Rozvoj dětské paměti

Rubrika: Dětské hry

Paměť dítěte je rozvíjena ještě před porodem. Ač to tak na první pohled nevypadá, dítě v bříšku reflektuje Váš hlas, který je schopno už během prvních několika dní po porodu rozpoznat a to včetně Vašich základních rysů tváře. Jako první se tedy u dítěte začíná rozvíjet paměť krátkodobá, dítě si pamatuje, že jste maminka, ale nemá pojem o číslovkách, takže neví, že maminku má jen jednu. Později si je ale dítě velmi dobře vědomo toho, že má jen jednu maminku a tatínka – mimo jiné i proto slyšíte dětský pláč, pokud jej opustíte a necháte například u babičky. Během let, kdy dítě roste, byste měli pracovat na tom, aby rozvíjelo svoji paměť. Lze na to jít hned několika způsoby.

Několik let odborníci tvrdí, že struktura mozku je dána genetickou informací. Opak je ale pravdou. Pro rozvoj mozku je nejdůležitější stimulace, přísun informací a různé činnosti, které podporují duševní vývoj dítěte. Malým dětem můžete číst a povídat, těm větším naopak můžete předložit zajímavou hru pro rozvoj paměti, myšlení a představivosti. A tak snadno naučíte děti pamatovat si věci, činnosti i lidské potřeby. Jednotlivé věci navíc budou umět správně pojmenovat.

Děti se Vás ve všem co děláte, snaží napodobovat, protože si velmi dobře pamatují, co děláte a hlavně jak to děláte. Ideálním způsobem, jak dětskou paměť začít pomalu rozvíjet jsou již zmíněné hry a to jak ty deskové, tak u starších dětí ty počítačové. S dítětem doma můžete vyzkoušet puzzle, u kterých si bude muset pamatovat obrázky a určit jejich správné místo. Zároveň byste měli vybírat hry, ve kterých hrají velkou roli barvy, které mají na děti dobrý vliv a jsou to jedny z prvních faktorů, které se děti snaží rozpoznávat a pamatovat si je. A co si budeme povídat, hry děti provází od jejich útlého dětství až do dospělosti.

Další možností jsou omalovánky. A ač se možná na první pohled může zdát, že se rozvíjí spíš představivost, tak i paměť a přirozená inteligence má zde svůj podíl. Starší děti si velmi dobře uvědomují, že se lidé přirozeně nerodí se zelenými či modrými vlasy a mnohdy je dokonce přestávají i malovat. Stejně tak je to se zvířátky, které budou vymalovávat. Dokonale si pamatují, jaké zvíře má jaké barvy. Omalovánky navíc dítěti můžete nabídnout hned ve dvou podobách – papírové, ale i počítačové.

My si ukážeme, jak velmi snadno začít posilovat dětskou optickou paměť a to za pomoci her z herního portálu Raketka.cz. Připravili jsme si pro Vás dvě hry, přičemž obě dvě slouží k rozvoji dětské paměti.

Ideálním obdobím, kdy by měly děti začít hrát hry na počítači – nemyslí se tím několik hodin denně, je předškolní nebo školní věk. Vždy ale záleží hlavně na samotném rodiči, odkdy dá dítěti do ruky počítač.

Najdete správné obrázky?

medvidek_pu_pexesoNení snad jediné dítě, které by nemělo rádo medvídka Pú. Pú pexeso je navíc ideálním řešením, jak protrénovat dětskou paměť a zároveň i orientaci (dítě musí vědět, kde se jednotlivé obrázky nachází i jak přesně vypadají). Celá hra je ovládána jen za pomoci myši a důležité je, najít správné obrázky, které se od sebe mohou lišit minimálními detaily. Pokud svůj úkol splníte, ukáže se Vám pěkný obrázek. Jaký? To Vám neprozradíme. Zahrajte si a uvidíte!

Stanete se knihovnicí

obsluha_v_knihovneOnline hra Obsluha v knihovně je pořádně paměťová. A když říkáme pořádně, myslíme to doslova. V této hře si děti mohou otestovat, zda mají skutečně dobrou paměť. Stanou se totiž knihovnicí a na začátku celé hry je potřeba, aby si děti zapamatovaly, kde se nachází jednotlivé knížky, oddělení (můžete vidět na obrázku). Knihy po dobu celé hry nebudou nijak označeny a každý návštěvník bude chtít knihu jiného žánru. Dítě si tak musí nejen zapamatovat oddělení, ale musí být i dostatečně rychlé, aby zájemci o knihy neodešli.

Napsal/a: Anežka Volánková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Stránky vypadají pěkně. Pexeso mám ráda taky to klasocké 🙂

  • Bami, už tam odkaz je, vložila jsem špatně jeden html tag a tak se to nezobrazilo…

  • bamiska

    chtěla jsem nakouknout na tu knihovnici není tu odkaz přímo na ní….pexeso je hezké medvídka mám ráda i malej…..přesto radši plošné (zatím 🙂 )
    ale stránky vypadají hezky….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist