Nevšední hrátky se všedními věcmi

Milá maminko,

porodní bolesti jste nechala daleko za sebou a prožila si první stresující i šťastné okamžiky s novým človíčkem, který je na vás zcela závislý. Pomalu se romantické představy a euforie mění v každodenní rutinu péče o dítě. Rychle Vám roste pod rukama, ale přestou jsou dny s miminkem o samotě po pár týdnech hodně dlouhé…

Když mu stříháte nehty…

Stříhání nehtů nemá rádo skoro žádné miminko – některé to přetrpí se stisknutými rtíky, nicméně většina vám přitom pěkně „zatopí“… Je to o to horší, že nehty jim rostou velice rychle. Každý týden tedy budete přemýšlet, jak to udělat, aby řevu bylo co nejméně.

U „ležících miminek“ se osvědčil dudlík, u „těžších případů“ stříhání ve spánku nebo při kojení (vleže máte obě ruce volné). Jak dítě roste, je složitější ho plně zaujmout, aby si nevšímalo operace na svých prstech. Zkuste některý z následujících triků: někdo pouští televizi, na jiného funguje tatínek poskakující po místnosti, občas stačí knížka nebo kousek jablíčka v druhé ruce. Ať budete využívat jakoukoliv fintu, držte ručičku pevně a používejte jen tupé dětské nůžky.

Extra tip: Při stříhání nehtů říkanku obzvláště oceníte. Naučte se ji nazpaměť, protože rozhodně nemáte času nazbyt, abyste listovala v knížce.

Říkanka:

Každá má pět prstíků,
na nich je pět nehtíků.
Drápy jsou to jako meče,
po seknutí i krev teče!
Ten velký je medvěda,
druhý rysa praděda.
Třetí patří liščí mámě,
čtvrtý velké černé vráně.
Nejmenší je drápek myší,
co ji nikdo neuslyší.

Vhodný věk: 0–18 měsíců

Když mu ukazujete části těla…

První půlrok života dítěte si můžete dosyta užít dotyky na hebkém miminkovském tělíčku. Naučte se jednoduché dětské masáže a i když má kůži zdravou, občas ji po koupeli natřete olejíčkem a namasírujte. Většinou nejen alergikům prospívá přírodní olivový nebo slunečnicový olej lépe než parfémovaná kosmetika. Od momentu, kdy se miminko naučí otáčet na bříško a následně lézt, bude s dlouhým mazlením konec. Poloha na zádech totiž nenabízí žádné vzrušující impulzy, jen brání malému objeviteli v poznání světa. Zkuste tedy říkanku s ukazováním na části těla dítěte i sebe. Ti starší (mezi 10 a 12 měsíci) zareagují opakováním vašich pohybů a budou se svého těla dotýkat na stejných místech. Později můžete navázat dotazy: „A kde má Miška očičko? A kde má Pepíček pupík?“

Extra tip: Využijte večerní koupele nebo svlékání před ní, abyste je seznámili se jeho tělem – zaměřte se obzvlášť na části, které oblečené přes den nevidí, například prstíky na nohou nebo pupík. Kolem deseti měsíců je můžete naučit pleskající zvuk mokré ručky na mokré bříško.

Říkanka:

Jsi jak stromek s kořeny,
(ukážeme na nohy)
co pevně drží na zemi.
Tohle větve plné listí,
(ukážeme na ruce)
co v nich vítr hezky šustí.
Hlavu máš jak měsíc v nebi,
(ukážeme na hlavu)
oči tam jak hvězdy sedí.
(ukážeme na oči)
Drží pěkně na krku,
(ukážeme na krk)
když se dáváš k úprku.

Vhodný věk: 1–15 měsíců

Jedná se o ukázku z knihy Nevšední hrátky se všedními věcmi.