Turistický průvodce Moravou, kterého prostě musíte mít!

Rubrika: Cestování

Máte dítě, které ještě potřebuje kočárek? Vyrážíte rádi na výlety a hledáte inspiraci, kam zavítat tentokrát? Chcete se dozvědět zajímavé informace poutavou a hravou formou? Pak je tu kniha, kterou jistě oceníte!

Netradičního turistického průvodce zaměřeného zejména na rodiny s malými dětmi napsala Petra Koktavá. Sama je maminkou tří holčiček, takže doba, po kterou používala kočárek, nebyla krátká. A protože se nechtěla vzdát oblíbeného cestování, hledala taková výletní místa, kde kočárek projede. Výsledek svého „pátrání“ předkládá v knize Kam na výlety s kočárkem – Morava, kterou letos vydalo nakladatelství CPress.

Čeká tu na vás 34 výletů (přičemž dva z nich napsala Zdeňka Pitrunová, autorka knihy Kam na výlety s kočárkem – Čechy) do nejrůznějších koutů Moravy. Autorka vám ale nepředloží 34 jednotlivých míst (typu hrad, zámek, zoo), jako tomu v průvodcích obvykle bývá, nýbrž vás zavede hned na několik míst najednou. Během jediné výpravy tak můžete poznat řadu zajímavých koutů Moravy, navštívit dvě města …

Každému výletu jsou věnovány 4 strany. Hned na první z nich si v rámečku přečtete základní informace, jako je trasa výletu, jeho délka, GPS souřadnice, služby, … A samozřejmě nesmí chybět informace o povrchu cesty včetně toho, pro jaký typ kočárku je cesta vhodná. Poté již následuje čtivé povídání o místních zajímavostech, historii, … Dozvíte se ale i pověsti, jak vzniklo to či ono jméno, nebo i něco o zvířatech (např. o vránách při výletu do Vranova). Poutavý popis výletních míst doplňuje (kromě zmíněných zajímavostí) i vyprávění pro děti. Informaci zahalenou do pohádkového hávu přibližuje tématicky zvolený průvodce (např. malá čarodějka Metodějka u výletu do Velkých Losin, racek Kapitán u brněnské přehrady, …).

Taktéž je uvedena výše vstupného (rozděleno do tří kategorií: do 50 Kč, 50 – 100 Kč a nad 100 Kč), otevírací doba, adresa, telefon, webové stránky, mail, …

Výlety doplňuje řada barevných fotografií s popisy, nezřídka osobního charakteru. Občas je to na úkor vypovídací hodnoty. Stálo by za úvahu, zda některé fotografie „z rodinného archivu“ vynechat a nahradit je jinými, na kterých bude zachycen cíl výletu či okolní krajina…

Rodiče jistě ocení, jakým stylem autorka předkládá obvykle celkem nudné informace. Umí o místě psát s nadšením, které vás strhne. Dokáže psát například o zeměměřičích tak, že i vy zatoužíte na vlastní oči spatřit „nejsevernější místo trigonometrické sítě zakládané v oblasti vídeňského poledníku“ (str. 82). Čtení je optimistické, autorka neupozorňuje na případné problémy, jakými může být přemíra cyklistů a s tím související nebezpečí, které na cestě hrozí pobíhajícím dětem. Ovšem na druhou stranu – pokud místo navštívila v době, kdy tu cyklisté nebyli, nemůže o problému vědět…

Příjemným bonusem je i to, že některé výlety Petra Koktavá doplnila návrhy na jednoduché hry, které s výletem tématicky souvisí. Jejich seznam včetně pravidel najdete na konci knihy, v části nazvané Herník.

Nesmí chybět mapa na přední předsádce knihy a Rejstřík výletních míst na zadní předsádce. Nevýhodou mapy je dle mého to, že čísla v ní neodkazují na stránky knihy, ale do rejstříku. Abyste si tak mohli přečíst o místě, které si v mapě vyhledáte, musíte se nejprve podívat do rejstříku, vyhledat tam číslo z mapy a přečíst si, jaké číslo stránky máte nalistovat. Kdyby čísla v mapě odkazovala rovnou na příslušné místo v knize, odpadl by jeden krok a hledání by bylo snazší.

Toto je ale zřejmě jediná nevýhoda. Jinak je to kniha, která nadchne a potěší. Čeká na vás zdařilé grafické zpracování (doplněné ilustracemi Evy Obůrkové), poutavé a čtivě napsané vyprávění a hlavně 34 tipů na výlety vhodné i pro kočárky.

Knihu můžete směle vzít s sebou na výlet (i když není nejlehčí) a v autě či jiném dopravním prostředku z ní dětem číst. Věřím tomu, že budou tiše sedět a bedlivě poslouchat a výlet si o to víc užijí.

Ukázka z knihy

Celý kopec, na němž hrad Špilberk stojí, je protkán hustou sítí pohodlných cest. Pokud se vydáte kteroukoli z nich vzhůru, brzy se k hradu dostanete. Nejkratší pěší stezka pro výstup k hradu vede z ulice Husovy (je přístupná ze dvou míst). Další možností je začít dobývat tento slavný hrad z ulice Pellicovy, pak ale počítejte (pokud se na zteč vydáte s dětmi, které již umí opustit kočárek) s kratším či delším válečným ležením ha hřišti s pískovištěm. Příjemně překvapí dětská posilovna v přírodě, na které si stateční bojovníci zlepší svou kondici. Cestu k hradu si můžete zpříjemnit brněnskými pověstmi. Třeba tou o loupežnické krčmě: … (str. 89)

Kam na výlety s kočárkem. Morava

Vydalo nakladatelství CPRESS

Autorka: Petra Koktavá

Počet stran: 144
Formát: 167×225 mm – vázaná s laminovaným potahem
Vyšlo: 14.03.2012

Knihu Kam na výlety s kočárkem. Morava si můžete objednat například zde.

Prolistovat knihu a přečíst si ukázkovou kapitolu můžete také zde.


Nakladatelství CPress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist