Malování do „písku“

Rubrika: Dětské hry

Oblíbeným místem, kde si děti rády hrají v létě, bývá písek. Když nastane zima, nebo nám počasí omezí možnost jít ven, můžeme dětem nabídnout aktivitu, kterou jsem nazvala malování do „písku“. Je nenáročná na prostor i na pomůcky.

Pomůcky:

 • Krupice (případně hrubá mouka, pro celiaky doporučuji mák)
 • Tác nebo pekáč s vyšší hranou

Příprava terénu…

Zcela jednoduché pískoviště v naší kuchyni vytvoříme dítěti nebo dětem tak, že na tác nebo do pekáče nasypeme krupici (případně hrubou mouku nebo mák). Na tác rozměru 25 x 40 cm jsem nasypala 160 gramů krupice, což je sice množství, které nezakryje plochu vysokou vrstvou „písku“, ale s trochou šikovnosti pokryje plochu dostatečně pro účely malování.

S chutí do toho!

Krupice nám nahradila písek a teď už jen začít malovat. K malování používáme ukazováček. Kreslit můžeme i pomocí kulaté strany dřevěné vařečky. Jako obměnu lze použít kelímek od jogurtu. Menší děti s ním tak mohou mít rychle připraveny kola jako základ na auto, sluníčko nebo hodiny. S pomocí kelímku jde udělat i zajímavé obrazce nebo silnici.

Takto vytvořený prostor nejen pro malování je dle mého názoru ideální pro malé děti školkového věku, které pokud malují na papír, mají obrovskou spotřebu materiálu, neboť chtějí zachytit spoustu věcí.

Nejen zábavné…

Malování do písku je příjemné i pro grafomotorická* cvičení. Pokud chceme zaujmout dítě školního věku, které potřebuje trénovat psaní písmen, můžeme tyto prostředky využít také. Pod záminkou hry tak může procvičovat potřebné dovednosti. Zvolený materiál zanechává jednoduše stopu a učí děti kreslit a psát bez velkého přítlaku.
Technika je bezpečná pro všechny a vřele ji doporučuji alespoň ozkoušet. Za tu trochu krupice, hrubé mouky nebo máku, která se tu a tam dostane mimo tác nebo pekáč, to určitě stojí!

*grafomotorika – zahrnuje úroveň motorické (pohybové) způsobilosti pro grafický výraz, psaní, obkreslování , kreslení, rýsování.

Napsal/a: Bokul

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (15 vyjádření)

 • endlisek

  Snad si na to později vzpomenu, až budu mít caparta:) Jako malá jsem písek zbožňovala a malování taky, kdyby to tenkrát napadlo mamku, tak nemuseli každou chvilku bílit stěny:-D

 • spulkin

  díky za nápad

 • gabulka73
  gabulka73

  ale šla bych s tím ven:)

 • Pavluschka

  super nápad – úplně jsem na to zapomněla, že jsem to s Filípkem používala, když měl cca 2-3 r. Určitě ještě nechodil do MŠ.

 • mura

  suprový nápad

 • pivatko

  super a jednoduchý nápad,chválím

 • Anonymní

  My mame od pani Mixove tady toto http://www.malovanivpisku.cz a jsme moc spokojreni.

 • keenspeed

  Díky za nápad, El tedy nemaluje, ale přesýpá a vaří, peče. A právě nakládá mouku do aut… paráda 🙂

 • bokul

  MarieB, jsem moc ráda, že to na Tvého synka zabírá podobně dobře jako na toho mého. Já mám teď krupici v tácu stále, jen ji musím uklidit tu a tam na skříň, aby se na stůl vešlo občas i něco jiného, ale jak říkáš… člověk by nevěřil, jak se malé éro může zklidnit u tácu s trochou krupice 🙂

  Mě třeba překvapuje, jak precizně přistupuje Davídek k malování auta. Udělá si kelímkem ty dvě kola a pak kreslí karoserii jedna báseň. To s tužkou je ten výtvor opravdu jiné kvality.

  Budu moc ráda i za zkušenosti dalších maminek.

 • MarieB

  Nedá mi to Bokul abych se opět neozvala :-D. Můj syn je akční éro, neumí chodit pomalu a jako tryskáč lítá z pokoje do pokoje, vždy.Cestu, která jinému dvouletému dítěti trvá 45 min.mám se synem běžně zmáklou za 20 min. ;-)Takže jsem měla také obavy, ale zbytečně, sama jsem hleděla, jak umí být opatrný a při maličkém, nechtěném vysypání vedle za mnou hned přiběhne, abych „škodu“ napravila.
  Tác jsem neschovala, denně tuto zálibu vyžaduje a už dokonce nemusím pokaždé vysávat! A jestli se chcete pobavit, tak po mě chce syn neustále malovat do krupice Hurvínka, malej je spokojenej a manžel v tom vidí opici 😕 :-D.
  Hodně zábavy a ještě jednou děkuji Bokul ;-).MarieB

 • bokul

  Moc Vám děkuji za Vaše ohlasy. Budu moc ráda, když se toto jednoduché hraní – cvičení i učení bude líbit i Vašim dětem.

  bamisko – máš pravdu, při této aktivitě je velice spokojenej. Mám pocit, že je to tak trochu dané i tou volností, že může něco rychle namalovat a hned to zničit a začít něco nového 🙂

  semelko, sama nejlépe znáš své děti, a tak jistě pro ně připravuješ to nejlepší. Na straně druhé, někdy se vyplatí risknout trochu nepořádku a prostě to zkusit. Pokud mladší dítě bude menším kelímkem jen přesýpat z rohu tácu do rohu a druhé dítko bude na svém tácu malovat, možná budeš překvapená, jak se děti zabavily bez větší pomoci. Mám sice jen jedno dítě, ale syn je takové akčnější kvítko a kdybys ho viděla, jak si vydržel hrát s krupicí na táce, možná bys opravdu nejdříve zkusila (já se před mým experimentem taky bála nepořádku, ale zvládl to smetáček a lopatka). MarieB to zkoušela v obýváku s kobercem a přežili taky.

  Hodně krásných obrázků všem!

 • semelka

  Pro našeho dvouletého to není, to se vždy zvrhlo v přenášení mouky na různá místa pokud zavčasu nepřinesu vhodnou misku. Čtyřletý by si vyhrál, ale to bych toho dvouletého musela někde zavřít, aby to neskončilo „moukovou bitvou“ (že má každý svoje u nás není řešení ani pro jednoho)… nene, ten binec a řev mi za to nestojí, zůstaneme u velké spotřeby papíru, ale jinak věřím, že se to hodně dětem líbí 😉

 • Lien

  super nápad, určitě vyzkoušíme, myslím, že malá bude nadšená, díky za tip

 • MarieB

  S holkama naprosto souhlasím, hned jsem vyzkoušela a malý to vydržel 2 hodiny, fakt parádní!!!MarieB

 • bamiska

  bokul krásný článeček a ještě lepší fotečky malej je spokojenej…souhlasím s tebou ano tohle je výborné na grafomotoriku. a posílám také srdíčko nazpátek

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist