Vodní svět – Klášter Teplá

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Naše prázdninové toulky vedly také do západních Čech. Jedním z míst, které jsme zde navštívili byl Klášter premonstrátů v Teplé. Zde se také nachází malý Vodní svět. Není to ale Vodní svět, jaký běžně známe a ihned si jej představíme.

Klášter Teplá založil roku 1193 český šlechtic Hroznata. Ihned do něho povolal premonstátské řeholníky z pražského Strahova. Klášter Teplá se nachází ve stejnojmenném městě, ležícím na řece Teplá, v Tepelské vrchovině nedaleko Mariánských Lázní.

V letech 2012-2015 byly odkryty a zastřešeny základy zdejšího barokního mlýna. A právě zde vznikl Vodní svět. Jedná se o expozici mlýnské technologie. Je zde také k vidění Francisova vodní turbína z roku 1929.

Exif_JPEG_420 Exif_JPEG_420

Expozice je složena ze dvou částí. Venkovní a vnitřní. V té venkovní jsou k vidění zmenšeniny poháněné vodou. Děti pumpují vodu, která skrz koryta a hráze doteče k malým mlýnským kolům a ty následně roztočí. Ve vnitřní expozici zase návštěvníci uvidí, jak se dříve drtila mouka, jak vypadaly tehdejší hmoždíře, mlýnská kola apod. Všechny zdejší exponáty si můžete vyzkoušet rozhýbat. Expozice je otevřena od 1. 6. 2016 do 30. 9. 2016.

Exif_JPEG_420 Exif_JPEG_420 Exif_JPEG_420 Exif_JPEG_420

Klášter Teplá ale není jen o Vodním světě. My jsme se v něm ale zdrželi nejdéle. K vidění zde je také rozlehlá zahrada s Hroznatovou lípou a Naučnou stezkou, která vede kolem klášterních budov, Expozice ve sklepení (zde je možné vidět např. barokní sladovnu, vinný sklep či lednici z roku 1913) a také můžete absolvovat prohlídku Život v barokním klášteře. Tu jsme bohužel neabsolvovali, protože trvá cca 50 minut a dcerka by tak dlouhou prohlídku ještě nevydržela.

Exif_JPEG_420 Exif_JPEG_420

Probíhají zde také krátkodobé výstavy. V době naší výstavy to byla výstava Zemětřesení a Výstava Klubu výtvarníků Mariánské Lázně.

Vstup do Vodního světa a do zahrady je zdarma. Expozice ve sklepení stojí 40 Kč/osoba, pokud si ji přikoupíte k běžné prohlídce Život v barokním klášteře, získáte 50% slevu. Vstupné na prohlídku Život v barokním klásteře je 130 Kč/dospělí, zlevněné vstupné pro děti 6-15 let a studenty mladší 26 let je 95 Kč, rodinné vstupné pro 2 dospělé a max. 3 děti – 350 Kč.

Exif_JPEG_420 Exif_JPEG_420Exif_JPEG_420Exif_JPEG_420

Jak se do Kláštera dostanete? 

My jsme přijeli autem. Další možností je autobus z Mariánských Lázní či Toužimi, nebo také vlakem z Mariánských Lázní či Karlových Varů.

Pokud budete mít cestu kolem, určitě se zde zastavte.

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

[Soutěž] Houbeles musicus

Taky máte léto a prázdniny spojené kromě koupání a táborů s výpravami na houby? Pro všechny houbaře s hravou

Čtu dál →

Recenze: Konec zlobení

Na pulty knihkupectví se dostává novinka z pera autorky Zuzany Pospíšilové s názvem Konec zlobení. Kniha, bohatě doplněná zajímavými

Čtu dál →

Recenze. Tvoříme hry pro děti a s dětmi

Hrajete rádi hry? Dnešní nabídka her je v obchodech obrovská. Můžete koupit opravdu cokoliv a některé hry nabízejí i

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist