Zábavně-vědecký park v Brně

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Taky si myslíte, že spojení vědy a zábavy je něco téměř nemožného? Ještě do nedávna jsem o tom byla přesvědčená (a to docela hluboce) i já. Když mi známá povídala o relativně nové atrakci, kterou lze s dětmi navštívit i v případě, že panuje špatné počasí, myslela jsem si, že pro naši čtyřletou dcerku VIDA! SCIENCE CENTRUM v Brně nebude nejvhodnější.

Kdybychom neměli štěstí a nezískali volné vstupenky, asi bychom s návštěvou ještě nějaký rok váhali. Přece jenom, dát bezmála pětistovku (dospělý 190,- dítě 3-15 let 110,-) a pak se koukat na nudící se protivné dítě, to by každému dospělému zkazilo i ten nejsilnější a nejkrásnější zážitek.

Byli jsme ale limitováni platností vstupenek, které je škoda nechat propadnout a přenechat je není komu. A tak jsme vyrazili za neznámým dobrodružstvím. Michalka jako obvykle vyzvídala, kam jedem a co tam bude, ale nemohli jsme jí říct nic jiného, než že uvidíme a že se všichni necháme překvapit. I kdybychom jí sdělili, co jsme se dočetli na internetu, stejně by si neuměla nic moc představit, když jsme to neuměli ani my, dospěláci. Vodíková raketa, simulátor zemětřesení nebo vichru.

IMG_4960

Dcerku zaujal už samotný vchod do VIDA! Centra, velký chobot, kde dobře funguje ozvěna. Pravdou je, že hra na budovatele alternativních elektráren bavila spíše mě, tatínek se zdržoval zejména u dopravního modelu města Brna a autodráhy ve tvaru brněnského automotodromu. Naše malá průzkumnice se nemohla odtrhnout od vodního toku, na němž přemisťovala zarážky a jednotlivé proudy tak uzavírala a tvořila přehradní nádrže, vypumpovaným proudem vody se taky snažila trefit plastové míčky do trychtýře. Kolem vodního areálu pak opakovaně závodila na motorce s dalšími malými návštěvníky. Bez povšimnutí nezůstala ani skluzavka, která vede z prvního patra do přízemí. Když už mě klouzání a zpětná jízda po schodech nahoru omrzelo, nalákala jsem dcerku na moře.

IMG_4973  IMG_4971

Mácháním rukou jsme společně způsobovaly bouři a potápěly plachetnice i velké nákladní lodě. Po jedné obzvláště úspěšné bouři se ohlédnu, abych Michalce ukázala zvednutý palec, ale dcerka zmizela. Její pláč jsem v ruchu nezaslechla. Než jsem začala z plna hrdla hulákat a vyvolávat paniku, napadlo mě doběhnout ke skluzavce. Michalka stála v prvním patře, koukala dolů a volala:

„Maminko, já si tady sama jezdím, i po schodech, běž si klidně bouřit na moře.“

Další atrakcí, která čtyřleté dítě spolehlivě zabaví, je trénink rychlosti a koordinace pohybu – skáčete po čtverečcích, které se postupně různě rozsvěcí a zhasínají, samozřejmě čím víc jich stihnete „zašlápnout“, tím úspěšnější jste.

Když jsme vyzkoušeli i hru na hudební nástroje a mysleli si, že se Michalka smířila s odchodem domů, museli jsme se ještě zdržet na pískovišti, v němž jsou zahrabané kosti a nejrůznější úlomky nádob nebo fosílie, a hrát si na archeology a jednotlivé kousky vyhrabávat a očišťovat štětcem.

  IMG_4974

Návštěvu VIDA! Scicence centra i přes naši počáteční nedůvěru doporučuji k návštěvě i s malými dětmi. Všechny exponáty určené dětem už od dvou let jsme asi prozkoumat nestihli, u těch pro větší jsem si tím stoprocentně jista. Motivací k další návštěvě je pro mě osobně možnost zkusit si jízdu na kole po laně zavěšeném u stropu. Tu jsem si přála vyzkoušet, ale buď bylo obsazeno, nebo si obsluha užívala zaslouženou přestávku.

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: milhauzice

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist