Co s dětmi na dovolené za špatného počasí?

Rubrika: Dětské hry

Někde jsem četla krásnou myšlenku „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení“.
Takže podle tohoto hesla bych tento článeček vůbec nemusela psát.  Určitě je plno rodičů, kterým déšť, zima, foukání větru nevadí a od svých aktivit se v žádném případě nedají odradit. Ale …


… pro ostatní rodiče, kteří jsou tak trochu choulostiví jak já :-D, přicházím s pár nápady, jak zabavit děti, když venku prší a zůstaneme zavření.
Nedá mi to, abych nepřipsala i to, že se snažíme dovolenou vybírat tak, aby nám areál, hotel, chata – to, kde trávíme naší dovolenou, nabízel možnosti i v případě špatného počasí.

Ráda bych připomněla vánoční článeček, kde byly hry na zpříjemnění vánočního čekání, ale některé se dají krásně využít na dovolené a vše na ně máte sebou:
Auta – tužka, papír
Lodě s desetikorunou – tužka, papír, desetikoruna
Město, jméno, zvíře, rostlina… – tužka, papír
Čára – sice je to klasika s céčky, ale proč nehrát s korunami nebo kamínky?

Nakoukněte zde.
Sebou na dovolenou se snažíme přibalit i nějaké hry, které nezaberou moc místa a dají se v tomto případě použít:

– karty, kvarteto, pexeso
– mikádo
– kostky
– máme i cestovní „člověče nezlob se!“

Tady je pár dalších nápadů, jak zabavit děti. Snad se vám některý zalíbí:

Co se změnilo?

1) Jeden odejde za dveře. V místnosti něco pozměníte – rozestelete postel, otevřete okno, sundáte obraz, sednete si na jiné místo atd… a ten, který byl za dveřmi, musí hádat, co se změnilo.
2) Obměnou může být, že změnu budete provádět na předem určené osobě. Maminka si stoupne do určitého postoje. Ten, který bude odcházet za dveře, si ji prohlédne. Až bude za dveřmi, tak na mamince se něco pozmění – vlasy rozcuchá, sundá řetízek, bačkory si prohodí, nebo si je sundá, změní postoj, výraz, otočí triko naruby – záleží, jak staré dítko máte a podle toho obtížnost změny…Ten, co byl za dveřmi, hádá co se změnilo.

Tuhle hru hrajeme ve školce a má velký úspěch… kór když vymyslíte něco vtipného.

 

Samá voda – přihořívá?

Určitě všem známá hra, zalovte v paměti a zahrajte si ji s dětmi. Předem se dohodnete na  předmětu, který budete schovávat. Potom jeden odejde za dveře a ostatní předmět schovají. Když se vrátí ten, co byl za dveřmi tak ostatní ho navádí slovy – samá voda (není tam předmět), přihořívá (když se k předmětu blíží), hoří (když předmět najde).

Hledání pexesa

Pokud sebou máte přibalené pexeso, můžete ho využít i trochu jinak. Všichni odejdou za dveře a jen jeden zůstane v místnosti a postupně kartičky různě poschovává po místnosti. Pak se všichni vrátí a v určitém časovém limitu se snaží najít co nejvíce kartiček. Vyhrává ten, kdo jich najde nejvíce.
Časový limit můžete stopovat na telefonu, hodinkách a nebo ten, kdo rozdával, zpívá nějakou písničku atd… Záleží, co vás napadne.

Stejná písmenka ve větě

Budete tvořit nesmysly, které snad vám a vašim dětem vykouzlí úsměv na tváři. Úkolem bude poskládat větu, kde každé slovíčko začíná stejným písmenem a je jedno, jestli to má, nebo nemá ve větě smysl.

Míša mele mák.          Sním sedm sedmikrásek.        Moucha měří metr.

Taťka tluče tuleně.      Venku vrčí vlci.           Petr počítá pastelky.

Tref se do flašky

Určitě na dovolené kupujete pet lahve, nevyhazujte je, dají se využít.

1) Jako klasické kuželky- postavit a shazovat, nějaký míček jistě dětem vezete sebou a jestli ne, zmuchlejte noviny a míček máte na světě.

2) Pokud s sebou máte provázek nebo nit, tak na ni přivažte tužku nebo nějaký předmět, který projde hrdlem láhve…
Prázdné lahve postavte, provázek dejte do pusy tak, aby tužka byla v blízkosti hrdla, délku provázku musíte podle toho nastavit.
Potom už stačí jen odstartovat a s rukama za zády (aby vás to nesvádělo) se snažit trefit tužku do hrdla té lahve … můžete buď ve dvojicích, nebo stopovat komu se to povede v kratší době.

Určitě by se našlo spousta dalších zajímavých námětů a nápadů, ale já pevně doufám a věřím, že pod článeček sami připíšete nějaké další, čím si krátíte čas na dovolené za špatného počasí.

Nicméně vám přeji, aby se dovolená vydařila, bylo krásné počasí a vy hry rádi využili spíše při večerní zábavě!

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • bamiska

  děkuji za příspěvky, také patříme k těm co máme štěstí na počasí, když prší tak je to jen otázka odpoledne,…
  u nás jsou ty hry otázkou večerů – kdy uděláme kafíčko, nasypeme brambůrky a sedíme a hrajem něco společného….kluci ty večery milujou…je fakt že já také…škoda že to doma nedokážem také tak ….aspoň je to vzácnější 😀

 • Tak musím se přiznat, že loni nám dovolená nevyšla úplně celá slunečná, ale my byli vzorně vhodně nachystaní, gumáky a pláštěnky balím pro všechny i letos 🙂 rozhodně něco z tvého nápadu využijeme 🙂

 • Jarmuschka

  Nevím, jak to děláme, ale nám počasí na dovolené většinou vychází.
  A když vyloženě lije, jsme většinou někde v restauračním zařízení na obědovečeři.
  😉

 • bamisko děkuju 🙂
  u nás nejvíce jedou karty,ale to bylo spíš ještě bez prcka,tak se budemeletos muset trošku přizpůsobit,ale myslím,že se zabavíme všichni 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist