Výlet na jeden z největších severočeských hradů

Rubrika: Cestování

Hradů najdeme v naší zemi doslova nepřeberné množství. Na jeden z největších, který se ukrývá v lesích severních Čech, vás nyní pozvu…

Necelé tři kilometry od města Úštěk leží na dost vysokém kopci zřícenina hradu, jehož návštěvu byste si neměli při toulkách tímto krajem nechat ujít. Cesta k němu není sice nijak jednoduchá, ale konečný výsledek stojí za to.

My se tam vydali o prázdninách. Když jsme se vyškrábali na vrchol, začalo pršet, takže by se zdálo, že výlet nebude stát za nic. Nevzdali jsme to, k hradu jsme vystoupali a moc se nám tady líbilo.

Trocha historie

Helfenburk je známý také pod názvem Hrádek. Je to jeden z tzv. skalních hradů, je postavený na pískovcové skále.

Byl postaven někdy v polovině 14. století rodem Ronovců. Hrad učinil středem arcibiskupských panství Jan Očko z Vlašimi. Náleželo k němu i 13 vesnic a dvě malá města. Již ke konci 14. století dochází k prvním větším úpravám hradu. Jsou přistaveny hradby vysoké 12 metrů, cimbuří a střílny.

Přístup do hradu byl pouze jednou bránou přes padací most, který byl tak úzký, že mohl projet jen jeden jezdec na koni. Druhá brána byla určena pro povozy. Hrad byl velmi dobře chráněn skálami.

Vevnitř hradu se nacházely budovy, které byly zčásti zapuštěné do skal, byla zde i studna hluboká 57 metrů.

Na hradě sídlil i arcibiskup Konrád z Vechty, který sem nechal převézt některé klenoty z chrámu Svatého Víta, jež se tady uchovávaly v hradní kapli. Některé z nich byly na rozkaz Václava IV. převezeny na Karlštejn, jiné tady ale zůstaly až do konce patnáctého století a dokonce zdárně přetrpěly nájezdy husitů.
Na počátku 17. století získali hrad jezuité, kteří si tu udělali rezidenci. V té době byl snad také císařskými vojsky hrad vypleněn a vypálen. Hrad začal chátrat, říkalo se mu dokonce opičí hra, protože zde údajně sídlily opice, které ohrožovali okolí.

Helfenburk patřil mezi romantické zříceniny, navštívil ho i Karel Hynek Mácha při svých toulkách.

Dnes o hrad pečují dobrovolníci.

Co uvidíte

Z hradu se zachovalo jen pár zděných staveb, uvidíte i studnu, ve které se při vyčištění našly některé zachovalé předměty užívané v tehdejší době.

Můžete si prohlédnout zachovalé opevnění, zbytky hospodářských staveb a sedmnáct metrů vysokou věž, která je snad ale přístupná jen o víkendech. Tam vystoupáte po schodech a můžete se rozhlížet po okolí.

Prolézat můžete na hradě nejrůznějšími průchody, to se bude líbit hodně dětem.

Kudy kam

K hradu se dostanete z Úštěka po žluté turistické trase. Cesta vede kole Hrádeckého potoka, pak se napojuje na červenou trasu a vede do příkrého svahu. Rozhodně se sem nedostanete s kočárkem, a doporučuji velmi dobré boty na výstup.

Cesta je dloubá asi dva kilometry, vede jak lesními cestičkami, tak štěrkovitou cestou.

Když pojedete po hlavní silnici z Úštěka, uvidíte odbočku na parkoviště hradu (nepřehlédnete, vše je dobře značené). Tady musíte nechat svého plechového miláčka a vydat se po svých do lesa. I když se vám bude zdát, že se ztratíte v lese, stačí dobře sledovat turistické značky – velmi dobrá zábava pro děti, kterým se cesta může zdát dlouhá.

Jestliže se vydáte vlakem, musíte pak pěšky z Úštěka.

Otevírací doba a vstupné

Hrad je otevřen celoročně, starají se o něj dobrovolníci. Uvidíte tady v létě jejich stany i rozdělaný ohýnek. Jsou velmi přátelští a také vám zodpoví případné dotazy ohledně hradu.

Věž je otevřena, jak jsem se dozvěděla, pouze o víkendech, vstupné na ni je dobrovolné.

Na hradě se neprodávají žádné propagační předměty, nedostanete tady ani občerstvení. Protože se jedná o dlouhou trasu, doporučuji vzít si s sebou do batohu nějakou menší svačinku a pití. Nejbližší restaurace je v Úštěku. V tomto městě, v informačním centru si také můžete zakoupit turistické známky hradu a vizitky, včetně originálních razítek do cestovatelských deníčků.

Výlet na Helfenburk je otázka na celé dlouhé odpoledne, ale výsledek stojí za to. Je to vlastně takový skutečně turistický výlet se vším všudy.

Více informací najdete třeba zde.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist