Svět pohádek na Šumavě

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Šumava je krásná v jakémkoli ročním období. Od května do října se k návštěvě nabízí jedno speciální místo pro celou rodinu. Tím místem je POHÁDKOVÁ CHALUPA v Mlázovech (cca 15 km jihovýchodně od Klatov), kterou jsme si tentokrát zvolili za cíl naší cesty.

Pohádkovou chalupu nelze přehlédnout, stojí přímo u silnice a je velmi dobře označená. Parkoviště je k dispozici zdarma, a když přijedete včas, můžete zaparkovat i ve stínu. Projít si vnitřní expozici můžete samozřejmě za každého počasí, ale lepší je přijet za pěkného počasí – kolem Pohádkové chalupy se rozprostírá také venkovní areál. Vstupné do všech částí stojí 70 korun pro dospělé a 50,- pro děti a seniory. Pokud máte zájem navštívit jen zahradu, připravte si 40 korun.

IMG_7651   IMG_7619

Nejprve jsme prolezli dvoupatrovou chalupu, kde bydlí nejrůznější skřítkové a lesní človíčkové a spousta dalších pohádkových postav – na vlastní oči jsme spatřili přímo Popelkou s princem na bílém koni, skřítka Šumavouse a vílu Šumavu a nakoukli jsme do kuchyňky vodnické rodinky. Chybět nemůžou ani čerti, kteří se usadili v Pekelně. Postavičky i jejich doplňky a prostředí jsou precizně propracované.

Přišli jsme do místnosti a manžel kritizoval, že výstavu mohli rozhodně lépe nasvítit. Teprve poté si všiml tlačítka s nápisem „stiskni mě“. Tento pokyn naše dcerka přeochotně splnila a nestačila koukat, jak teče voda přes mlýnské kolo, jak jezdí lanovka nahoru a dolů, jak cvrlikají ptáčci kdesi v korunách stromů. Manžel se za svou unáhlenou kritiku s úsměvem omlouval. Takovýchto tlačítek je v chalupě několik, stejně jako cedulek „pohoupej nás“. Skřítky a vodníky dcerka pohoupala bez protestů, ale s houpáním čertíků jsem musela pomáhat.

Čekala nás ještě pohádková zahrada – nakoukli jsme do Šatlavy a politovali uvězněného chudáka, ať už provedl cokoliv a vydali se po Rarášově stezce. Pořadí stanovišť jsme pevně nedodržovali, což ale nebyl žádný problém. Koulí (z papíru a izolepy) jsme shazovali plastové válečky zhruba o velikosti nápojových plechovek, trénovali jsme rovnováhu při přecházení povaleného kmene, čerpali jsme energii v mandalovém kruhu a poseděli na lavičce lásky. Dcerce se velmi líbil hrad Troškov (maketa).

IMG_7628   IMG_7646

U ohrady s nápisem Kozín jsme nestíhali trhat a podávat trávu skrz plot tak, aby se mezi sebou kozy nepošťuchovaly ve snaze dostat se k nejlepšímu soustu. Když se nám podařilo Michalku od Kozína dostat, prošli jsme Bránou do Šumavy, navštívili Věštírnu a Peklíčko, zastavili se u víly Šumavy i na královské vyhlídce.

Nemohli jsme vynechat ani projížďku na poníkovi (velký okruh celým venkovním areálem za 50 korun, malý okruh za 30,-) a fotečku u žádaného fotostanoviště, tedy dřevěné desky s postavičkami a otvory pro hlavu návštěvníka. Pod nos nám sice neustále voněly langoše a párky v rohlíku, ale protože jsme byli po svačině, místní občerstvení jsme nevyzkoušeli. Největším zážitkem pro naši čtyřletou dcerku byla návštěva toalet – kadibudku beze světla opravdu v paneláku nemáme.

 

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: milhauzice

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist