Rozvíjejte ve svém dítěti strategii a logické řešení problémů

Rubrika: Dětské hry

V každém dítěti je potřeba rozvíjet inteligenci, strategii a logické řešení problémů, a to už od jeho útlého věku. Jako matky to jistě vidíte na svých dětech samy. Jsou zvídavé a opravdu velice rychle se učí. Pomocí multimediálního prostředku (běžně osobního počítače) se dá dítě zdokonalovat ve všech těchto směrech a to pomocí online her, které jsou na různých webech k mání zcela zdarma a bez předchozího stahování a instalace. Jen pozor, všechny tyto online hry jsou ve formě flash, proto je dobré vědět, zda Vás počítač tento typ her podporuje. Nemusíte ale zoufat pokud by tomu tak nebylo, protože se dá Flash Player do počítače lehce doinstalovat.

Pro dobrý rozvoj duševních procesů vašeho dítěte je dobré vybrat mu hru takovou, která bude odpovídat jeho věku, ale bude o něco složitější na pochopení, než jak je inteligentní Vaše dítě. Jde o to, aby se Vaše dítě donutilo rozvíjet své mozkové závity více, než je u něj normální a aby se při hře nenudilo. Pokud ji totiž zvládne levou zadní, nedonutí se u této hry přemýšlet a rozvíjet tak svůj smysl pro logiku věci a strategické řešení problémů a hru si tím pádem zahraje jednou a už se nikdy nebude chtít vrátit k edukačním typům her, protože už bude mít zafixované, že taková hra mu nic nového nepřináší.

Většinou je dobré, abyste si takovou hru nejprve zahráli vy sami, abyste mohli posoudit, zda je věku Vašeho dítěte odpovídající. Protože dítě samo to posoudí těžko. A mohlo by se i snadno stát, že dítě usoudí, že je tento typ her pro něj moc těžký a do budoucna si už neponese informaci k výzvě, ale spíše k rezignaci. Například se velmi doporučuje hra Monkey go happy, která je přímo určená k tomuto druhu sebeedukace.

hry_opicka

Ovládá se pouze myší a je vybavená takovými zvukovými efekty, aby dítě ihned odhalilo, zda je jeho logické a strategické uvažování správné, či nikoliv. Princip je velmi jednoduchý – nešťastnou opičku musíte udělat šťastnou pomocí předmětů, které máte k dispozici. Tak například hned v prvním kole máte k dispozici kokosovou palmu. U ní leží nůž a nešťastná opička. Vždy mějte na paměti jednoduchou věc a to tu, že musíte logicky a strategicky postupovat, a to tak, že nejdříve zatřesete stromem, aby z něj spadl kokos, teprve pak zvednete nůž a teprve potom jím rozříznete kokos, který si opička může vzít. Následně se opičce rozzáří oči, usměje se a šťastně si povyskočí.

Při dalším levelu máte například k dispozici dělo, dělostřelecké koule, zápalnici a terč. U něj samozřejmě opět nešťastnou opičku. A opět musíte zasáhnout svůj cíl v přesně daném logickém pořadí pomocí těchto předmětů. Hra není rozhodně náročná na ovládání. Ale vyžaduje koncentraci a správné uvažování nad danou problematikou.

hry_nemocnice

Další online flashová hra, která rozvíjí ve Vašem dítěti smysl pro strategii, kreativitu a logické řešení problémů se nazývá Přátelská nemocnice pro děti. Zde se Vaše dítě ocitne v jiné sociální roli, než na kterou je běžně zvyklé, a to v roli pediatričky. Do ordinace vstoupí smutná holčička, která má mnoho bolístek a kterou musíte v přesném pořadí ošetřit tak, aby mohla z Vaší ordinace odejít plně šťastná a bez bolístek. Hra probíhá velmi autenticky, to znamená, že máte k dispozici jak injekce, tak náplasti, stetoskop a mnohé další pediatrické pomůcky. Ovládaná je pak pouze myší.

Je důležité, abyste svému dítěti i asistovali při daných úkolech, které se právě pokouší zvládnout a ukazovali mu, jak se dá kdejaký úkol zvládnout lépe a rychleji. Protože užití multimediální pomůcky ještě neznamená, že dítě nepotřebuje nad sebou nějakého „lektora“ a že všechno zvládne bez cizí pomoci. Více takových dalších her můžete naleznout na webovém portálu jogo.cz.

Napsal/a: Anežka Volánková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist