách svých dětí nemusíme zůstávat stranou. Naopak! Co si mozek procvičit s nimi a zahrát si některou z her společně? Děti díky tomu nemají šanci pochybovat o vaší lásce a posiluje se tak jejich sebevědomí. Společná hra je navíc pro děti skvělou možností, jak mohou i ve svých rodičích vidět obyčejné „kluky a holky“, kteří se také umí bavit a nejsou tu jen od toho, aby je komandovali. Hra je proto skvělým prostředkem k budování vzájemných rodinných vztahů a cestou, jak je v rámci v ovzduší příjemné atmosféry rozvíjet dál. Na co by však rodiče nikdy neměli zapomenout je to, že, pokud vstupují do světa svých dětí, neměli by se do něj snažit přenášet mnoho logiky a rozumu a stejně jako oni dát průchod své fantazii a kreativnímu řešení. Když si jdete hrát s dětmi, už dopředu byste měli počítat s tím, že budete hrát především podle jejich pravidel.

Kreativně myslet = žít s lehkostí

Jak už jsme výše uvedli, pomáhají hry dětem rozvíjet také kreativní myšlení. To je přitom jedním z klíčových faktorů, které určují, jak se našim klukům a děvčátkům bude dařit v dospělosti. Umět kreativně myslet a využívat ho ke svému prospěchu znamená nebát se žádných problémů, a ty které přijdou, snadno a hravě vyřešit. Být kreativní totiž znamená jediné: umět řešit problémy novým způsobem. Aby si děti kreativní myšlení mohly co nejlépe a v co největší míře osvojit, musí čelit výzvám, které u nich tuto intelektuální dovednost budou stimulovat. Pracovat na rozvoji kreativity má přitom na dítě další pozitivní dopad – pomáhá mu též budovat sebevědomí a důvěru v sama sebe. Na rozvoji kreativního myšlení se u svých potomků můžeme podílet i my, rodiče. Jak? Třeba tím, že dětem řekneme, zda by nevymyslely dárek pro svého sourozence k narozeninám, nebo zda pro něj nějaký dárek nechtějí vlastnoručně vyrobit. Výzvou může být pro dítě jakýkoliv úkol nebo zkušenost, se kterou zatím nepřišlo do styku nebo která od něj vyžaduje zapojení fantazie nebo ho nutí přemýšlet nad možným řešením. Vždy, když dítě vámi zadanou výzvu úspěšně vyřeší, nezapomeňte jej pochválit!

Měnit pravidla dovoleno!

Jednou ze zábavných forem, jak u dětí rozvíjet kreativní myšlení, může být také některá z nových LEGO Stolních her, které jsou určeny pro děti od 6 až 8 let. Hry byly specielně navrženy tak, aby u dětí pomáhaly rozvíjet právě tuto nezbytnou intelektuální schopnost. Princip LEGO Stolních her je jednoduchý: „Postav hru – Hraj si – Změň pravidla.“ To znamená, že si děti samy staví herní plán hry, jejíž pravidla poté v průběhu mohou měnit dle své fantazie. A právě to je chvíle, kdy dostávají prostor k využití vlastního kreativního myšlení. Hra se tak pro malé neposedy zároveň stává napínavější, je plná vzrušení a může mít nekonečně mnoho podob, takže holčičky a kluky jen tak neomrzí. Z kolekce LEGO Stolní hry navíc mohou vybírat z deseti her s různou tématikou. Velkou zábavu, prověření kreativního myšlení a stavebních dovedností například nabízí hra Představ si a postav, v rámci které hráči staví vozidla, budovy, přírodu nebo předměty a ostatní musí uhodnout, co daný předmět představuje. Bystrost a důvtip! Další nepostradatelné intelektuální schopnosti, které si děti mohou cvičit v rámci dobrodružné hry s názvem Pirátský kód. Zajímavou cestu do minulosti pak nabízí hra Ramsesova pyramida, ve které jde kromě kreativního myšlení také o dobrou paměť. Další z deseti LEGO Stolních her si můžete s jejich demo verzemi prohlédnout na www.hry.lego.cz. Možná, že už pak nebudete váhat, co svým potomkům nadělit k letošním Vánocům.

Napsal/a:

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Strašidelná knihovna – Duch za oponou

Nakladatelství Fragment nám přináší již třetí dobrodružství ze Strašidelné knihovny autorky Dori Hillestad Butlerové s názvem Duch za oponou.

Čtu dál →

Recenze: Poznej s námi Česko

Originálně tematický pracovní sešit, Poznej s námi Česko od Ivy Novákové a nakladatelství Portál, je zaměřený na celou naši vlast.

Čtu dál →

První stoj – jak nahoru a jak dolů

Ve čtvrté části cyklu Pět nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí se budeme zabývat prvním stojem a bezpečností dětí

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist