Za památkami Benátek nad Jizerou

Rubrika: Cestování

V pokračování mého tipu do města se zajímavou historií vás pozvu na zámek, kde se nachází Městské muzeum a kde rozhodně neplatí „na nic nesahat“. Neopomeneme navštívit zdejší Muzeum hraček, které je součástí soukromé sbírky, a nakonec zavítáme na zříceninu hradu ležícího nedaleko…

Benátky nad Jizerou se pyšní několika památkami, jsou hodně zmiňovány i s hvězdářem Tycho de Brahem, který tu také žil. Takže hned napoprvé zamíříme rovnou za ním…

Zámek a jeho historie

Zdejší zámek byl vybudován roku 1525 Fridrichem z Donína, který jej nechal postavit jako reprezentativní sídlo. Dnes je zachováno z této doby západní zámecké kříslo. Protože tu kdysi byl dnes zaniklý klášter Cyrilů (byl zničen husity), je možné, že zámek stojí na jeho zbořeništi – není to ale dokázané.
Dodnes jsou zachovány tzv. psaníčka a sgrafity s mytologickými jevy, které můžete obdivovat.

Největších stavebních úprav se zámek dočkal za doby Jana z Werthu, kdy bylo přistavěno barokní křídlo. Obě budovy byly podle dochovaných popisů skutečně rozlišovány za renesanční a barokní, jako starý a nový zámek. K zámku byl vybudován park a další stavení pro hospodářské zázemí a také kostel. Na konci 17. století dochází opět k rozsáhlým úpravám, může za to hrabě ze Schützenu. Zámek dostává podobu, kterou vidíme dnes.

Hvězdář Tycho de Brahe tady žil v době, kdy zámek v roce 1599 koupil od pánů z Donína císař Rudolf II. Ten jak známo propadal astronomii a alchymii a tak není divu, že sem zavítal i tento významný dánský hvězdář. Byla tu vybudována i astronomická observatoř.

Na zámku nyní sídlí Městský úřad, ve druhém patře je Městské muzeum, v dolní části pak Muzeum hraček.

Muzeum, kde je vše dovoleno

V první řadě musím říci, že mě návštěva zdejšího muzea nadchla. Nemusíte se totiž na exponáty dívat skrze sklo, ale ve většině případů si můžete sáhnout a vyzkoušet vše z historie. Takže se tady vyřádí především děti.

V muzeu je například síň věnovaná slavnému hvězdáři. Uprostřed si můžete prozkoumat obří globus, a pokud si děti chtějí vyzkoušet modely hvězdné oblohy, mají také možnost na menších exponátech. Nepřehlédněte i slavný benátský poledník, který je umístěný na podlaze.

Nebo máte chuť představit si, jak se oblékali lidé tehdejší doby? Zkuste si vybrat z několika modelů šatů a nezapomeňte na ozdoby hlavy. K ruce budete mít zrcadlo.

Milují vaše děti rytíře? Není nic jednoduššího, než si navléknout těžkou výzbroj těchto středověkých hrdinů a to včetně železných rukavic a potěžkat si meč.

Můžete si zkusit vystřelit z děla nebo okovat koně, vyzkoušet si zbraně Keltů, kterým je věnována samostatná expozice nebo si pustit hudbu z varhanů.

Zkrátka, v tomto muzeu si užijí nejen děti, a pokud se už budou cítit unavené pro další prohlídku, pak si můžou sednout k obrovskému dřevěnému stolu a malovat si.

Prohlídka je bez průvodce, můžete se tady zdržet, jak dlouho chcete. Klidně s sebou vezměte i kočárek – jediné, co budete muset udělat, je vynést jej do druhého patra, pak už můžete jezdit sem a tam.

Cílem zdejšího muzea samozřejmě není jen atrakce pro děti. Pomocí her, na které tady narazí, se totiž mohou dozvědět spoustu zajímavých věcí z historie, hvězdářství apod., o které by třeba jinak neměly vůbec zájem. To se mi na muzeu líbilo nejvíce – přístup nejen k dětskému návštěvníkovi, protože kolikrát i dospělého nebaví jen okukování exponátů za sklem. Mě se například líbilo převlékání do historických kostýmů, i když po pravdě, jsem ráda, že nosím své pohodlné oblečení než vějíře okolo krku…

Vzhůru za hračkami!

Pokud sejdete dvě patra dolů a přejdete po pravé straně nádvoří, zavítáte do zdejšího Muzea hraček, které je v soukromé sbírce pana Fialy.

Muzeum je otevřené od roku 1999, a protože bylo v roce 2004 rozšířeno o další prostory, vznikla tady vůbec největší sbírka hraček z historie u nás.

Největší část je věnována hračkám pro holčičky. Najdete tady panenky, kočárky a pokojíčky, které jsou zpracovány do velice podrobných detailů.

Kluci můžou obdivovat vláčkodráhu v samostatné místnosti.

K muzeu patří i zvlášť umístěná místnost na druhém konci nádvoří, poznáte ji snadno, je u ní umístěna postavička vojáčka.

Obdivovat tady můžete i zřejmě úplně první hračku, která byla na klíček, kuriozitou je 1,5 metru vysoké točící se ruské kolo apod. Hračky zde umístěné nejsou jen od nás, ale pocházejí třeba z Japonska, Spojených států a z celé Evropy.
Co mi trochu vadilo, bylo umístění dvou vitrín na poměrně vysokém a strmém schodišti, kam budou mít problém vyšplhat malé děti a je tedy nutné je nechat volně pobíhat, aby nespadly, protože hrozí skutečně dost velké nebezpečí pádu.

Co, kde a jak

V Městském muzeu si můžete zakoupit i některé propagační materiály a rovněž i věci, které vám budou připomínat návštěvu za historií.

Protože je prohlídka bez průvodce, obdržíte po zakoupení vstupenek leták s podrobným popisem výstavy a exponátů. K dostání tu jsou i turistické známky, větší výběr propagačních materiálů, pohledů a turistických vizitek je ale v Informačním centru, které se nachází při výstupu ze zámku, v protější přilehlé budově.

Děti by si neměly nechat ujít možnost získat další originální razítko do svého turistického deníčku – v pokladně Městského muzea jej mohou použít sami.

V Muzeu hraček si můžete také zakoupit propagační materiály, pohlednice i razítka do deníčků.

Jak se do Benátek nad Jizerou dostanete, jsem se zmiňovala v předchozím článku, takže se nebudu opakovat. Pouze zopakuji, že zámek s Městským muzeem a Muzeem hraček najdete nedaleko náměstí, odkud je vidět brána.

V současné době tady probíhají stavební úpravy zámeckého parku, takže čekejte, že půjdete po staveništi. Ovšem pro děti je opět zážitkem, protože uvidí bagr, jak nabírá hlínu apod.

Bližší informace najdete na stránkách www.benatky.cz nebo na webu informačního centra města www.is.benatky.cz

Posledním místem, na které vás z mé návštěvy Benátek nad Jizerou pozvu je nedaleko stojící zřícenina hradu Dražice. Ale o té až příště…

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … o prázdninách 2011. Stačí se zapojit do diskuse Cestování s dětmi nebo do 31. 8. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Peťka

    Ivčo, díky za tip!

  • Ivčo díky za další pěkný článek o Benátkách. To osahávací muzeum je teda super…to by bylo něco pro nenechavý ruky naší Domuli 🙂
    Myslím, že až se někdy budu potulovat v těch končinách, díky Tobě si to s chutí všechno projdu 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist