Děti na Štědrý den zlobí – jak to přežít a děti nezabít…

Rubrika: Dětské hry

Vánoce jsou svátky klidu a míru, alespoň taková je o nich všeobecně rozšířená romantická představa.  V našich myslích kolují obrazy šťastné a krásně vypadající rodiny. Vzorné děti se těší na vánoční nadílku, sedí v klidu u večeře, nikdo se nerozčiluje a nehádá – prostě idylka. Inu, realita je někdy této představě dosti vzdálená, zvláště v rodině s více malými dětmi… Jak to tedy s nimi zvládnout, abychom si to užili a nedopustili se žádného násilného činu?

Moje matka vždycky říkala, že nejvíc jsem zlobila na Štědrý den, že to bylo hrozné a nedalo se to vydržet. Než jsem měla vlastní děti, tak mi to přišlo jako dosti přehnané tvrzení, a tak nějak jsem byla přesvědčená, že to bylo špatnou organizací mé matky, která vánoční svátky zbytečně „prožívala“ a vše nechávala na poslední chvíli a vůbec to celkově nezvládala.

Teď, když mám tři děti, tak se jí v duchu každé Vánoce omlouvám a musím jí dát za pravdu. Fakticky nejvíc zlobí na Štědrý den. Probíhá to asi takto: nedočkavostí nemohou dospat, takže jsou vzhůru už v sedm a pak se neustále (skutečně neustále) ptají, kdy už přijde Ježíšek.  Situace je ještě horší tím, že já jako matka se soustředím na své rozhodnutí na děti rozhodně o Štědrém dnu nekřičet a rozhodně je nefackovat, soustředím se na rozhodnutí, které je opravdu ale opravdu těžké dodržet…

Typická konverzace probíhá asi takto:

Dítě: Mami, kdy už přijde Ježíšek?

Já: Po večeři, miláčku, musíme vydržet a těšit se.

Dítě: Přinese nám dárky?

Já: Samozřejmě

Dítě: A kdy tu bude?

Já: Po večeři.

Dítě: Kdy bude večeře?

Já: Večer.

Dítě: Za jak dlouho bude večer?

Já: Ještě docela zadlouho, asi za 8 hodin.

Dítě: Proč za tak dlouho?

Já: Je to tak, musíš vydržet.

Dítě: Já chci, aby přišel už teď.

Já: To nejde, musíš vydržet.

Dítě: Já to ale nevydržím, proč nemůže přijít už teď?

Já: Jestli okamžitě nepřestaneš, tak nepřijde NIKDY!!!

Kolem poledne se situace zhoršuje a děti se začínají vzájemně provokovat, hádat a šíleně zlobit, pak chodí na sebe s pláčem žalovat a mezitím se několikrát opakuje výše uvedený dialog.  Vážně zvažuji, že uděláme Ježíška už ve dvě odpoledne a pak hned půjdou spát a my budeme mít konečně klidný vánoční večer. Několikrát poruším svoje rozhodnutí nekřičet…

Letos to ale bude jiné, konečně. Během let strávených s  dětmi jsem nasbírala řadu zkušeností, jak ten náročný den společně ve zdraví přečkat a nakonec i příjemně strávit. Takže letos to udělám konečně opravdu tak, abychom si to všichni užili, zanechám všech předsudků, představ a ideálů, ale bude to PŘÍJEMNÝ den.

Plánuji postupovat takto:

Nebudu nic očekávat, pak není člověk zbytečně zklamaný, to je první základ úspěchu. Pokud mi bude všechno jedno a nebudu se upínat na dokonalou pohodu, tak mám větší šanci tu pohodu opravdu zažít.

Den rozplánuji na etapy a dětem předem řeknu, co se kdy bude dít a dělat. Například – ráno snídaně a pohádka v televizi, poté uklízení pokoje, aby měl Ježíšek radost, poté pohádka, poté hraní s hračkami, aby Ježíšek viděl, že si děti hračky zaslouží, že si s nimi skutečně hrají, poté rodinná vycházka (doufám, že nebude pršet), následuje pohádka, hraní s hračkami, chystání stolu, pohádka a pak snad už večeře a konečně všemi očekávaný Ježíšek.

Rozhodně nevyhlásím zákaz televize nebo počítačů, ale naopak využiji všech dostupných médií, na Vánoce rozhodně pracují v náš prospěch. Zapomenu na představu dokonalé matky, která se bude celý den dětem věnovat tak, že na televizi ani nevzdechnou. Naopak, když děti budou sledovat pohádku, já si dám klidnou kávu s manželem.

A taky samozřejmě nezapomenu na láhev kvalitního vína, které budu pít na lačno, abych viděla zlaté prasátko.

„Jsem přesvědčená, že tímto způsobem mě čekají letos Vánoce plné pohody.“

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (16 vyjádření)

 • Máme také tři menší děti… pravidelně máme každý Štědrý den něco rozbitého a nějaký malý úraz, protože nedočkavostí nevydrží ani u pohádky, ani u PC, ani u hraní…a už vůbec nezabírá vyrábění svícínku z jablíčka ani jakékoliv jiná vánoční tvořivá činnost… letos nebyl žádný úraz…jen jsem zakopla o krabici s polystyrenem a spadl na mě nápad. Děti v krabici vyráběly svůj dinosauří svět. Malovaly a stříhaly dinosaury, sopku… všude a vše jsme zmákli s tatínkem zařídit…pak frr na chvíli ven, než se umyly a převlékly s tatínkovou pomocí, já uklidila na stole i pod stolem, dinosaurům jsem půjčila prázdný koš na prádlo (mám dva:-) ) a stihla dát na stůl ubrus. Po procházce než se převlékly a umyly, byly na stole talíře a pak už to tak nějak vyšlo 🙂 Doufám, že i za rok zakopnu o nějaký dost dobrý nevánoční nápad :-))

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Asi všude stejný!

 • U nás to vypadá podobně.

 • Marysek

  😀 pěkný článek!!!! Takže trpělivost, trpělivost a pevné nervy 😀

 • Peťka

  Pěkný článek, pobavila jsem se. 🙂

 • nica1

  Jako u nás.

 • Lussy

  Lucinka už týden odpočítává kolikrát se ještě vyspí a už tu bude Ježíšek.
  Včera večer hlásila: Až se ráno vyspím, tak pak už se vyspím jen jednou a přijde :-).
  Jelikož jsou děti ještě malé, tak večeříme klidně ve čtyři hodiny, takže to čekání se dá vydržet.

 • Králíček4

  Tak nějak to vypadávalo u nás,docela jsem se u toho pousmála.

 • bamiska

  kluci už jsou velcí tak to u nás jde, ale my pohádky atd sledujeme….
  malej se už těší ale toho si blbnu sama díky počítání prstíků kolikrát se vyspí a ráno upapávanejch okýnek z kalendáře…..ale já právě tu jejich nedočkavost miluju….
  takže dnes už na ručičce ukazujem jeden prstík a malej říká že pak bude „tomek a dáty“ stromek a dárky 🙂

 • Jarmuschka

  Tak u nás už poslední týden, 10 dnů holky pořád vzpomínají, kdy už bude štědrý den, že se těší. Ale je to v rámci snesitelných hranic.
  Včera (v sobotu) jsem holkám nachystala perníky, tubičky a holky zdobily průběžně celý den. Zabavily se a nevzpomínaly.
  Uvidíme, jak přežijeme neděli a samotný ŠD.
  😉

 • Úžasné 🙂 jako bych četla o naší rodině 🙂

 • bamiska

  moc hezký článeček, culila jsem se celou dobu…

  zuzi tak to je nádhera to jsem se tlemila už nahlas

 • Anonymní

  zuzko přesně jako u nás,jen do toho pobíhá tchně,nervoznější než děti,a manža si dobírá děti,že nic nebude,a já po všech řvu at se neprovokují a chovají se normálně,lenka,

 • Super plán 😀 o něco podobného se také pokouším již pár let,ale místo vína bavorák 🙂 a celkem to asi funguje.Včera ,,volal“ prcek policajty,aby Jěžíška nestavěli když ponese tolik dárečků a nezdržovali ho./ve středu nás stavěla silniční kontrola a manžel si ulevil,že jen zdržují :-D/
  Jsem zvědavá na zítra,protože dnes SÁM od sebe uklízí pokojík 😀
  pěkný článeček.

 • Lien

  Pěkné, mám zatím malé holčiny, tak se neptají a je to vcelku v klidu, navíc večeříme poměrně brzy, takže to tak dlouho nebudou muset vydržet. Uvidíme další roky, co nám přinesou..

 • „Jestli nepřestaneš, tak nepřijde NIKDY!“ Haha, tak to jsem říkala včera(-: Ty flašky radši asi dvě(-: Moc pěkný článek.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist