Mezinárodní mistrovství ve skládání Rubikovy kostky 2014 proběhne 13. – 14. září v Praze

Rubrika: Dětské hry

V termínu 11. – 14. září 2014 proběhne v Praze 2 na Novoměstské radnici již 20. Výstava Hry a hlavolamy. Kromě mnoha jiných programů jako je velká herna deskových her nebo výstava hlavolamů se zde o víkendu 13.-14. září uskuteční Mezinárodní mistrovství ve skládání Rubikovy kostky.

Mistrovství Prague Open ve skládání Rubikovy kostky je soutěž ve speedcubingu skládání kostek a jiných hlavolamů na čas, pořádaný podle turnajového systému WCA světové speedcubingové asociace pod dohledem oficiálního delegáta WCA Olivera Pergé, který dohlédne na správný průběh soutěže v souladu s pravidly.

Přihlášeno je přes 50 účastníků z celého světa. Převažují Evropané – kromě Čechů přijedou soutěžící i ze Slovenska, Rakouska, Maďarska, Bulharska nebo Velké Británie, z těch mimoevropských třeba z Vietnamu, USA nebo Japonska.

hry_a_hlavolamy_uvodni

Na letošním Prague Open se bude soutěžit celkem v 15 disciplínách

V kostkách 2×2×2 – 5×5×5 se soutěží na pět pokusů, přičemž se nejlepší a nejhorší škrtá a z ostatních dvou je vypočítán průměr (“average of 5”). V kostkách 6×6×6 a 7×7×7 se soutěží na 3 pokusy, ze kterých je rovnou počítán průměr (“mean of 3“).

Další soutěže proběhnou ve skládání úplně jiných tvarů hlavolamů než jsou jen kostky (u těchto hry_a_hlavolamy_garanthlavolamů se výsledek počítá také jako „average of 5“, čili průměr z pěti). Jedná se o dvanáctistěn „megaminx“, pyramidu „pyraminx“, Českou kostka, která mění tvar, „Square-1“, která je zároveň algoritmicky nejsložitějším hlavolamem, ve kterém se soutěží,

Rubikovy hodiny „Rubik’s clock“, na kterých všech 18 hodinových ručiček musí ukazovat dvanáctou a kostku „skewb“, jejíž strany se otáčí okolo rohů, nikoli okolo středů.

Soutěžní disciplíny ve skládání klasické Rubikovy kostky 3x3x3

Divácky nejzajímavější je asi skládání poslepu (blindfolded – BLD). Na začátku pokusu je kostka zakrytá tak, aby ji soutěžící neviděl. Rozhodčí spustí čas a odkryje kostku. V tuhle chvíli má hráč jím vybrané množství času na zapamatování kostky. Ti nejlepší si zvládnou kostku zapamatovat pod 20 vteřin. Po zapamatování si dají na oči pásku a mezi pásku a kostku je rozhodčím vložen kus papíru, aby nebyla ani teoretická možnost vidět kostku.

Soutěžící má tři pokusy, ale počítá se jen nejlepší z nich. Výsledný čas je pak součtem zapamatování a složení dohromady, kostka musí být složena správně a opravný pokus neexistuje.

Soutěží se i ve skládání kostky jednou rukou (one-handed – OH). Soutěžící ke skládání nesmí použít nic jiného, než svou libovolnou ruku a stůl k odkládání. Zajímavostí je, že světový rekord v průměru z pěti je zatím lepší než český národní rekord v průměru ve skládání oběma rukama. Tento světový rekord činí 11:85 vteřin, přičemž nejlepší čas z průměru byl 10:57 vteřin.

Dalším možností, jak soutěžit je skládání kostky nohama. Otočit kostku nohou je velmi složité, takže se nejlepší časy pohybují okolo padesáti vteřin až jedné minuty. Tato disciplína ale nepatří mezi oblíbené zejména z důvodu své obtížnosti.

rubikova_kostka1rubikova_kostka2

Jak si vedou ve světovém žebříčku Češi?

Češi jsou ve světě nejlepší v Rubikových hodinách (Rubik’s Clock), ve Square-1, ve skládání poslepu (BLD) a ve Skewbu. Jsou to jediné čtyři kategorie (celkem 6 disciplín), kde je Čech mezi prvními 100 lidmi na světě.

Co přinese Prague Open 2014

Kromě soutěžních disciplín bude vyhlášen nejlepší Čech v kategorii Rubikova kostka 3×3×3, který se stane Mistrem České Republiky v mistrovství Prague Open 2014.
Nejstarším českým účastníkem bude Pavel Čamra, který letos oslavil 62 let. Nejmladším účastníkem soutěže bude Matúš Buffa ze Slovenska.

Na Czech Open 2012 zvítězil v kategorii vyřešení Rubikovy kostky 3×3×3 pomocí nejméně tahů Tomoaki Okayama z Japonska. Stačilo mu přesně 20 tahů, což je nejmenší možné číslo, jen tak někomu se asi nepodaří tento rekord překonat. Tomoaki Okayama se zúčastní i zářijového Prague Open.

Dalším zajímavým účastníkem bude například Bence Barát z Maďarska, který držel 15 soutěží po sobě první místo ve skládání Rubikovy kostky poslepu. Bence Barát a Dániel Varga, taktéž z Maďarska, se na Czech Open, které se konalo v červenci 2014 v Pardubicích zúčastnili nejvíce soutěží. Delegát WCA Olivér Perge se soutěže 3×3×3 poslepu zúčastnil už ve 21 zemích.

Matěj Mužátko

Teprve patnáctiletý Matěj Mužátko skončil na Czech Open 2014 šestý a stal se tím pádem nejlepším Čechem současnosti. Drží národní rekord v disciplínách 3×3×3, 2×2×2 a Skewbu, v ostatních disciplínách je v rámci České republiky do šestého místa.

20. Výstava Hry a hlavolamy Výstava probíhá 4 dny (od čtvrtka 11. září do neděle 14. září) na Novoměstské radnici v Praze na Karlově náměstí a je určena pro děti i dospělé. V programu je každoročně lákadlem velká herna deskových her a přehlídka hlavolamů, kdy si návštěvníci mohou většinu her i hlavolamů vyzkoušet. Ve všední dny proběhne navíc testování IQ (Mensa ČR) a Science Show (iQ landia Liberec).

Otevírací doba: čtvrtek 8.00 – 18.00 h, pátek 8.00 – 22.00 h, sobota a neděle 10.00 – 18.00 h

Vstupné: plné 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 190 Kč, skupinové 60 Kč

Mistrovství Prague Open začíná o víkendu již v 8 hodin. Podrobný rozpis disciplín a účastníků je k nalezení zde:
http://europe.cubing.net/pragueopen2014/schedule.html a https://www.worldcubeassociation.org/results/c.php?i=PragueOpen2014

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist