Zámek Slavkov

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Kdo by neznal zámek Slavkov? I když tu člověk třeba nikdy nebyl, tak historie je neměnná a tu hned tak nezapomeneme. A my ho tu máme nedaleko. Rozhodli jsme se ho tedy navštívit a rádi bychom se s Vámi o to podělili.


Zámek patří k nejstarším dochovaným sídlům na Moravě. Historie tohoto barokního zámku začíná už ve 13. století. To zde vybudovali komendu řádu německých rytířů. Koncem 16 st. byl vybudován renesanční zámek a na více než čtyři století se stal majitelem zámku a i celého Slavkovského panství šlechtický rod Kouniců. Koncem 17. století dal podnět k přestavbě renesančního sídla Dominik Ondřej z Kounic. V současné době je majitelem zámku město Slavkov u Brna.

DSCN2773 DSCN2772 DSCN2771

Slavkovský zámek nám připomíná bitvu tří císařů, která se udála u Slavkova 2. prosince 1805. Když Napoleon zvítězil nad ruskou a rakouskou armádou, tak svůj hlavní stan přenesl do slavkovského zámku. Zámek se pak stal místem diplomatických jednání předcházejících ukončení války.

DSCN2775 DSCN2776

Přilehlý park o rozloze téměř 16 ha patří k nejcennějším historickým zahradám na Moravě.

Zámek má čtyři prohlídkové trasy – prohlídky sálů:

  • trasa B – dospělí 120Kč, děti 60 Kč
  • historické sály a salonky – prohlídka celého patra – dospělí 170 Kč, děti 110 Kč
  • prohlídky podzemí – dospělí 80 Kč, děti 40 Kč. Podzemí je otevřeno pouze v období květen – září. Nyní v něm najdete výstavu o upírech. (Tam jsem Dominika bohužel nedostala. Bál se a mě by to zrovna zajímalo.)
  • Poslední expozice je Austerlitz – malé město velkých dějin – dospělí 120 Kč, děti 60 Kč.

My se samozřejmě šli podívat na tu poslední – na dělo, zbraně, uniformy a virtuální bitvu. Jaké bylo Domčovo nadšení, když zjistil, že na konci výstavy jsou zbraně, helmy, čepice a torny, které může vyzkoušet. Jinak se na nic sahat nesmělo. Ale řeknu vám, divím se, že ho ty pušky nedostali k zemi, jelikož jejich váha je docela velká. Samozřejmě musel vyzkoušet všechno a paní průvodkyně udělala výjimku a nechala ho dokonce vyfotit i mezi uniformami.

DSCN2781 DSCN2778

Tato výstava se líbila i mně a všem ji doporučujeme, zvládnou ji i děti, protože není dlouhá.

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist