Skalní útvar Bořeň

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Tenhle kopec byl můj první turistický vysokohorský výstup v 5 letech a dodnes jej pravidelně pořádám. Je to nejlepší začátek pro děcka, ale je velmi vděčný všem věkovým kategoriím pro dopravní dostupnost, krátkou vzdálenost trasy, ale přitom docela náročný, takže konečný efekt stojí zato vč. zápisu do vrcholové knížky.

Jedno menší varování – jelikož se jedná o poměrně vysoké stoupání s nedostatkem kvalitního vzduchu – kyslíku (Bílina a doly tu jsou cítit), nedoporučuji ho kardiakům a astmatikům. I poměrně zdatní turisté se zde zapotí a funící koncovka je u každého druhého. Velmi kritický je prostředek trasy – nahoře na vrcholu je vzduch už poměrně kvalitní.

Výhled je zcela uchvacující a pohled dolů z okraje skály nahání trochu hrůzu, a proto by sem neměli chodit lidi se závratí (stačí výhled ze středu skály). Dejte pozor na děti a nepouštějte je na okraj, který je blíž Bílině. Jinak jsme si s dětmi tady vyhráli na horolezce a na indiány do pozdních odpoledních hodin. Vždy jsme měli super piknik, medaile a diplomy pro mladé horolezce (první K vrchol v jejich kariéře horolezců).

Bořeň je přírodní rezervace, ale kdysi na vrchol vedla i kramlová cesta (ferata), ta byla ale z důvodu ochrany přírody zrušena. Horolezci ale mají vstup povolen po vyznačené cestě a stěně. Pod skálou je horská chata, která byla před revolucí zdevastována, ale dnes je opravena. Nedaleko restaurace se nacházela krásná Růžová zahrada, ale dnes z ní zůstalo torzo brány a kus schodů s chodníkem. V restauraci lze dostat oběd a dobrou limču .

Jak se sem dostanete?

Autem – lze dojet až pod horskou chatu. Pod Bořní je železniční zastávka – Bílina kyselka . Z města Bíliny je to sem delší a nevím, jestli jsou opravené turistické značky, minule jsme zašli do křoví…

Nezapomeňte navštívit i lázně Bílina nedaleko s krásným parkem (i když byl krásnější) s unikátním dřevěným hotýlkem (byl prý převezen ze zemské výstavy).

V létě zajisté uvítáte pěkné koupaliště nacházející se nedaleko, kde není ani moc lidí, voda čistá.

Jinak hezká příroda, scenérie a vděčné koutky pro focení. Zajímavostí jsou i náznaky jednotlivých pásem, postupně zakrňující porost.

Shrnuto: Impozantní skála s krásným výhledem. Pod skalou pravěká naleziště. Nedaleko lázně Bílina.

Je tu horská chata s obvyklým stravováním, nápoje trochu dražší než obvykle. V lázních 2 restaurace – průměr. Ubytování – horská chata Bořeň. Nelíbila se nám stále více chátrající stezka na skálu. Hodně to tu zarůstá a nikdo to tu moc nečistí. Lázně taky postrádají údržbu a je to tu dost opuštěné. Pokud půjdete přesto z města, asi zabloudíte (ne moc dobré značení).

Vstup na skálu zdarma, do areálu lázní též. Koupaliště a tenisové kurty jsou placené.

Pro vozíčkáře: dostanete se jen k Horské chatě, dál ne. Lázeňský areál se dá velmi dobře projet bez problémů.

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Poraďte, kam na výlet a vyhrajte, do které se můžete zapojit i vy. Stačí do 31. 8. 2012 včetně poslat svůj tip na suodal@vasedeti.cz a tím se zařadíte do soutěže o zajímavé ceny.

Napsal/a: Waketai

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Hanzlici

    Jéé, jsem ráda, že tu vidím Bořeň 🙂 Také jsem na něj poprvé vylezla jako malá, pamatuji si, že to tehdy nebyla žádná dřina. V 28 letech už jsem trochu funěla, ale je to spíš taková fajn procházka do kopce. I za sebe doporučuji!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist