Za Rumcajsem do Jičína

Rubrika: Cestování

Kdo by neznal postavičku loupežníka s vysokým kloboukem, který je věrně doprovázený svou ženou Mankou a synem Cipískem. A jaký pak by to byl Rumcajs bez Jičína. Přijměte moji pozvánku na nádherná místa, pojďte se podívat do brány Českého ráje…

Vzhledem k tomu, že děti milují pohádky a postavička hodného loupežníka k nim bezpochyby patří, neměli byste opomenout alespoň jedenkrát navštívit jak kouzelné městečko, které jakoby z oka vypadlo nádherným obrázkům Radka Pilaře, tak se ani neváhat vydat přímo do Řáholce a podívat se, zda třeba Rumcajs není doma… Nebo mu alespoň nechat vzkaz u jeho postele.

I přesto, že je Jičín vcelku malým městečkem, jehož počet obyvatel čítá něco kolem 17 tisíc, turistický ruch zde živě květe a samotné město se mile rozrůstá a zvelebuje.
valdická bránaJeho historie se čítá od přelomu 13. a 14. století, kdy bylo oficiálně založeno. Ale osídlení této malebné krajiny se počítá již od pravěku. Jičín byl od nepaměti jakýmsi centrem kraje, největšího rozmachu ale dosáhl za vlády Albrechta z Valdštejna, jehož cílem bylo, aby se stal sídelním městem – podle toho musel samozřejmě také vypadat. Smrt Albrechta z Valdštejna ale nedala dokončit jeho velké plány, nicméně i přesto se za jeho panování stihlo dost, a tyto prvky, tak typické pro Jičín, můžete vidět dodnes. Patří sem například nádherné čtyřřadé lipové stromořadí, kterým můžete vejít a procházet se tímto pohádkovým městem, nebo naprosto dominantní Valdická brána s přilehlým kostelem sv. Jakuba.

Jičín navštěvoval také Václav Čtvrtek a tady musíme hledat kořeny, které znamenají pro toto turisticky významné město svou slávu. On byl tím, kdo vymyslel postavu loupežníka Rumcajse a příběhy s ním a Jičínem spjaté.

valdická bránaKudy chodil Rumcajs
Jistě si pamatujete, že Rumcajs vstupoval do města slavnou a mnohokrát opakovanou bránou – Valdickou. Dodnes stojí jako vysoká věž při vstupu na náměstí a byla by chyba ji nenavštívit a nerozhlédnout se po okolí.
Původně byla tato brána postavena jako součást městského opevnění, a to ke konci šestnáctého století. Po pár letech od dokončení ale vyhořela. Požár jí přinesl naopak zlepšení a to ve smyslu zvýšení o poslední, třetí patro. Za povšimnutí stojí fakt, že není omítnutá – je to proto, že také nikdy nebyla takto upravena a je tedy ve svém původním stavu.
Vy se na ni můžete podívat po vystoupání 156 schodů, její výška je 5 metrů.

Kde Rumcajs pracoval, než se stal loupežníkem
Jako unikátní atrakci připravilo město pro děti možnost, nahlédnout na místa, kde Rumcajs pracoval jako švec. Jistě si pamatujete, že ševce dělal, dokud mu starosta jeho živnost nezakázal, protože urazil jeho obrovské nohy. A právě na toto místečko se teď můžete vydat. ševcovna
Rumcajsova ševcovna se nachází několik metrů od Valdické brány, v malém kopečku, v ulici Pod Koštofránkem. Děti si mohou prohlédnout postavičky Rumcajse, Manky i Cipíska v takřka životní velikosti, která je ale předem upravená právě pro dětské návštěvníky a podívat se například na nástroje, které při své práci Rumcajs užíval, či kamínka, kterými svou světničku vytápěl.
Nachází se tu i další místnost, ve které se konají předem ohlášená čtení pohádek Václava Čtvrtka, pro dospělé je možnost posezení v přilehlé zahrádce s restaurací.

V Jičíně je možnost samozřejmě dalších aktivit a památek, které byste mohli shlédnout, zařadit bychom mohli například Muzeum hry, jež zároveň se stálou expozicí okresního muzea, či Valdštejnskou lodžii s velkým parkem. Ta byla vystavěna podle námětu italského architekta za vlády Albrechta z Valdštejna na počátku sedmnáctého století jako lovecký letohrádek.

Do Rumcajsovy jeskyně na Brada
Město Jičín nabízí pro své návštěvníky tematickou Rumcajsovu stezku, jejíž součástí je i samotná jeskyně, neboli lesní příbytek tohoto ševce, který si ji upravil k obrazu svému poté, co byl nucen opustit svůj rodný Jičín.jeskyně
Jeskyně se nachází hned za vesničkou Brada, přibližně 4 km od Jičína, směrem na Turnov. Z hlavní silnice musíte odbočit podle ukazatele na vesnici Brada – bohužel není příliš dobře viditelná, takže se možná budete muset vracet stejně jako my. Silnice, která sem vede, je ale velice úzká a nepříliš udržovaná, pokud potkáte naproti další auto, připravte se, že budete muset trochu kličkovat mezi pěšinkou a domečky. Po této silnici vyjeďte až na úplný konec, před hotel Brada. Parkoviště nehledejte, žádné tu není, takže auto nechte stát někde při kraji. Podle popisu na velké ceduli u tohoto hotelu jeskyni naleznete docela brzy, cesta je dlouhá necelých 300 metrů.
V jeskyni pak můžete po shlédnutí zanechat svůj vzkaz třeba i s přáním pro tohoto milého loupežníka.

BradaAž se budete vracet, všimněte si po pravé straně velkého kříže na kopci. Tady kdysi stával skutečně hrad Brada. Vznikl někdy ve 13. století, ale jeho sláva netrvala moc dlouho, již o dvě století později byl opuštěn a později chátral, takže nyní již můžete jen hledat zbytky zdiva v trávě.
Skála, na které stával, není vysoká, snad jen asi 4 metry, takže se nahoru dostanete vcelku rychle a snadno. A pak již můžete pátrat a hledat v trávě, kde byl hradní příkop, kde stály budovy a podle prohlubně usuzovat na hradní studnu. Sice toho k vidění moc není, kromě nevelkých zbytků hradu, ale obdivovat můžete třeba onen zmiňovaný kříž spolu se dvěma sochami – sv. Petra a Pavla, které se tu tyčí jako památka na bitvu z roku 1866 mezi pruskou armádou, saskými a rakouskými vojsky.

kostelíkU hotelu Brada nalevo pak nepřehlédněte dřevěný, původní kostelík, který se tu nachází jako památka na dávné časy. V současnosti jej nahradil moderněji založený kamenný kostel, jenž stojí hned naproti.

Najdete tu každopádně obrovskou ceduli s naprosto vyčerpávajícími informacemi, jak o samotném hrad Brada, tak o kostelíku i historii vesničky.

Rumcajs, Manka a Cipísek mají hlad
I loupežnická rodina se musí najíst, stejně jako vy. Doporučila bych vám velice příjemnou restauraci vzdálenou asi 300 metrů po hlavní silnici od ukazatele na vesnici Brada,Rumcajsova hospoda směrem na Jičín. Její název je – jak jinak – Rumcajsova. Je rozdělena na část kuřáckou a nekuřáckou, vyniká výborným jídlem, velkými porcemi a velice milou obsluhou. V létě využijte posezení na zahrádce před restaurací. Navíc je stylově vybavena. Prostě se vám tady bude líbit, stejně jako nám.

Pokud se chcete najíst v samotném Jičíně, pak bych vám doporučila restauraci U Anděla, hned naproti Valdické brány. Poznáte ji podle růžové barvy. Je to typická vesnická hospůdka, nicméně podle mé zkušenosti nabízí lepší služby než další podobná zařízení na náměstí, která jsou spíše orientovaná snad na zahraniční návštěvníky, než na české turisty s malými dětmi.

Otevírací doby
Je škoda, že většina památek je v Jičíně otevřena pouze přes sezonu.
Valdickou bránu navštíte v době od dubna do září, od 9,00 do 17,00 hodin.
Rumcajsova ševcovna se na své návštěvníky těší ve stejné době i stejném otevíracím čase.
Pouze Valdštejnskou lodžii si můžete prohlédnout až do konce října, rovněž v podobném čase.

Kudy za Rumcajsem
Cesta do Jičína je možná jak autem, tak vlakem či autobusem, je to okresní město charakterizované jako brána do Českého ráje, takže by neměl být problém najít vhodný spoj, silnice jsou velmi dobře značené.
RumcajsDo vesnice Brada se dá jet jednak autem (popis cesty jsem uvedla výše), ale můžete jít i pěšky z Jičína, směrem na Turnov. Cestu vám zpříjemní nádherná krajina, spousta motorestů a hospůdek u cesty a doprovázet vás budou další turisté či trampové, takže se nudit rozhodně nebudete.

Jestliže chcete získat dostatek informací o svých toulkách Jičínem a přilehlými památkami, či se dozvědět podrobné trasy Rumcajsovy tematické stezky, pak navštivte infocentrum města Jičína. Najdete ho přímo na náměstí, pod podloubím, naproti Valdické brány. Zároveň si tu můžete zakoupit suvenýry, pohlednice, poštovní známky, turistické známky a turistické vizitky. Děti budou obdařeny razítkem do svých deníčků a možná i dostanou jako dáreček vystřihovánky s nejslavnější pohádkovou postavičkou tohoto kraje.

Český ráj je nádherné místo, které učaruje snad každému, ať milovníkovi krajiny, tak památek. A navštívit pohádkový Jičín se tak zdá jako naprosto nutné a já vám tuhle cestu můžu jen ze srdce doporučit.

Více informací o městě Jičíně a jeho památkách najdete na oficiálních stránkách města.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Moc pěkný článek :-))

  • bovinkabovinka
    bovinkabovinka

    Rumcajsova ševcovna je skvělá, že?

  • Začínám mít pocit,že nic jinýho neděláte a po výletech jezdíte:)))
    Obdivuju jak nádherně to popisuješ,že bych s chutí jela hned…
    Ty fotky to pěkně doplňjí-no šikulka:)

  • Ivčo, byli jsme tam na slavnostech před 2ma lety – Jičín město pohádek, moc doporučuji!!! Spousta dílniček pro děti, divadýlka, vše bylo zdarma. Před muzeem si mohli děti zadováďet s obřím bublifukem.

  • johana

    Pěkný článek s fotečky !!!!

  • Opět nádhera:))))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist