Montessori minisérie 2/5: vyberte dárky, které podpoří děti v samostatném hraní

Rubrika: Dětské hry, Předškolní vzdělávání, Volnočasové aktivity, Vývoj a výchova předškoláka

Pro některé děti je samostatná hra přirozenější než pro druhé. Jako malá jsem si ráda hrála s druhými a bavila mě interakce, zatímco můj malý bráška si vyhrál i několik hodin sám. Stačila mu dvě autíčka a celé dopoledne jsme o něm nevěděli.

Dáme-li temperament dítěte stranou, můžeme udělat několik věcí, abychom dětem pomohli hrát si víc samostatně. Součástí toho je vybírat určité hračky a jiné nechávat v obchodě.

Čeho se vyvarovat

Určité hračky překážejí dětské schopnosti a touze po samostatném hraní. A patří mezi ně:

Elektronické hračky

Ty učí děti tomu, že jsou spíše baveny než aby se zabavily samy vlastní hrou. Děti k nim mohou být přitahovány, protože vypadají zábavně a budí jejich zájem. Hrát si s nimi je jednodušší než aktivní hraní. Úplně stejně, jako dívat se na televizi je jednodušší než číst knížku nebo se věnovat určitému koníčku.

Je to pasivní činnost a ze strany dítěte nevyžaduje žádnou kreativitu nebo aktivní účast. Tyto hračky mají sklon rychle ztratit svůj půvab a ztěžují dětem to, aby si vyvinuly vlastní tvořitovst.

Sady na jedno použití

Tohle je další příklad hračky, která téměř vždy vyžaduje instrukce od dospělých. A není vůbec nic špatného na tom, když vás baví sady, které dítěti ukazují, jak vytvořit určitý výrobek nebo postavit specifický model. Ale potom, co to dokončíte, je tato sada obvykle nepoužitelná a dítě si s ní nemůže hrát samostatně.

Příliš mnoho hraček

Nezáleží na tom, jaké jsou, ale mít příliš mnoho možností také překáží tvořivosti a nezávislému hraní. Protože děti jsou zahlcené. To neznamená, že své dětí nesmíte zahrnout hračkami, pokud potom toužíte. Ale dejte většinu nových hraček hned stranou do skříně. Díky tomu vaše dítě skutečně ocení hračky, až je budete během roku střídat.

Na co se tedy zaměřit?

Naopak jsou hračky, které děti pohltí ve hře tak, že úplně zapomenou, že jste tam s nimi.

To je velmi prospěšné. Pokud ne jen pro vás a vaši možnost dodělat věci, tak pro samotné dítě. Když jsou děti hluboce ponořeny do hry, tak si procvičují tvořivost a koncentraci. Obě rostou a rozvíjí se s procvičováním. Tyto dovednosti se přenesou do jejich akademických životů a budou jim už nažvdy sloužit.

1. Nekonečné hračky

Nekonečné hračky, jako třeba kostky, mají obrovské, neomezené využití. Děti je můžou použít k tomu, aby postavily věže nebo města, nebo můžou tvořit obrazce pomocí tvarů a barev. Není tam jeden správný způsob, jak tyto hračky použít, a proto to děti vybízí k tvořivosti a objevování mnoha možností, na které příjdou.

Zkuste:

  • Kostky
  • Sadu Duplo nebo Lego
  • Dřevěné stavební bloky

2. Umělecké a výtvarné potřeby

Kvalitní umělecké a výtvarné potřeby podporují tvořivost a také poskytují mnoho zajímavých smyslových zkušeností. Především tím, jak děti objevují, jaké to je sahat na barvy nebo na lepidlo. A jak se jim s různými nástroji píše a kreslí.

Malování a kreslení může být také skvělé pro rozvoj jemné motoriky díky tomu, jak dítě posiluje svou ruku a stává se ve svém tvoření přesnějším.

Abyste podpořili sebevědomí dítěte, když zkouší různé výtvarné materiály a potřeby, zkuste mu neukazovat, jak nakreslit nebo vytvořit něco určitého. Protože děti pak mohou být zklamané, když jejich obrázek pak nevypadá jako ten váš. Místo toho je vystavte různým druhům umění. Od úplně abstraktního, přes impresionismus, až k surealismu. Tak se naučí, že artistické vyjádření může vypadat různě.

Zkuste:

  • Vodovky
  • Olejové pastely
  • Modelínu nebo modurit

3. Výzkumné hračky

Pomáhají vašemu dítěti prozkoumávat přirozený svět a způsob, jakým věci fungují. Zároveň ukazují dětem, že nepotřebují nikoho k tomu, aby se to naučily. Učí je tomu, aby byly samy objevovatelem vlastního světa a svým vlastním učitelem.

Ať už tyto hračky objevují magnetické pole, gravitaci nebo komplexní detaily motýlů, tyto vědecké hračky podporují hluboké učení i nezávislé hraní.

Zkuste:

  • Magnetické sady
  • Objevovací sady s lupou
  • Dětské vědecké sady

4. Vynalézavé hračky

Děti skutečně nepotřebují nic než volný čas k tomu, aby použily svou představivost. Ale pak jsou tu skvělé hračky, které mohou jejich hrám dodat ještě větší rozmanitost. Předměty jako převleky a kostýmy zvou děti, aby se staly někým jiným, aby si ve své mysli vytvořily jiný svět.

Hračky jako zvířata, loutky nebo sady vláčků také zvou k imaginární hře a mnoho dětí si s podobným typem hraček dokáže hrát docela dlouho samo.

Zkuste:

  • Farma se zvířaty
  • Sada vláčků
  • Šátky nebo látky, z nichž se dají tvořit převleky

5. Problém řešící hračky

Hračky jako puzzle nebo skládačky podporují schopnost vyřešit problém. Pokud dítě dostane úkol na správné úrovni (ani moc jednoduchý, aby ho nudil, ale ani příliš složitý, aby ho frustroval a odradil), dokáže ho vtáhnout do hluboké koncentrace. A dokončení takovéhoto typu aktivity dává zároveň dětem hluboký pocit spokojenosti a úspěchu.

Zkuste:

  • puzzle
  • dřevěné skládačky
  • hlavolamy

Závěrem

Každé dítě je jiné. Pozorujte své dítě. Všímejte si, kdy je ponořené do hry a zapomíná, že jste tam. Tehdy se děje kouzlo.

Všímejte si, s čím si v takový moment hraje a myslete na to, až pro něj budete vybírat hračku příště. Podporování tohoto typu hluboké koncentrace a nezávislého hraní bude vaší rodině k dobru mnohem déle, než jen na Vánoce.

A ať není tento článek jen o dárcích pro děti, milé ženy, dopřejte si kvalitní čas pro sebe a doplňte svou vnitřní energii.

Volně přeložený a upravený článek Christiny Clemmer, fotografie použité ze serveru unsplash.com

Předchozí článek v sérii:

Napsal/a:

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist