Veselý Kopec – Hlinsko

Rubrika: Cestování, Z našich cest

V sobotu jsem navštívila další krásný kout České republiky. A to osadu Veselý Kopec, kde se nachází unikátní skanzen skládající se z téměř třiceti objektů lidového stavitelství. Byl založen již v polovině 16. století, avšak současná expozice přináší svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století.

Každý návštěvník se může podívat například na mlýn, několik typů stodol nebo třeba sýpku, ovčín, či zvonici. Aby přišlo co nejvíce návštěvníků, tak zde probíhají nejrůznější akce – posvícení, bramborová sobota, Velkokopecký jarmark, slavnost masopustu nebo předvánoční jarmark. A protože já jsem vždycky měla ráda historii a mám nesmírnou úctu k řemeslům a tradicím, tak jsem s rodinou vyrazila na Velkokopecký  jarmark. A byla to pro mne jedním slovem pohádka!

IMG_2037 IMG_2011IMG_2038

Téměř u každé roubené chaloupky byli řemeslníci, kteří předváděli svoje umění. A věřte, že bylo na co koukat! Byl to onen typický fortel, který se předává v rodině jako odkaz budoucím generacím ve svojí  nejryzejší podobě. Už jsem navštívila hodně jarmarků, ale tenhle jednoznačně vítězí na celé čáře! Co takhle košík z proutí, který před vašima očima plete starý dědeček, který má ruce samý mozol. Anebo sklář, který vyrobí před vámi zvířátko dle vašeho přání za 50 Kč. Originální keramika, kterou jen tak někde neuvidíte a mizí z pultů rychlostí blesku. Nebo překrásné šaty pro dceru z modrotisku, které ji bude závidět kdekdo. Pokud jsem Vás ještě nenadchla, tak co takhle květiny ze skleněných korálků, které jsou jako živé nebo třeba tkané šály? Všechno je s puncem tradiční ochranné známky, které prodávají samotní řemeslníci nikoli prostředníci. Nenajdete zde jediný výrobek, co by byl lidově řečeno „krám, šmuk, drek“. Pořadatelé si opravdu hlídají, kdo zde může prodávat a na celkové kvalitě jarmarku je to znát na každém kroku. A co se týká cen produktů, tak jsou lidové, žádné předražené. Může si ji dovolit i rodiny, které mají nižší příjem.

IMG_2023IMG_2020IMG_2026
Kdo by měl strach, že by se zde nenajedl, tak kromě klasických pochoutek jako jsou klobásky, zvěřinový guláš nebo bramborák vám doporučuji domácí bramborovou placku s uzeným masem nebo topinku s česnekem, která se připravuje na starých kamnech a je to opravdu delikatesa. Dalším milým překvapením byl čerstvý upečený domácí chleba, který se rozdával k ochutnání návštěvníkům zdarma. Po dobu jarmarku zde hraje i lidová hudba a jsou tu krojovaná představení.

IMG_2058

Co se týká cen, tak dospělý platí 70 Kč/os. Děti 45 Kč/os. Autem se dá dojet téměř až ke skanzenu, ale zaplatíte parkovné 50 Kč/den. Terén je kopcovitý, ale pro děti nebo kočárek nepředstavují žádný problém. Byl to typ akce, kde si školáci mohou vyrobit sami za drobný poplatek svůj výrobek – skleněné zvířátko, dřevěné letadlo, odrátovat si hrneček apod. Co jsem viděla, tak to vše bylo do 50 Kč. Pokud mohu doporučit, vydejte se na jarmark brzo ráno (8. hod.), protože přes poledne už je zde nával lidí a ruší to celkovou atmosféru.

Závidím všem, co bydlí blízko tohoto místa a mohou tak navštěvovat tento jarmark pravidelně.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Spulkin

Toto taky stojí za přečtení!

Odvrátí nachlazení, pomohou při alergiích

Občas to vypadá, jako by se proti nám naše prostředí spiklo: pokud nás zrovna netrápí smogová situace z dopravy, přijdou

Čtu dál →

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Hezký výlet, a ten Jarmark by mě zajímal 🙂

  • endlisek

    V Hlinsku to znám, strávila jsem tam jedno léto na brigádě. Jarmark vypadá moc pěkně podle fotek. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist