Za pávy a krokodýlem do Libochovic

Rubrika: Cestování

100_4937Libochovice je malebné městečko s necelými 4 000 obyvateli, ležící na levém břehu řeky Ohře, nedaleko hory Říp a v blízkosti zříceniny hradu Házmburku, o kterém psala Ivča a Domča v článku Cesta za pohádkou.

Jak se do Libochovic dostat? Z Prahy např. po E 55, je to necelých 60 km. Z Liberce nebo Plzně je to shodně asi 100 km.

Zaparkovat je možné přímo na náměstí a to zdarma, zámek volně na náměstí navazuje a tudíž je trochu schovaný a není jako v jiných městech výraznou dominantou města. Pouze z jedné strany, pokud přijíždíte od Evaně, máte krásný výhled na řeku Ohři a nad ním tyčící se zámek.

Libochovický stání zámek je renesanční , barokně přestavěný v 17. století. Stálá expozice je věnována bydlení od renesance po klasicismus. První místností, kde začíná 60 minutová prohlídka, je tzv. Salla Terrena. V této místnosti můžete spatřit obrovského vycpaného nilského krokodýla. Stropy jsou nádherně vyzdobeny mušlemi a škeblemi. Místnost má působit jako podmořská jeskyně.

Další zajímavou a impozantní místností je Saturnův sál, který do výšky zabírá dvě zámecká patra. Dnes je využíván k různým slavnostním příležitostem a pořádání svatebních obřadů.

Při prohlídce nahlédnete do pracovny, orientálního salonku, barokní ložnice, přípravny jídla, do herny, návštěvnického salonu a do zámecké kaple, která je nejstarší částí zámku.

Na zámku je velká sbírka kachlových kamen a tapiserií, na zemi jsou původní podlahy. Skoro v každé místnosti je nástropní freska od italského malíře Marchettiho.

Vstupné do zámeckých interiérů:
Dospělí 70,-
Děti do 6 let zdarma
Děti 6 – 15 let a studenti 50,-
Rodinné vstupné 190,-

Poplatek za fotografování je 500,- a za filmování 1 000,-

Další expozicí na zámku je pracovna Jana Evangelisty Purkyně, který je významným libochovickým rodákem. Jednotné vstupné je 10,-.

Dále můžete navštívit zámecké sklepení, kde je jednotné vstupné 20,-. Jednou za rok (letos to bude 27. a 28. srpna) se pořádá ve sklepení tzv. Strašidelné sklepení, kde Vás během prohlídky v různých zákoutích sklepa překvapí všelijaká strašidla. Na tuto akci si musíte předem rezervovat vstupenky. Zájem je veliký.

A poslední expozicí jsou zámecké skleníky. Dospělí a děti od 6 let platí vstupné 10,-. Skleníky jsou bohužel přístupné jen při výjimečných příležitostech. Letos to bude 5. -13. 6., kdy se koná výstava kaktusů, a 3. – 6. 7., kdy se ve skleníkách bude konat výstava exotického ptactva.

Na zámku se konají i různé akce, my měli štěstí na výstavu bonsají, kde jsem v tombole vyhrála bonsaj jilmu.
Můžete navštívit třeba:

 • Dětský den. Koná se 22. května v areálu zámeckého parku.
 • Výstava bonsají. Koná se 3. – 11. července na nádvoří.
 • Libochovická pouť. Tradiční pouť se koná 14. – 15. srpna. Mimo tradiční pouti můžete navštívit výstavu květin, drobného zvířectva nebo exotického ptactva.
 • Zámek plný kouzel. 29. – 30. října se koná ukončení zámecké sezony s pohádkovými postavami v zámeckých interiérech. Na nádvoří bude doprovodný program. Rezervace vstupenek je nutná.

A kdy se můžete zámek Libochovice navštívit?
Sezóna trvá od 1.4. do 31.10.
Otevírací doba je trošku složitá.
Duben a říjen je otevřeno denně mimo pondělí a úterý od 9.00 do 16.00 h.
Květen a září je otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 h.
Červen až srpen je otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 18.00 h.
Poslední prohlídka začíná vždy hodinu před zavírací dobou.

100_4934Kolem zámku se rozprostírá francouzská zahrada a na ni navazuje anglický park. V parku se volně pohybuje asi 8 pávů, kteří za piškot nebo rohlík přijdou až k Vám. Krásný park má rozlohu 25 ha a na jižní straně ho vymezuje řeka Ohře, ke které můžete volně z parku sejít a projít se po břehu a nakrmit třeba kachny.
Zámecký park je volně přístupný – v létě od 8.00 do 19.00 a v zimě od 8.00 do 18.00 hod.

Pokud jsou pro Vás Libochovice z ruky, můžete pro přenocování využít zámeckou turistickou ubytovnu, která se nachází přímo v areálu zámku. Ubytování je řešeno ve dvou třílůžkových a čtyřech dvoulůžkových pokojích, k dispozici jsou i dvě vybavené kuchyňky a potřebné sociální vybavení – koupelny a WC. Cena ubytování činí 180,- Kč/osoba/noc.
Po návštěvě zámku se můžete najíst v některé restauraci přímo na malebném náměstíčku nebo si zamlsat v některé z cukráren. My jsme navštívili tu nejblíže zámku, kde je i maličký dětský koutek a pohovka, na které jsme bez problémů mohli přebalit dceru.

Více informací o obci a zámku najdete na www.libochovice.cz a www.zamek-libochovice.cz.

Napsal/a: Lussy

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Anonymní

  Já pravidelně navštěvuji Libochovický zámek,prostředí kouzelné,výklad pěkný a také se mi stalo,že jsem jako jediná měla osobní průvodkyni,protože další skupina byla holandská.V zahradě je krásný páv bíle zbarvený a velký frajer před kamerou a foťákem,umí se nakrucovat jak modelka.Dokáži tak strávit celý den.Pak odjíždím motoráčkem do Loun,to je též perfektní zážitek.Tam kde nejsou lidi pro nástup a výstup tak se jede dál.Připomělo mi to krásný film“Máme zpoždění nestavíme“ tak zase letos do Libochovic – park-městečko-cukrárna dobré jídle v restauraci Pamplona. Wendy

 • Pěkně jsi to napsala.
  Mi tam byli na kolech:) Opravdu nádherné místo,které za to stojí vidět.

 • Peťka

  Lussy, díky za tip na výlet.
  A koukala jsem, že na zámku také pořádají různé tvořivé dílny a jiné akce pro děti. Mám pocit, že v tomto duchu jdou už dnes snad všechny zámky u nás a je to myslím dobře.
  Využíváme těchto akcí a na prohlídky chodíme v době, kdy provádí kostýmovaní průvodci a výklad je přizpůsoben dětským návštěvníkům.

 • Lussy, moc pěkný tip na výlet…….bohužel to mám fakt z ruky…………:((((((
  Jinak zajímavé místo, nikdy jsem o tomhle zámku neslyšela, takže díky:)))))

 • Padmé

  Lussy, děkuji za článek, za fotky a spoustu zajímavých informací = moc hezké.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist