Za krásami České Kanady

Rubrika: Cestování

česka_kanada2Jihovýchodní Čechy se pyšní rozlehlým přírodním parkem s charakteristickým rázem krajiny, nespočtem vodních ploch i rozsáhlými lesy. I právě proto se tento kraj nazývá Českou Kanadou. Jde o ideální oblast pro turistiku – poznávání tajuplných míst, procházky hlubokými lesy, výlety za kulturními památkami…To vše a mnohem víc nabízí malebná krajina na pomezí Čech, Moravy a Rakouska.

Přírodní park Česká Kanada o rozloze necelých 300 km2 byl vyhlášen roku 2004. Toto území se rozprostírá nedaleko od Jindřichova Hradce, je ohraničeno městy Slavonice, Nová Bystřice, Dačice a Kunžak.
česka_kanada3Pokud bychom se podívali daleko do historie, pak zjistíme, že se na současném území této oblasti kdysi nacházel prales, stop po nějakém pravěkém osídlování je tady málo. Území bylo pokryto nejen hlubokými lesy, ale i močály. Stopy po osídlení nalezneme až někdy ze 7. – 10. století, kdy zde žili Slované. O hranice se vedly dlouhé spory i bitvy, snad i proto zde byl vystavěn hrad Landštejn, který se dodnes nazývá jakýmsi srdcem této oblasti, s ním jsou spojené i osudy rodu Vítkovců.

Po druhé světové válce bylo pohraničí znovu osídlováno českými obyvateli, zároveň ale během komunistické éry byly, kvůli ochraně hranic, některé obce vysídleny či srovnány ze zemí. Oblasti se ale vyhnul téměř veškerý průmysl, tudíž si zachovala ráz skutečné přírodní krajiny s nedotčenou lidskou rukou.

Nyní tato překrásná oblast zažívá jakési znovuzrození. Přírodním parkem byla Česká Kanada vyhlášena již roku 1994, o deset let později šlo o jakési znovu vyhlášení, vzhledem ke vzniku krajů.

česka_kanada1Česká Kanada je místem, kde si najde své místo snad každý. Užít si tu můžete v létě i v zimě. Nachází se tady velice dobře značené cyklistické trasy i trasy běžecké.  Velký počet rybníků, z nichž jmenujme například hojně využívaný rybník Komorník, láká k plavání a vodním sportů, lesy a kulturní památky pak k pěší turistice. Jejím nejvyšším vrcholem je Vysoký kámen u Kunžaku s nadmořskou výškou 738 metrů.
Navíc se Česká Kanada chlubí úzkorozchodnou železnicí, jejíž trať vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Trať je dlouhá 33 km a první vlak tudy jel již v roce 1897. Pokud s sebou vezmete děti, budou jistě naprosto uchváceny, i když nejen oni, protože se jim nabídne doslova pohádkový výlet v historickém vláčku.

I když se tady nachází velký počet vodních ploch, nejsou příliš vhodné pro vodní turistiku, k té je přizpůsoben pouze Hamerský potok, nedaleko Jindřichova Hradce. Na tomto vodním toku se také pravidelně konají tzv. Vodácké dny – Český pohár vodáků.

Pokud vám ale stačí klasické koupání a dovádění ve vodě, pak je vhodný již jmenovaný rybník Komorník, dále Ratmírovský rybník, Pěněnský nebo rybník Zvůle.

U hranic České Kanady s dalšími územími se nachází například tzv. Javořická vrchovina, další ideální místo pro turistiku a rekreaci. Opět se jedná o přírodní park, který byl vyhlášen v roce 2004 a nalezneme jej na severovýchodě České Kanady.
Na západě je to pak další přírodní park Homolka – Vojířov, o rozloze 43 km2.

Nedávno bylo v České Kanadě také otevřeno lanové centrum, které se nachází ve Starém městě pod Landštejnem v cyklokempu. Kempem prochází linie opevnění z dob střežení státní hranice. Kemp je uzpůsoben nejen cyklistům, využít jej může v podstatě kdokoliv. Pro cyklisty je ale připraven bohatý servis, včetně odborné pomoci. Nachází se tady BikeBar, kde myslí i na děti – je tady dětský koutek i dětská hřiště.

V lanovém centru se vyřádí všichni, je tady velký počet outdoorových aktivit. Na své si přijdou i děti, nabízí tady i aktivity pro školy, tipy na školní výlety atd.

Muzeum čs. opevnění – vydejte se za poznáním

bunkr2 Asi 2 kilometry od Slavonic se nachází Pevnostní areál – muzeum čs. opevnění z let 1935-38.
Opět se zadíváme do historie, kdy ve třicátých let, za tzv. první republiky byla posilována obrana republiky obrannými valy táhnoucími se, kromě jiného, i po celé délce oblasti České Kanady. Tento areál v současné době patří k těm nejlepším expozicím.

Areál zahrnuje obrannou pevnostní linii, která je tvořená ze systému pozorovacích a palebných prvků, překážkami proti tankům a dalšími.
Uvidíte tady například kulomety, zcela původní, pušky, periskopy i výzbroj posádky těchto „zařízení“.
Celý areál protíná naučná stezka, dalo by se říci, že ta začíná už před vstupem na polní cestu vedoucí do lesa, kde se areál muzea nachází. Hned na začátku totiž nalezneme první pevnost, jedná se objekt pouze lehkého opevnění z dvojité základové betonové desky ve výkopu asi 1 metru. Protože se pořadatelé snaží o co nejdůvěryhodnější popis, můžete se projít i spojovacími zákopy, krytými, které sloužily pro zásobování potravinami. Zákopy jsou pak napojeny na polní opevnění s kulometnými prvky. Třeba právě z tohoto prvního bunkru byla možná střelba až do obce Maříž.

Nejen děti, ale i dospělí budou z prolézání pevnůstek jistě nadšeni, takže návštěvu bych rozhodně doporučila.

Kudy do pevnosti

bunkr1Do Pevnostního areálu se dostanete po červené turistické značce, která vede od Slavonic dále do Starého města pod Landštejnem, vše je přehledně značeno.

Jezdí tudy i autobus, který vyjíždí po své trase ze Slavonic a míří dále ke Starému městu pod Landštejnem, nemá tady ale zastávku, takže doporučuji procházku dlouhou asi dva kilometry nádhernou krajinou.

Autem dojedete až k poli, opět od Slavonic, nebo podle ukazatele i ze Starého města pod Landštejnem, dále do lesa a k areálu už musíte po svých.

Otevírací doba, zajímavosti

Areál je otevřen od května do září pouze o víkendech, v červenci a srpnu pak denně v době 10.00 – 17.00 hodin.
V areálu se také pořádají pravidelné akce, například každou první sobotu v srpnu se jedná o ukázky bojových akcí. Je vhodné sledovat internetové stránky areálu, kde naleznete podrobnější informace.

Protože Česká Kanada nabízí daleko více, v dalších článcích vás pozvu na místa, která jsem navštívila v této oblasti a které bych vám doporučila jako tip na výlet.

Více informací o České Kanadě naleznete na www.novadomus.cz
Informace o Pevnostním areálu Slavonice pak na www.slavonicebunkry.cz

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Anonymní

    Moc děkuji za všechny komentáře:-) Jsem ráda, že se vám můj tip na výlet líbí.

    Ivča a Domča

  • Anonymní

    Jééééé, my sem jedeme letos na dovču… takže díky za nápady na výlety!!! Lenia

  • Anonymní

    A v cyklokempu Bikebar je nádherně! Je tam i nový lanový park a také akvazorbing – kdo nezkusil, doporučuji.

  • bokul

    Díky v tomto koutu republiky jsem byla před třemi lety…. Je tam opravdu krásně!

  • Peťka

    Ivčo, opět zajímavý článek. Musím přiznat, že tuto oblast vůbec neznám.

  • Opět nezklamala:)
    Začínám mít opravdu pocit,že jen jezdíte po výletech.
    Slavonice mě uchvátily,poprvé jsem tam byla v šestnácti,ale když jsme tam byli o pár desítek let zpátky nestačila jsem žasnout.Město duchů.Pomalu žádný turisti,nádherný hotel na prodej a v kamených obchůdkách kolem samý vietnamec.Ale to bylo tak před 10ti lety.A o těch bunkrech dnes čtu poprvé.Stále se člověk učí o svý zemi a stále žasne…
    Mohu potvrdit,okolí je opravdu nádherný.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist