Výlet do srdce Evropy

Rubrika: Cestování

Ráda bych vás pozvala na výlet do našeho hlavního města – Prahy. I když si možná mnozí z vás řeknou, proč zrovna sem, pak vězte, že Praha v sobě skrývá nejen neskutečně bohatou historii, kterou tu můžete do sytosti obdivovat a zároveň se z ní i poučit, ale skloubením dávných časů a současnosti vede i k zamyšlení nad rozvojem moderní společnosti. Jediným problémem je, že jeden den je příliš malý na poznání krás tohoto nádherného města v srdci Evropy.

náhled
Zcela určitě nesmíte při své návštěvě opomenout dominantu Prahy – Pražský hrad vypínající se na kopci, nad řekou Vltavou. Přístupových cest je několik, v současnosti jedna z nejromantičtějších – Staré zámecké schody, je bohužel v rekonstrukci, nicméně je nahrazena snad ještě zajímavější vyhlídkovou trasou po zahradách Pražského hradu mezi vinicemi, dokonale udržovanými správci objektu. Sem se dostanete od metra Malostranská, stačí projít okolo Valdštejnské ulice.

náhled
Nebo můžete zvolit cestu z náměstí Pohořelec, kam se svezete tramvají č. 22, opět ze stejnojmenné stanice metra – my odtud vyrazíme, aby naše putování dostalo určitý směr. Odtud můžete projít buď okolo Lorety – barokní stavby ze 17. století a zaposlouchat se do zvonkohraní, jež se rozezní každou celou hodinu, nebo projít historickou Nerudovou ulicí, jež je sice neustále napěchovaná turisty, ale zato nabízející neskonale nádherný pohled na Prahu a pražský vrch Petřín. Po Královských schodech se pak dostanete k ochozu, odkud se vám nabízí další pohled na Prahu, využít můžete i dalekohledů zde umístěných.

Uvnitř hradu pak nevynechejte návštěvu katedrály sv. Víta, mohutné stavby mířící k výšinám a inspirované francouzskými stavbami v době svého vzniku. Uvnitř se pak projdete okolo devatenácti kaplí a v jižní části se můžete seznámit se čtyřmi zvony, které se tu nalézají. Největším z nich je Zikmund ze 16. století, se kterým se rovněž pojí některé legendy.

Při návštěvě Pražského hradu nezapomeňte na návštěvu Zlaté uličky s věží Daliborkou, sice krátké, ale s historií spojené nejen svými malinkými barevnými domečky.

Na dobré pivo vás pak pozve jedna z nejvyhlášenějších restaurací – Vikárka.

Kromě toho můžete navštívit i další objekty na hradě, jako Starý královský palác, stálou expozici Příběh Pražského hradu, Baziliku sv. Jiří, Jiřský klášter – Národní galerie, Obrazárnu Pražského hradu, Prašnou věž.

Po návštěvě hradu, jež vás nabije pocitem krásy a dýchne na vás ze svých zdí historií, doporučuji navštívit Staroměstské náměstí s vyhlášeným Orlojem. Pokud sem zamíříte z hradu, stačí, abyste přešli nedaleký most přes řeku Vltavu, a okolo stejnojmenné stanice metra se ocitnete na rozlehlém náměstí. Původně toto náměstí sloužilo jako tržiště, k vybudování okolních domů došlo až ve 14. století, stejně jako ke stavbě zdejší Radnice. Zároveň vznikla Staroměstská věž s proslulým orlojem, jehož autorem je Mistr Mikuláš z Kadaně a který se nachází na jižní straně věže. Každou celou hodinu se otevírají okénka jednoho ze tří pater orloje a objevují se v nich postavy apoštolů. „Ceremoniál“ končí zakokrháním kohouta, jež se zjeví nad těmito otvory. Jedná se o další lokalitu, hojně navštěvovanou turisty, takže každý návštěvník musí automaticky počítat se stísněným prostorem okolo věže.

Navštívit můžete i historické sály, romanticko-gotické podzemí a kapli Staroměstské radnice, a to v rámci komentované prohlídky.

Pokud si chcete připadat chvíli jako na bulváru v Hollywoodu, pak doporučuji projít si Pařížskou ulici, která navazuje na Staroměstské náměstí. Pokud u sebe nebudete mít dostatečně vysokou hotovost, pak vám nezbude než obdivovat luxus a krásu ve výlohách. Ale proč ne? I tato chvilka je velice příjemná, alespoň pro vnitřní pocit snad každého z nás.

Ze Staroměstského náměstí pak můžeme zvolit buď procházku přímo na nejživější náměstí Prahy nesoucí jméno po slavném českém králi – Václavské, nebo se můžeme vydat cestou podél Vltavy k Národnímu divadlu. Druhá z nabízených cest je daleko zajímavější, takže zůstaneme u ní.

Národní divadlo – jeden ze symbolů českého národa. I když se jeho historie počítá teprve od roku 1881, to, že na jeho výstavbu přispěli Pražané nejen svým umem, ale i penězi, které tehdy vybírali mezi sebou, z něj dělá skutečnou chloubu. Hned vedle stojí modernější budova Nové scény, vybudovaná ke konci dvacátého století. Sídlí v ní divadlo Laterna Magika, kterou vřele doporučuji navštívit alespoň na jedno představení s našimi předními divadelními umělci.

náhled
Abychom neopomněli přejít slavný Karlův most, musíme se o pár set metrů vrátit směrem k jedné z věží, jež se tyčí na obou koncích tohoto mostu. Spolu s Pražským hradem, který odtud budeme moci vidět v celé své kráse, tvoří dominantu Prahy a další symbol českého národa. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejstarší most přes Vltavu, prochází v současné době rekonstrukcí, ale omezení jsou velice malá. Most má svou historii od 14. století, kdy byl postaven na místě bývalého Juditina mostu, jež byl stržen ledy valícími se po řece. Toho, kdo dal příkaz ke stavbě snad ani není nutné představovat – český král a římský císař, největší ikona našeho národa. Karel IV. nechal nejen v Praze vybudovat nespočet, dnes již památek, ale za jeho doby dosáhly Čechy nebývalého kulturního i hospodářského rozkvětu.

náhled

Po obou stranách stojí zmiňované věže, na Malé Straně je to malá a velká Malostranská mostecká věž, na druhé pak Staroměstská mostecká věž. Most je doplněn třiceti sochami, jakousi galerií svatých.

Dostali jsme se až na Malostranské náměstí, odkud je nejvhodnější celodenní výlet zakončit romantickou procházkou po Petříně. I když byl tento kopec v dávných dobách celý zarostlý stromy, v současnosti je z velké části udržován. Po malých, klikatých pěšinkách se dostaneme až k Petřínské rozhledně postavené v souvislosti se Zemskou jubilejní výstavou pořádanou v Praze roku 1901. Velkou zásluhu na jejím vybudování má Klub českých turistů, stejně tak jako nedaleko ležící Bludiště, kde máte možnost poškádlit svůj humor a odložit napětí. Během pár minut se rozesmějete nad postavičkami, které z vás vytvoří několik zakřivených zrcadel.

Praha má daleko více památek, moje pozvánka se týkala těch, které by podle mě neměl vynechat žádný návštěvník Prahy.

Ti z vás, kdo obdivují moderní stavby, pak odkážu například na diskutovaný Tančící dům nacházející se na Rašínově nábřeží, skloubení historie se současností pak můžete také pozorovat třeba u stavby Podolské vodárny o několik zastávek dále.

Dětem by neměla být odmítnuta procházka do Trojské zoologické zahrady založené roku 1931 a neustále se rozvíjející a lákající své návštěvníky na řadu atrakcí. Většina z nich je vhodná i pro malé děti, kromě toho se tu nejen vyřádí na pískovištích, ale seznámí se formou hry i se samotnými zvířaty, projet se mohou i malou lanovkou. Zahrada pořádá pro malé návštěvníky spoustu soutěží, akcí a zábavných odpolední.

náhled
Milovníci vody by si neměli nechat ujít projížďky parníkem po Vltavě. Z několika pražských nábřeží vám tuto službu poskytne hned několik společností, ceny nejsou nijak vysoké, a pokud chcete tuto zábavu dopřát i malým dětem, pak se nemusíte bát, že se po chvíli budou nudit. Společnost na Rašínově nábřeží, u botelu Admirál, zavedla tzv. krátké plavby Prahou, uzpůsobené právě pro potřeby těch nejmenších. Vyjíždí se po dobu léta každou hodinku, poslední odjezd je v osmnáct hodin.

Tatínkové zase mohou vyzvat své drahé polovičky k projížďce po Vltavě na malých lodičkách, odjezdy jsou ze Střeleckého ostrova naproti Národnímu divadlu po celý den v letních měsících. Na těchto pramičkách budete zcela sami, a můžete se oddávat romantice i obdivovat starobylé mosty, pod kterými můžete proplouvat dle libosti.

Tím moje pozvánka končí a já doufám, že ty z vás, kteří se rozhodnou toto krásné město navštívit, bude alespoň trochu inspirovat. Na závěr připojuji informace o otevíracích dobách a cenách vstupného, včetně doporučených webových stránek.

Otevírací doba jednotlivých památek a atrakcí:

náhled
Pražský hrad je otevřen v letních měsících denně (do konce října) od 5,00 do 24 hodin.

Objekty uvnitř hradu jsou přístupné v této době od 9,00 do 18 hodin.

Střídání vojáků Hradní stráže každou hodinu u bran Hradu, ve 12.00 hodin s fanfárami a výměnou standarty na 1. nádvoří.

Zahrady Pražského hradu jsou volně přístupné do konce října.

Loreta má otevřeno od úterý do neděle od 9,00 do 16,30 s polední přestávkou. Abyste mohli projít celý areál a navštívit volně nepřístupné prostory, včetně slavné klenotnice, musíte zaplatit vstupné ve výši 110 Kč.

Staroměstský orloj se rozezní každou celou hodinu v době od 9,00 do 21,00 hodin.

Malostranská mostecká věž (přístupná je pouze ta vyšší) a Staroměstská mostecká věž má otevřeno do konce srpna od 10,00 do 19,00 hodin (Staroměstská do 22,00 hodin), vstupné činí 70 Kč, děti od 6ti let zaplatí 50 Kč.

Petřínskou rozhlednu můžete navštívit celoročně, liší se pouze otevírací doba. Nyní v létě je k dispozici návštěvníkům od 10 do 22 hodin, a to až do konce srpna. Plné vstupné je 70 Kč, děti do 6ti let 60 Kč.

Bludiště je rovněž otevřené celoročně, do konce srpna od 10,00 do 22,00 hodin. Vstupné činí 70 Kč, děti do 6ti let zaplatí 50 Kč.

Zoologická zahrada v Tróji je během těchto měsíců otevřena denně do konce srpna, a to od 9 do 19 hodin, děti do tří let mají vstup zdarma, od 3 – 5 let platí 100 Kč, dospělí zaplatí vstupné 150 Kč. Za lanovou dráhu v parku se vybírá poplatek ve výši 20 Kč.

Plavba parníkem – krátká plavba – vyjíždí se z Rašínova nábřeží, doba plavby je 55 minut. Dospělí zaplatí 190 Kč, děti 90 Kč. Tyto plavby jsou denně do 13. září. Pořádá Pražská paroplavební společnost.

Pokud byste chtěli získat více informací o otevíracích dobách i mimo sezónu a přístupu jednotlivých památek a atrakcí, pak doporučuji webové stránky Pražského hradu: www.hrad.cz, dále pak například www.petrinska-rozhledna.cz, www.zoopraha.cz, www.paroplavba.cz. Nebo zvolte webové stránky Pražské informační služby: www.pis.cz.

 

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Holky, moc díky, že se článek líbí.
    Kekunko ano – je tu hodně lidí:)Ale dá se to:)Lepší jsou všední dny, o víkendu se tu člověk fakt nehne pro nával turistů…
    Je tu spousta věcí a památek, mnohdy zapomenutých nebo málo navštěvovaných a pokud najdu čas, zase něco napíšu:)

    Martasko, jsem ráda, že jsi našla inspiraci:)

  • kekunka

    Ivčo, velmi povedený článek. Sice Prahu moc nemusím (je tam na mě přespříliš lidí), ale ty jsi mě svým článkem trošku nahlodala. 🙂 Je to propracované, plné důležitých informací a odkazů. Dávám 5 bodů. 🙂

  • Ivčo, díky za článek. Zrovna se letos do Prahy chystáme, takže si článek tisknu.

  • Ivčo, moc hezké a zajímavé 🙂
    Já byla v Praze naposledy vloni v lednu – jen na jednodenním výletě, který jsem si užila náramně.
    Notoricky známá místa vcelku znám – tentokrát jsme prošli Svatovítskou katedrálu, kolem Lorety dolů,po Starých zámeckých schodech, k Pražskému Jezulátku, pak Karlův most, kavárna Slavie a na skok k Tančícímu domu – ten se mi velmi líbí.
    Potom jsme byli na výstavě obrázků J. Lady v Lidovém domě… a na oběd a více jsme nestíhali 🙂 Ale stálo to za to 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist