Fotorámeček ke Dni otců

Rubrika: Tvoření s dětmi

Kdy se slaví Den matek, ví snad každý. Druhou květnovou neděli si mnoho dětí i dospělých vzpomene na svou maminku a potěší ji kytičkou, sladkostí, dárečkem či alespoň milým slovem. Ale co tatínci? Vždyť není tak málo tátů, kteří by si stejné poděkování nezasloužili! Neměli bychom na ně zapomínat. Bohužel, u nás se stále ještě Den otců příliš neprosadil.

O historii tohoto svátku si můžete přečíst v článku Co slavíme v červnu.

Den otců nemá celosvětově dané pevné datum. V každém státě, kde tento svátek slaví, připadá Den otců na jiný den. Například ve Skandinávii si jej připomínají druhou listopadovou neděli. Nejčastěji ale připadá na třetí červnovou neděli. A stejně tak je tomu i u nás, v ČR. Letos si tedy na naše tatínky můžeme vzpomenout 19. června.

Jistě nejen maminku, ale i tatínka potěší dítkem vlastnoručně vyrobený dáreček. Jenže jaký dárek pro tatínka zvolit? Co třeba originální fotorámeček? Děti ho pěkně ozdobí, maminka do něj nechá vytisknout nějakou rozkošnou rodinnou fotku a tatínek se každý den v práci bude moci kochat pohledem na své milované! A možná si díky pohledu na své nejbližší odpustí přesčasy a přijde dřív domů…

Představím vám dva způsoby, jak lze fotorámeček ozdobit. První je vhodný i pro velmi malé děti, druhý vyžaduje o trošku víc zručnosti.

 

Zdobení sypanou technikou

S tímto jednoduchým stylem zdobení jsem vás seznámila v článku Voňavé skleněné svícny. Nebudu se proto již znovu rozepisovat, seznam potřebného materiálu a postup naleznete v odkazovaném článku. Jen stručně připomenu:

Principem je, že zdobenou plochu potřete tekutým lepidlem a posypete kořením či dekoračním pískem. Malé děti mohou okraje rámečku jen jednoduše potřít, starší děti mohou pomocí lepidla vytvářet různé ornamenty, nakreslit lepidlem nějaký jednodušší obrázek, kombinovat barvy …

Zdobení metodou quilling – srdíčka

(Základní informace o quillingu jste si mohli přečíst v článku Seznámení s metodou quilling.)

Časová náročnost: cca 30 min

Náročnost tvoření: střední (pro děti od cca 4 let, záleží na zručnosti dítěte)

Cenová náročnost: nízká

– fotorámeček: lze sehnat za cca 15 Kč

– červený barevný papír: cca 1-2 Kč za kus (nebo cca 20 Kč za sadu různě barevných papírů)

Potřebujete:

– fotorámeček (ideálně dřevěný)
– quillingové proužky červeného papíru, cca 5 mm široké, nebo:
– červený barevný papír – měkký!
– pravítko
– tužku
– nůžky / řezačku
– quillingovou tyčku či jakoukoli adekvátní náhradu se zářezem (návod na výrobu – viz odkazovaný quillingový článek)
– lepidlo (např. Herkules)
– štětec či špejle (na nanesení lepidla)
– temperové / akrylové barvy (není nutné)
– rodinnou fotografii

Postup:

Pokud nemáte proužky papíru, je potřeba si je nejprve vyrobit. Nejrychlejší je nechat měkký červený papír skartovat – proužky získáte během pár vteřin. Nemáte-li možnost využít skartovačku, narýsujte si na papír formátu A4 na délku čáry s rozestupem 5 mm. Podle čar papír nařežte / rozstříhejte. Budete potřebovat 8 proužků.

Nyní zastrčte jeden konec papírového proužku do zářezu quillingové tyčky a proužek na tyčku pevně naviňte. Kolečko opatrně sundejte a mezi prsty nechejte trošku povolit, rozmotat. (Kolečko můžete umístit i do nějakého kruhového otvoru / víčka od mléka i kovového kroužku od klíčů / …, abyste pokaždé získali stejný průměr.) Volný konec proužku přilepte.

Jednotlivé spirálky uprostřed kolečka opatrně stáhněte na jednu stranu (jak to vidíte na fotce) a poté zmáčkněte tak, abyste z kolečka získali kapičku. Máte první polovinu srdíčka. Zopakujte s druhým proužkem a obě kapičky slepte k sobě. Srdíčko je hotové.

Stejným způsobem vyrobte zbývající 3 srdíčka.
Všechna čtyři srdíčka stačí již jen nalepit na fotorámeček. Záleži jen na vás, jaký fotorámeček zvolíte – zda čistě dřevěný či nějaký barevný. Máte-li dřevěný, můžete jej před nalepením srdíček ještě nabarvit, například akrylovými barvami – mají dobré krycí vlastnosti a na dřevěném rámečku rychle zasychají.
Srdíčka z jedné strany potřete lepidlem, položte do rohu fotorámečku (viz foto) a přitiskněte.

Teď už jen stačí vložit do rámečku fotografii a počkat si na neděli. Věřím, že nejeden tatínek bude mile překvapen. Obzvlášť, pokud o Dni otců netuší.

Tipy na závěr:

Budete-li fotorámeček natírat barvou, nemusíte nutně volit neutrální bílou barvu. Pokud má dítě nějakou barvu velmi oblíbenou, nechejte je, ať tuto barvu použije (jako my modrou). Samozřejmě vyjma červené. Rámeček pak bude i svou barvou vyjadřovat a připomínat vašeho potomka.

Při barvení akrylovými barvami doporučuji vhodné pracovní oblečení a ochranu pracovní plochy, protože jak tyto barvy zaschnou, nejdou již vyprat.


Inspirace a část postupu pro ozdobu fotorámečku srdíčky získána z knihy Quilling pro děti od nakladatelství Anagram.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist