Tip na výlet – Žďár nad Sázavou

Rubrika: Cestování

Velice ráda bych Vás pozvala k nám na Vysočinu do krásného města Žďáru nad Sázavou.

náhledMáme zde kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který ale asi znáte, protože je známý tím, že je to národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Dále je zde bývalý cisterciácký klášter, který je dnes dochován v barokní podobě (opravy od předního architekta českého baroka Giovanni Santiniho), kterou získal za opata Václava Vejmluvy. Dnes je zde také Muzeum knihy.

Barokní most na silnici od Žďáru nad Sázavou, který byl postaven za opata Bernarda Henneta a je ozdoben sochami osmi světců. Vznik mostu vychází na letopočet 1761.

náhled
Také Tvrz, která stojí nedaleko farního kostela nad řekou Sázavou a je jednou z nejstarších budov ve městě. Byla postavena kolem roku 1300 hamerníkem Kuncmanem. Zachovala se v pozdně gotické přestavbě s barokní střechou a je v ní dnes umístěno Regionální muzeum.

Nedaleko kláštera byl roku 1709 postaven hřbitov se třemi eliptickými kaplemi, který se nazývá Dolní hřbitov. Trojúhelníkový půdorys měl symbolizovat Nejsvětější Trojici. Hřbitov je považován za nejstarší známý doklad spolupráce Santiniho s opatem Vejmluvou.

Toto možná znáte a tak Vás chci pozvat na něco úplně jiného a sice na nádherné sochy od sochaře a malíře Michala Olšiaka. Tento mladý umělec podle malého modelu zhotoví veliké a nápadité sochy. V okolí Žďáru nad Sázavou je jich hned několik. Máme zde Mamlase – to je velká hlava, Mamuta – to je opravdu krásná a veliká socha mamuta, Hamroně – to je socha žábošneka a Koně s povozem. V okolí Žďáru nad Sázavou jsou i další sochy, které jsem ale ještě neviděla, ale jak znám autora, budou jistě úžasné. Pro inspiraci zasílám pár fotek a pozvání – to se prostě nedá popsat, to musíte vidět. Vezmete kolo a udělejte si pěkné odpoledne spojené s prohlídkou soch.

náhlednáhlednáhled

 

 

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy. 

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: romy

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • bamisko zcela správně, jsou v okolí Žďáru nad Sázavou, tak asi to 8 km na všechny strany. Jen okolo Hamrů jsou hned 3 sochy. a jsou opravdu skvělé a děti po nich rády lezou. vřele doporučuji

 • bamiska

  hezké a sochy jsou žůžo ty by se dětem líbily
  chápu to dobře, že jsou rozházené a nejsou tak nějak situované na jedno místo??

 • Ahoj, kde je socha velkého ptáka sama nevím, jen jsem tuto fotku dostala od známého, aby mi ukázal, co se chystá.

 • Jojo, sochy jsou super. Konkrétně na Račíně mají raka, ve Škrdlovicích hrochy v bazénu, Kolem Hamrů jsou Hamroň, Mamut a socha koně s kočárem. nad Žďárem je Mamlas, kousek od rybníka Sykovce je asi 3 metrová sova (v osadě Yukon).
  Kde je ten obrovský pták z jedné z fotografií bohužel nevím. Romy, dej mi prosím vědět, kde je máme hledat? Díky Erika

 • Lenčáč

  Mám to skoro za barákem a nevím o tom (tedy mluvím o sochách)… moc díky za tip 😉

 • kekunka

  Už několikrát jsem byla poblíž Žďáru nad Sázavou, ale nikdy jsem do něj nezavítala. Teď už konečně mám pořádný důvod k návštěvě! Ty sochy jsou vážně úžasné. 🙂

 • zurafa

  Děkuji za tip na výlet, určtiě se tam s dětmi podíváme

 • Heloušek
  Heloušek

  Romy, děkuji za příspěvek, ty sochy jsou opravdu úžasné, líbí se mi.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist