Domácí barvy na vajíčka

Rubrika: Tvoření s dětmi

Ráda bych se s Vámi podělila o zajímavou inspiraci – a to jak obarvit vajíčka i bez barev zakoupených v obchodě.
S touto inspirací o letošních Velikonocích budete moci koledníkům nabídnout originální vajíčka (dalo by se říci BIO, protože budou zkrášleny i bez syntetických barviček)!

Co k tomu budeme potřebovat?

Kari koření, červené víno, tureckou kávu, kysané červené zelí, cibulové slupky a samozřejmě vajíčka, která chceme obarvit.

Jak na to?

Fialové vajíčko vyčarujete, povaříte-li jej v červeném víně.

Hnědou kraslici vyčarujeme pomocí silné černé kávy (doporučuje se opravdový „smrťák“). Minimálně na čtvrt hodiny do ní ponořte vajíčko – a hnědá kraslice je na světě.

Oranžovou až hnědou skořápku bude mít vejce, které povaříte ve slupkách z bílé cibule. Barvu ovlivníte jednak množstvím slupek, jednak dobou vaření. Pokud chcete barvu nějak změnit, zkuste přidat slupky z česneku nebo z červené cibule.

Žlutá vajíčka vykouzlíme pomocí kari koření. V půl litru horké vody rozpusťte 2 lžíce kari koření (popř. kurkumy). V nálevu vejce buď povařte, nebo nechte alespoň 30 minut louhovat.

Vajíčko v barvě jarní oblohy získáme pokud povaříme vejce ve šťávě z kysaného červeného zelí.

Jak vajíčka ozdobit?

Záleží na Vašich možnostech a vynalézavosti. Tím nejjednosušším ozdobením jsou zcela jistě obtisky na vajíčka. Pokud máte chuť, zkuste vajíčka ozdobit také přírodně již během barvení. Budete na to potřebovat staré punčochy, pevnou nit a nasbírané rostlinky (lístky pampelišky, jitrocele, „čtyřlístku“, květ sedmikrásky apod.). Punčochu rozstříhejte tak, aby Vám vznikly obdelníky dostatečné pro zabalení vajíčka. Na punčochový díl dejte vybraný kousek rostlinky (můžete nakombinovat i květ s lístkem – vše dle Vaší fantazie) a na to přiložte vajíčko. Cípy punčochového dílu nyní stáhněte k sobě tak, že Vám z cípů vznikne „copánek“, který pevně podvážete nití. Čím pevněji to provedete, tím lépe – rostlinky se pak lépe obtisknou. Takto je vajíčko připraveno k barvení. Osobně toto používám na barvení za tepla – tj. takto připravené vajíčko vařím deset minut v lázni dle druhy barvy. Pro studené barvení lze ale jistě použít také.

Věřím, že s touto inspirací o letošních Velikonocích budete moci koledníkům nabídnout originální vajíčka (dalo by se říci BIO, protože budou zkrášleny i bez syntetických barviček)!

 

Napsal/a: bokul

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (24 vyjádření)

 • bokul

  Tak já jsem ted take dobarvila …

  Fotecky urcite poslu k nahlednuti.

 • zurafo, čím se čírky vyvrtávají? Měla bych trochu strach, aby skořápka nepraskla…
  Prodávají taková zdobená vajíčka na velikonočních trzích a jsou nádherná… ale trochu drahá 🙂

 • zurafa

  Moc děkujem za inspiraci, zrovna dneska budem barvit.
  Jinak můžu vřele doporučit zdobení vyfouklých vajíček navrtáváním malých či větších dírek a poté dozdobením rozpuštěným voskem, nanášeným malým špendlíkem (tzv. madeirové vejce). V pátek jsem to poprvé vyzkoušela u nás v matešském centru a musím se pochválit, že na poprvé jsem byla úžasně kreativní, akorát neumím to klasické zdobení, tak jsem tvořila, co mě napadlo. Příští rok se do tho pustím zas.
  Přeji krásné a veselé velikonoce!!!!

 • bokul

  Jéje – další inspirace – SUPER! Tak ted uz se jen muzeme tesit na vytvory ve fotosoutezi, ze? 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist