Výlet do jednoho z nejkrásnějších míst Kokořínska

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Během letošní dovolené jsme navštívili jedno nádherné místo, kde nám bylo opravdu moc dobře a tak jsem se rozhodla vám toto místo přiblížit.

Jedno z nejkrásnějších míst Kokořínska najdeme u městečka Mšeno. Jedná se o tzv. Cinibulkovu stezku, která vede z Mšena, přes Romanov a dále Kokořínským dolem. Je na ní umístěno 6 informačních tabulí a délka je 9 km. Okruh je značený žluto-bílým „psaníčkem“. Cestou se budete kochat výhledy z vyhlídek, bloudit ve skalním bludišti, projdete strží, roklí a budete obdivovat nádhernou přírodu. Osobně se mi zde líbil naprostý klid a ačkoliv jsme zde byli v době hlavní turistické sezony a ještě za krásného počasí, za celou cestu jsme potkali jen dvě skupinky turistů. Což je pro mne naprosto ideální. Šlapat někomu za krkem opravdu nemusím. A protože jsme zde byli s naší malou, která na nějakou turistiku moc není a je většinou těžké jí nalákat na jakýkoliv šlapací výlet, neprošli jsme tuto trasu celou, což ale vůbec nevadí.

Auto jsme zaparkovali na silnici v obci Romanov. (Začátek trasy je z Mšena). Doporučuji projet obcí směrem na Dubou a zaparkovat na návrší (vlastně už za obcí Romanov, pokud pojedete z Dubé, pak je toto místo naopak na začátku obce Romanov, ihned u cedule označující obec) – hájovně Na Rovinách (spíše připomíná obyčejný dům než hájovnu), zde je umístěný kříž, směrový ukazatel a velká mapa. Z tohoto místa jsme tedy na onu stezku nastoupili. Nejprve jsme se chvilku dohadovali, zda bude lepší jít po okruhu vpravo, či vlevo. Jelikož šipka okruhu ukazovala vpravo, vyšli jsme. Od této cedule půjdete tedy nejprve asi 300m dolů po asfaltové silnici (směr obec Dubá, po které jsme přijeli) a pak už hned zahnete vlevo do lesa. Po přečtení informační tabule (geologie) vás možná překvapí 5m vysoká skála s vytesanými schody a řetězem, po které musíte sejít dolů. Ale nebojte, zvládnou to i děti, pro které je právě toto místo zpestřením a možná se zde i trošku zdržíte, pokud i vaše děti, stejně jako naše malá, budou chtít po skále lézt nahoru a zase dolů. V případě, že na výlet pojedete s babičkou či dědečkem, nebo prostě s někým, kdo nezvládne toto místo sejít, je zde ještě jedna varianta. Vrátit se na silnici, sejít asi 200m níž po silnici, kterou jsme přišli a napojit se na trasu zde, nebo si skalní bludiště obejít z této strany až k místu skály s řetězem a pokusit se po skále vyjít nahoru. Nahoru by to neměl být takový problém jako dolů. Jelikož při cestě dolů musíte dojít po příkrém balvanu až na samý okraj skály, přičemž řetěz na přidržení je až u prvního schůdku, tedy velmi nízko. Zde by se určitě hodilo zabezpečit toto místo lépe. Ovšem i když je možné toto obejít nebo úplně vynechat, určitě to nedoporučuji, protože právě skalní Bludiště je jistě nejzajímavější částí našeho výletu.
Další cesta po překonání skály tedy vede skalním bludištěm. Na některých místech jsem uvažovala, jak tudy může malinko korpulentnější osoba vůbec projít a tak jsme vedli vtipné teorie o zašprajcování se v úžlabině mezi skálou. V některým místech je průchod zhruba 50 cm. My jsme naštěstí prošli a pokračovalo se dál. Cesta je zde dosti členitá, chvilku jste dole a chvilku zase koukáte na bludiště skal z výšky.

Další úsek již pokračuje po rovince, lesem. Za ním vcházíte do nádherné rokle, kde se nachází Obraznice – též se jí říká jeskyně Máří Magdalény. Je to nevelká umělá jeskyně v rokli pod Romanovem. Za třicetileté války zde byla skrýš cenných předmětů a obrazů. Pokud si budete všímat skalních útvarů, jistě nepřehlédnete skálu příznačně nazvanou Obří hlava a Žába. Pozoruhodné jsou tzv. Prolezovačky, což jsou výduti v pískovci nebo Průsečná skála – hluboká vozová cesta vytesaná v pískovcovém masivu, používaná za 30ti leté války. To vše můžete na Cinibulkově stezce nalézt.

I když jsme nezacházeli až do Mšena, ušli jsme cca 6km a to celkem hravě. Na poslední informační tabuli jsme si přečetli něco o lese, jeho funkci a malá si tak ráda zopakovala svoje vědomosti. Bylo to velmi příjemné odpoledne a mohu napsat, že mě toto místo uchvátilo opravdu hodně a to právě svojí členitostí a klidem. Ovšem kočárky bude nutné nechat doma. Svačinku také doporučuji zabalit, my cestou nepotkali žádnou restauraci ani občerstvení, ale jsou zde lavičky se stolečkem, kde si můžete odpočinout.
Pokud budete mít cestu kolem, určitě doporučuji!

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … o prázdninách 2011. Stačí se zapojit do diskuse Cestování s dětmi nebo do 31. 8. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Peťka

    Lussy, tak příště bych to ráda zkusila. Taky jdu raději po okruhu, než jednou cestou tam a tou samou zpět.

    Kostnici taky nemusím. Toto je přímo na náměstí, vstupenky s prodávají v informačním centru a vychází se také přímo z centra. Dostaneš přilbu, sejdeš já nevím kolik schodů a pak už jdeš chodbou až k té studni. Paní průvodkyně byla moc fajn a pověděla nám hodně zjímavých věcí. Prohlídka není dlouhá, je na max.30 minut, dle velikosti skupinky. V chodbě k vidění ale nic moc není. Pro děti to je ale fajn, také dostanou přilbu. 🙂
    Více zde:
    http://www.virtualtravel.cz/melnik/melnicke-podzemi/studna.html
    Nebo:
    http://www.turistik.cz/cz/kraje/stredocesky-kraj/okres-melnik/melnik/melnicke-podzemi/

  • Lussy

    Peťko,
    opravdu se to dá, jezdívali jsme tam s malými bratranci a vždycky to ušli. Jde se chvíli přes obec a pak mezi poli a pak lesem a zpátky podél potoka těmi mokřady.
    Ono to jde i natáhnout nebo jít jen někam, ale já nerada chodím tam a zase zpátky a tohle je takový šikovný okruh.

    A s tou studnou – to jsem vůbec nevěděla. Byli jsme tam na zámku a vím, že nás ještě posílali do kostnice, ale na to teda nejsem.

  • Peťka

    Lussy díky za tip. Tak příště! Když píšeš, že trasa není náročná, to se těch cca 8km. opravdu dá v pohodě. 🙂
    Jinak jsem byla vážně hodně překvapená, že těch turistů v této krásné oblasti až tak není. Příště bych ještě ráda viděla skalní pokličky. 🙂

    A rovnou napíšu, nevím, zda je zde někdo, kdo bydlí v Mělníku. Že se mi líbila návštěva místního podzemí a studny, která je nejširší v ČR. Jde se k ní právě podzemní chodbou a výška nějakých tuším 54m. je opravdu ohromující, šířka něco málo pod 5 mětrů také. Ještěže tam mají bytelné mříže, jinak bych se dolů asi ani neodvážila podívat. 🙂

  • Lussy

    Jo, Peťko, buď ty Čertovy hlavy, ty jsou hned u silnice a pak se dá silnice přejít na druhou stranu a tam v lese je Harfenice, Had a další. Udělá se takový pěkný okruh a přijde se zase na parkoviště do Želíz, kousek od těch hlav.
    Je hezky po rovině, lesem, cesta zpátky vede podle mokřadů, je tam moc hezky.

  • Peťka

    Děkuji za komentáře.

    Lussy, myslíš např. ty hlavy vytesané do skály? U nich jsme se zastavili také, když jsme jeli z Mělníka, protože to tam bylo moc dobře značené, velká cedule přímo u silnice. A od silnice to bylo jen cca 400m. Dál už jsme nešli, to bysme nestíhali, takže já znám tedy jen ty hlavy. 🙂

    Ivčo, to se opravdu moc divím, že toto místo ještě nemáte prochozené. :-)Tak pak napiš, až se vypravíte! 🙂

  • Ivča a Domča

    Hezká pozvánka. Kokořínsko je nádherné místo, po pravdě jsem o tomto místě nevěděla, takže moc díky za tip!

  • Lussy

    Peťko,
    díky za tip na výlet. Pro nás s kočárkem zatím nedostupný, ale nemáme to daleko, tak určitě v budoucnu tvůj tip využiju.
    My rádi jezdíme na Kokořínsko do Želíz, kde je taky asi 8 km dlouhá stezka, cestou se potkávají z pískovce vytesané obrovské sochy.
    Jako tobě se mi líbí, že tam není prakticky ani noha.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist