Vítejte ve středověku

Rubrika: Cestování

Neopakovatelné kouzlo středověkých hradů tkví v jejich tajemství, které skrývají ve svých zdech, ze kterých při prohlídce doslova cítíte vůni dávných časů. Zvu vás na prohlídku jednoho z našich nejznámějších hradů – Křivoklátu.

Krása staletí
náhled
Počátky tohoto hradu sahají až do 12. století, kdy je o něm zmínka v Kosmově kronice. Tehdy se ale jednalo o jakousi loveckou stanici, teprve později se z Křivoklátu stává významné sídlo českých králů a knížat. To, že byl tento hrad vyhledávaným loveckým místem, je díky okolním proslulým křivoklátským lesům jasné.
Z loveckého místa se ve 13. století pod dozorem Václava I. stává kamenný hrad, největšího rozmachu dosahuje za vlády jeho syna Přemysla Otakara II. Výraznou měrou také přispěl k rozkvětu Křivoklátu Václav IV. V dobách svého dětství zde trávil mnoho času také budoucí římský císař a český král Karel IV. Zda se jednalo o šťastné chvíle, lze zřejmě vyloučit z důvodu, pro který zde byl – jeho otec Jan Lucemburský mu tady nakázal čtyřleté domácí vězení.

náhled
Požáry, které v tehdejší době ničily velkolepé stavby, se nevyhnuly ani této dnešní památce. Díky velkorysosti majitelů hradu Fürstenberků, kteří hrad měli ve vlastnictví až do konce dvacátých let minulého století, se Křivoklát nestal zříceninou, nýbrž prošel náročným restaurováním.

V současné době zde můžou návštěvníci obdivovat například překrásnou hradní kapli či královský a rytířský sál spolu s velkou expozicí umění malířského a sochařského. Proslulá knihovna v sobě skrývá přes padesát tisíc svazků knih, k vidění je i obrazárna. Křivoklát je proslulý svým vězením, které si při návštěvě můžete také prohlédnout. Ponurá atmosféra, vlhko a tma na vás padnou a vy si budete připadat skutečně jako byste se ocitli zpátky o několik tisíc let. Pohledy na středověké mučící nástroje, na které si můžete sáhnout, pokud naleznete odvahu, vás ale nepochybně donutí tyto prostory opustit a vydat se například na prohlídku hradeb s vyhlídkovými ochozy, při které máte možnost navštívit Velkou věž. Sice budete muset vyšlapat téměř tři sta schodů, ale nejen vyhlídka, která je vám poté nabídnuta, ale rovněž sbírky loveckých zbraní, za tuto námahu stojí.

náhlednáhled

Pojďte na prohlídku
Při návštěvě můžete volit ze dvou okruhů.

náhled
I. návštěvnický okruh je určený především obdivovatelům historie a umění dávných časů. Seznámíte se s vývojem hradu od středověku až do dnešních dob, porovnávat máte možnost jednotlivé umělecké slohy, kterými Křivoklát prošel. Tato základní prohlídková trasa zahrnuje většinu interiéru hradu, a to včetně hradní kaple, ale i zmiňované mučírny, vězení a hladomorny.
Dozvíte se také při této příležitosti, kdo že byl posledním vězněm na hradě Křivoklát.
Tato trasa trvá asi 90 minut.

II. návštěvnický okruh je daleko kratší, zabere něco přes půl hodinky, nicméně vám nabídne další zajímavosti a především překrásný výhled do okolí. Jedná se o trasu Velké věže s ochozy, tzv. obranný systém hradu. Vzhledem ke sbírce nejen loveckých zbraní ho doporučuji především tatínkům a jejich synům. Je to ale fyzicky náročná cesta, jak se zmiňuji výše, co se týká počtu schodů. Nedoporučuji ji rozhodně těhotným ženám, malé děti si s výšlapem nahoru těžkou hlavu dělat nebudou a mile vás překvapí. Své kouzlo pro ně bude mít nejen točité a strmé schodiště, se stále se zužujícími schůdky a malinkými okénky, ale především adrenalin, který při této cestě zažijí, a to včetně obrovského „vycpaného“ medvěda, který je přivítá hned v první části věže.

náhlednáhled

náhled
Dozvíte se bližší informace a na vlastní oči také uvidíte například tzv. smírčí kříž, který byl stavěn již odsouzenými vězni, z hradeb uvidíte popravčí louku a vyslechnete si „veselou“ historku o útěku jednoho odsouzeného.

Můžete se zúčastnit i Nočních prohlídek, které jsou na Křivoklátě pořádány. Tyto prohlídky jsou předem určeny tematicky a je vhodné využít on-line nákupu vstupenek především pro velký zájem z řad návštěvníků. Prohlídky se konají většinou od 21, 22 a 23 hodin. Nejbližší termíny s podrobnými informacemi naleznete vždy na webu hradu Křivoklát.

náhled
Na Křivoklátě můžete, v době čekání na prohlídku, shlédnout i řadu kulturních akcí, nebo si můžete zkusit, jaké to je mít na ruce posazeného třeba orla. Po celý den tato zvířata máte možnost obdivovat na hradním nádvoří. Při vašem zájmu o tuto zvířenu vám ochotně vše potřebné vyloží chovatelé oblečení do dobových kostýmů.

Podívat se můžete i do katovny a zkusit si představit, jaké to je, být připoután k některému z mučících nástrojů.

Pro malé děti zde pořádá hradní divadélko pravidelná představení – pokud plánujete například školní návštěvu, je možné se předem domluvit i na termínu a čase.

Od června až dokonce srpna tady probíhá Léto na Křivoklátě, plné nejen zmiňovaných atrakcí či aktivit. Pořádají se zde šermířské souboje, hudební vystoupení, jarmarky či divadelní představení.

náhled
Nově je zde zavedena atrakce Strašidla Křivoklátska, kterou můžete během přibližně půlhodinky shlédnout v Křivoklátském pivovaru. Setkáte se se známými i méně známými strašidly či legendami, se kterými je okolí hradu spojeno. Návštěvu nedoporučuji menším dětem, jedná se o prohlídku při ponuré atmosféře, po pravdě se dobře nebudou cítit ani dospělí. Setkání se středověkem ale velmi výrazně posune hladinu adrenalinu a vy pak budete mile vzpomínat na tyto hrůzy zde prožité.

A pokud budete mít štěstí, uvidíte netradiční pohled na pejska patřícího kastelánovi, kterak se dívá do okolí a pozoruje návštěvníky. Nejen pro děti, ale pro dospělé je to chvíle pro zasmání.

Okolí hradu
Při návštěvě byste měli využít i nabídky další kultury a zábavy, která se vám zde nabízí, nebo se alespoň projít po vyhlídkových trasách, jež jsou tady viditelně označeny.
V první řadě bych vás upozornila na Muzeum motocyklů, které se nalézá hned pod hradem, stačí sejít několik metrů a z náměstí jej nemůžete přehlédnout.
Nedaleko se také nachází přehrada Klíčava, oblíbené místo výletníků. Dostanete se ale pouze na hráz, další části jsou nepřístupné díky Lánské oboře. Nachází se tu i camp, takže můžete prožít příjemné chvíle spojené s návštěvou proslulých křivoklátských lesů.
Ve městečku Zbečno zase můžete obdivovat známý Hamouzův statek, chaloupku jako vystřiženou ze starého kalendáře. Toto stavení pochází ze 16. století a nachází se přímo u hlavní silnice vedoucí lesy, takže jej nemůže minout. Parkoviště je rovněž naproti památce.
Turisté mají k dispozici nespočet označených cest.

náhled
Pokud vás přepadne při návštěvě hradu hlad a žízeň, pak bych vám doporučila úplně obyčejnou restauraci nacházející se hned v blízkosti hradního parkoviště. Pokud poté přejdete dřevěný most, stačí jen sejít úzkou cestičkou a ocitnete se před samotným hradem.
Milá obsluha a příjemné prostředí této, především venkovní, restaurace s výhledem na Velkou věž vám zaručí milé zakončení této památky.
Zakoupit zde můžete samozřejmě i turistickou známku, pohledy či sběratelské kousky, vše připomínající návštěvu tohoto místa. Poštovní schránka pro pohlednice babičkám a dědečkům se nachází rovněž u tohoto občerstvení.

Křivoklát se stal nekuřáckým hradem, na což budete upozorněni nejen na cedulích, ale i na samotné vstupence.
Hrad je zapojen do projektu „Noc na Karlštejně“. Jedná se o věrnostní soutěž, které se účastní vybrané památky. Návštěvou alespoň tří z nich, spolu s razítkem v soutěžním pasu, se dostanete do hlavního losování o „Noc na Karlštejně pro celou rodinu“. Více informací o tomto projektu se dozvíte na stránkách hradu Karlštejn.

Na hradě Křivoklát jsem byla několikrát, naposledy tento víkend, ale vždy mě něčím překvapí. Stejně jako další památky jej obdivuji pro jeho kouzlo a sílu, která z něj vychází, a to třeba jen při pohledu na jeho až pět metrů silné zdi věže nebo možnost příjemně strávených chvil s připomenutím dávných časů.
Na závěr připojuji pár odkazů a informace o vstupném.

Vstupné a otevírací doba
Hrad je otevřen do 31. srpna od 9,00 do 18,00 hodin. V září pak do 17 hodin. Během října jej můžete navštívit od 10,00 do 16,00 hodin, v listopadu a prosinci pouze o víkendech a svátcích od 10,00 do 15,00 hodin.
II. návštěvnický okruh je přístupný pouze do konce října.

Vstupné činí u I. okruhu 100 Kč za osobu, za dítě 70 Kč. II. okruh vás bude jako dospělého stát 70 Kč, dítě zaplatí 50 Kč. Můžete využít i slev ve formě rodinných vstupných. Děti do 6 let mají návštěvu zdarma.

Hrad myslí i na organizované skupiny včetně dětských a poskytuje nejrůznější formy slev a výhod. Vše se dozvíte na oficiálních stránkách hradu.

Podívejte se:
Oficiální stránky hradu Křivoklát: www.krivoklat.cz
Oficiální stránky obce Křivoklát: www.mestys-krivoklat.cz
Odkaz na zajímavé cesty v okolí Křivoklátu: www.brdy.info/krivoklatsko

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Děkuju:-)
  Cestuju moc ráda, minulý rok, protože byl prcek ještě moc malý, to nešlo, ale už ho taky zapojuju:-)

 • No to je nádhera!!! Ivčo, ty jsi cestovatelka 🙂
  Krásný článeček, děkuji 🙂

 • Peťka

  Ivčo, díky za článek. Zrovna se na Křivoklát chystáme. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist