Embossing

Rubrika: Tvoření s dětmi

100 inspiraci_pCo je to embossing? Jaký je princip, postup a výsledek? Kde vzít potřebné nástroje a pomůcky? Který materiál lze zpracovávat a jak? Jak upravit a využít výsledky? Princip embossingu spočívá ve vytlačování plochého materiálu do hloubky.

Jedná se buď o ruční vytlačování jednoduchým nástrojem, vymačkávání pomocí strojků či kleště nebo o strojní lisování a vyrážení. Výsledkem jsou hluboké a vypouklé vzory, které můžeme nazvat 3D efekty: plastické obrazce, textury, vzory, linie, ornamenty – osvěžující dekorativní prvky.

Do velkovýroby patří profesionální automatické stroje – lisy. Pro běžnou výtvarnou práci potřebujeme ruční nástroje a jednoduché, cenově dostupné pomůcky. Strukturovací nástroj s kovovými kuličkami, ebossovací jehlu, embossovací jehlu s kuličkou, reliéfní pero, lisovací kleště a strojky podobné tvarovým razníkům na papír, strukturovací destičky a plastové nebo kovové šablony.

V Ekoateliéru jsou vždy k dispozici různí alternativní pomocníci, kteří nic nestojí, a přesto dobře slouží (pletací jehlice, vypsané kuličkové tužky, vypsaná gelová pera, hřebeny, šablony a struktury z odpadových materiálů). Vytlačovat lze papír různé síly, hliníkové folie různé síly (alobal, krabice Tetra pack), měděné folie…

PŘÍKLAD POSTUPU

Pod papír vložíme šablonu a povrch papíru přejíždíme hřebenem. Měníme směr pohybu – hřebenem přejíždíme vodorovně, svisle i šikmo. Hřeben přitlačujeme silou, aby prostorové motivy, vložené pod papír, pěkně vynikly. Když celou plochu papíru pečlivě „učešeme“, objeví se zřetelně vytlačený tvar nebo struktura. K většímu zvýraznění obrysů a detailů použijeme ještě vypsanou propisovačku.

Vrstvená papírová šablona

Kvalitně vytvořená šablona s dobře zpracovaným motivem je základ. Odpadový materiál je pro její výrobu ideálním zdrojem. Rozstříháme krabičku od bonboniéry nebo od čaje a výstřižky slepíme. Na velký čtverec nalepíme menší čtverec a na něj ještě hvězdičku. Pevnou vrstvenou šablonu vložíme pod papír a zpracujeme výše uvedeným způsobem. Geometrické tvary vystoupí na papíře do výšky.

vasedeti.cz_100 inspiraci_obr1Plastová šablona

Plastové šablony z lahví od šampónů mohou mít podobu negativu nebo pozitivu. Negativ daného motivuje vlastně otvor v plastu, například okénko ve tvaru rybky. Hotovou šablonu rybky vložíme pod papír. Hřebenem vytlačíme papír do hloubky a tvar ještě zvýrazníme vypsanou propisovačkou – hluboko vytlačená kontura dodává motivu ostrost a zřetelnost.

Struktury

Zajímavá je i úprava papíru pomocí struktur různých silných hrubých textilií a sítí, například naškrobenou jutou. Textilii vložíme pod papír a hřebenem docílíme toho, že se struktura papíru změní.

vasedeti.cz_100 inspiraci_obr2Úprava vytlačených motivů a využívání výsledků

Pracujeme-li s bílým papírem, můžeme hotové hluboké a vypouklé vzory nakonec zvýraznit křídami. Jemný barevný prach ze suchých kříd nanášíme na papír prstem nebo vatovým kolečkem. Stabilitu barevného povrchu zajistíme nástřikem. Nástřik provedeme levným lakem na vlasy nebo výtvarným fixativem. Výsledky využijeme k výrobě přáníček, obrázků, obalů na dárky, papírových váz a zápisníků.

 

Mozaika

vasedeti.cz_100 inspiraci_obr3Každé dílo má své kouzlo. I pokažené či poškozené výrobky najdou své uplatnění.

Ty, které se nám protrhly, rozmazaly nebo mají skvrnu od nástřiku. Všechny nedokonalé kusy umělecky zrekonstruujeme. Jak? Jednoduše. Obrázky rozstříháme na čtverce a nepovedené části vyřadíme. Čtverečky sestavíme do úhledného obrazce jako mozaiku. Celou sestavu nalepíme na papír a použijeme k výrobě přáníčka nebo obalu na dárek.

vasedeti.cz_100 inspiraci_obr4

Taštička na dárek

Papírová váza slouží k aranžování suchých rostlin. Také do ní můžeme ukrýt sklenici od kompotu a naaranžovat živé květiny.

POTŘEBUJEME:

krabičku, šňůru, dírkovačku, nůžky, vytlačené obrazce barvené křídou a zajištěné fixativem.

 

POSTUP: Vyřazenou krabičku přetvoříme na ozdobný obal. Krabičku postavíme na výšku, horní část při kraji odstřihneme, dírkovačkou zde prorazíme otvory a navlékneme šňůru. Taštička je připravená k polepení barevnými obrazci.

 

Jedná se o ukázku z knihy 100 Inspirací z Ekoateliéru.
Vydalo nakladatelství Portál, 2010.

Napsal/a: Jitka Horová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist