Ze Sobotky na Humprecht

Rubrika: Cestování

sobotka1Při vyslovení názvu obce Sobotka se snad každému z nás vybaví postava loupežníka Rumcajse. Toto městečko je přezdíváno jižní bránou do Českého ráje, má nádherné okolí a to včetně nedalekého loveckého zámečku Humprecht. Na obě místa míří moje další pozvánka s tipem na výlet.

Městečko Sobotka leží v oblasti hojně vyhledávaném turisty, zcela právem se chlubí dochovanou lidovou architekturou, nachází se tady dřevěné roubené domy – i proto bylo město vyhlášeno chráněnou památkovou oblastí.

První písemné zprávy o Sobotce se datují do začátku 14. století, v polovině čtrnáctého století se objevují zmínky o Beneši z Vartemberka, přezdívaného ze Sobotky, který se ale sám udává jako pán na hradě Kost. Ten se také stává velkým spojitelem Sobotky na dalších několik set let. 24. 8. 1498 byla Sobotka povýšena na město – stalo se tak za vlády krále Vladislava Jagellonského.

Velkého rozmachu dosáhlo město za Lobkoviců a Bibrštejnů. Vzniká také nádherný chrám Máří Magdaleny. Za vlády císaře Rudolfa II. dosáhlo město dalších ocenění a privilegií, například mohlo užívat k pečetění červeného vosku.

Co stojí za shlédnutí

Na náměstí nalezneme dodnes zachovalý Mariánský sloup, který pochází z roku 1746 nebo kašnu z roku 1847. Rovněž na náměstí máte možnost vidět zcela dochované podloubí.
sobotka3sobotka1

V Sobotce se nachází tzv. Šolcův statek. Jedná se o roubený domek z roku 1811. Naleznete ho nedaleko náměstí. Za komunistické éry byl vyvlastněn, poté vrácen v restituci, dnes se o něj stará potomek rolníka Šolce. Je zde umístěno muzeum, které pořádá několik výstav ročně.

sobotka4Byla by škoda vynechat i zmiňovaný kostel Máří Magdaleny, vybudovaný původně jako dřevěný farní kostel již ve čtrnáctém století. V průběhu 19. století prošel mohutnou rekonstrukcí. Dodnes jsou ale například funkční varhany z doby rokoka, které mají bohatou figurální výzdobu.
Pod kostelem se nachází krypta s ostatky rodiny Netolických, například Václava Kazimíra, což byl ministr Marie Terezie a zároveň autor pozemkové reformy.

A pak se již klidnou chůzí můžete vydat směrem na nedaleký kopeček, kde se nachází lovecký zámeček Humprecht. Zcela určitě doporučuji cestu pěšky, je to skutečně blízko obce a navíc s nádherným výhledem, který si můžete i vychutnat po vystoupání na mírný kopeček, třeba usednutím na lavičky.

Humprecht, jeho historie i současnost

Tento zámeček nemá tak bohatou historii sahající do hluboké minulosti jako jiné památky, přesto stojí za shlédnutí.

humprecht1Zámek je pojmenovaný po svém zakladateli, kterým byl hrabě Jan Humprecht Černín z Chudenic. Jednalo se o velice bohatého příslušníka tehdejší šlechty. V sedmnáctém století se dohodl na výstavbě zámečku nedaleko hradu Kost. Zámeček měl sloužit jako lovecký, okolo se měla nacházet obora pro lovení zvěře a vůbec měla tato stavba sloužit jako letní byt pro panstvo. Jeho manželka pocházela z Itálie, proto i styl zámku byl ovlivněn i v tomto směru. Stavba byla jednoduchá, neměla příliš hluboké základy, a tak trvala pouze necelý rok.
Jenže došlo k rozchodu obou manželů a hrabě se ujal výchovy svých dvou dětí, synů sám.
29. června roku 1678 ale zámeček zapálil blesk, jeho poškození bylo značné. Přesto se hrabě ujal jeho rekonstrukce, navíc ještě rozšířil nějaké prostory a přibylo i další patro.
Bohužel, stavba neměla silné a pevné základy a nebyla schopna unést váhu zámku, proto muselo dojít k dalším změnám, včetně bouracích prací.

Devatenácté století se stalo dalším ničivým momentem v historii zámku. Černínové neměli dostatek peněz na opravy a zámek pustl.
V roce 1926 jej odkoupilo město Sobotka a zrekonstruovalo. V osmdesátých letech dvacátého století se zámeček dostal do rukou státní památkové péče, byla provedena další rekonstrukce. V devadesátých letech, v rámci restituce a navrácení majetku, byl zámek opět vrácen městu Sobotce.

Jako ke každé památce, i Humprecht má svou legendu o tajemném pokladu. Ten je údajně ukryt v nedaleké studánce, kde jej střeží had se zlatou korunkou. Pokud budete vyvolený poutník, pak třeba právě vám při napití ze studánky tento had vydá část pokladu…

Otevírací doba zámku Humprecht, vstupné

Zámeček je otevřen mimo pondělí, do konce srpna od 9,00 do 17,00 hodin, v září pak do 16,00 hodin. V dubnu a říjnu sem můžete zajít pouze o víkendech a svátcích.

Během roku 2010 je uzavřen druhý okruh, probíhá tu rekonstrukce, takže se nabízí pouze tzv. Zámecký okruh, kde například shlédnete i černou kuchyni, knihovny, ložnice a další místnosti.

Za vstupné dospělý zaplatí 60 Kč, děti 30 Kč, ti nejmenší mají vstup zdarma.

Kudy kam

Do Sobotky se dostanete autem, nejlépe z města Jičín. Silnice jsou dobře označené, nemůžete minout. Zaparkovat pak můžete přímo na náměstí.

Na Humprecht se můžete nechat vyvézt také autem, nedaleko je parkoviště. Ovšem jak jsem se zmiňovala, doporučuji cestu pěšky ze Sobotky. Jde o krátkou procházku, kterou zvládnete i s dětmi. Z náměstí vedou dobře značené cesty.

Můžete se do Sobotky také dopravit vlakem, opět z Jičína. Přestoupit ale musíte v obci Libuň. Cesta celkem trvá asi hodinu.

Daleko kratší doba cesty vás čeká při zvolení autobusem, jedná se asi o polovinu času vlakem a nebudete přestupovat. Autobusová linka jede z Jičína přímo na náměstí do Sobotky.

Poznámky

Ve městě Sobotka funguje Informační centrum, najdete ho na náměstí míru v podloubí, nedaleko cukrárny. Má otevřeno od pondělí do pátku do 17,00 hodin, v sezóně i o víkendech do 14,00 hodin. Můžete tu zakoupit spoustu info materiálů nejen o Sobotce, ale i o Humprechtu, dále pak získat turistická razítka, turistické známky atd.

Na zámku Humprecht také seženete dostatek info materiálů, pohlednic apod. vztahujících se k této památce.

Pokud budete chtít zaslat pohlednici, pak poštovní schránku naleznete v Sobotce na náměstí.

Pokud budete mít hlad, pak můžete navštívit restauraci v blízkosti zámku Humprecht (cesta je označena) nebo využít některou v Sobotce. Ale určitě bych vám doporučila navštívit cukrárnu na náměstí v Sobotce, kde mají bohatý výběr zákusků, dortíků a zmrzliny.

Pozvánka navíc
Ze Sobotky vede nespočet dalších turistických tras k nejrůznějším památkám Českého ráje. Upozorním hlavně na tu, která je nejfrekventovanější a podle mě i velice krásná, je to cesta Údolím Plakánku na hrad Kost. Vede úžasnou krajinou a nezabere ani moc času, za hodinku jste na Kosti.

Další informace naleznete na: www.sobotka.cz, včetně informací k zámku Humprecht.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Opět nádhera.
    Už sem si říkala,že dlouho žádná „pozvánka“ za krásamy naší vlasti tu od Tebe nebyla:)
    Díky.A o to víc,že za pár to budu mít už kousek.

  • Opět nádhera.
    Už sem si říkala,že dlouho žádná „pozvánka“ za krásamy naší vlasti tu od Tebe nebyla:)
    Díky.A o to víc,že za pár to budu mít už kousek.

  • JanaK

    Souhlas, moc pěkný, kdysi jsem tam byla se školou a dodnes si vše živě pamatuji – jako zajímavost bych přidala černou paní, která se tam prý občas zjevuje.
    Peťko, skoro celá naše země je poklad, tuhle jsem jela napříč skoro přes půlku a nestačila jsem zírat, kolik je tu krásných míst 🙂

  • Peťka

    Ivčo, pěkný článek.
    Taky mám tuto oblast ráda. Ono vůbec celý Český ráj je poklad.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist