S dětmi na Nelahozeves, za záchranou princezny Polyxény

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Nedávno jsem v diskutárně zmiňovala skvělou dětskou prohlídku na zámku Nelahozeves. Letos jsme se tam vypravili znovu a zážitek byl zase o něco lepší než loni. Přijměte tedy pozvánku tam, kde se děti rozhodně nudit nebudou…

Zámek Nelahozeves leží nedaleko Prahy. My se tam vypravili zase vlakem. Nějak se nám tyhle cesty bez auta zalíbily, je to pro děti i víc dobrodružství.

Vlaková zastávka je tak 300 metrů od zámku, i s mrňatama jste tam za chvilku. Navíc se nejedná o výstup na nějaký šíleně vysoký kopec. Zámek leží v malebné vesničce, aut tady moc nepotkáte.

nelahozeves1nelahozeves2

nelahozeves3nelahozeves4

Minulý rok nás přivítala blonďatá princezna Polyxéna, letos se nám průvodkyní stala princezna Magdalena. Polyxénu jsme museli v závěru osvobodit:-)

Celá prohlídka je jako šitá na míru malým návštěvníkům. Ani naše tříletá Kačka se nenudila. Nese se v duchu poznání života malých šlechticů – s čím si hráli, kde spali, jak žili…Prohlídka je koncipována tak, že průvodkyně – princezna – nepovídá jen suché, nic neříkající věci. Neustále si s dětmi povídá, ptá se jich, kde si myslí, co se tu nachází, k čemu to mohlo sloužit. A na začátku prohlídku také dostanou velký úkol – pozorně se dívat a hledat princův střevíček, který je někde namalovaný. Musím říct, že tohle všechny děti hodně zaujalo, pořád se rozhlížely a tím i sledovaly například výzdobu v pokojích apod.

Po skončení prohlídky ale nic nekončí. Na děti čeká ve speciální místnosti výtvarná dílnička. K dispozici jsou jim papíry, předkreslené šablony na vybarvování, pastelky, voskovky, nůžky, barevné papíry a rovněž si mohou vyplnit svůj rodokmen – k tomu jim zámek připravil již předtištěné barevné formuláře.

nelahozeves5nelahozeves6

nelahozeves9nelahozeves10

A aby toho nebylo málo, po skončení si mohou zachránit na rytíře, který osvobodí princeznu Polyxénu ze spárů zlého draka. Celá akce se odehrává na nádvoří, kde je pro děti připraveno sedm různých úkolů. Na začátku dostanou formulář, na který sbírají, za splnění jednotlivých úkolů, razítka zvířátek. Když úkoly splní, dostanou od pořadatele dárky – sladkosti, upomínkové předměty na zámek, hračku a především diplom za záchranu…Ty úplně nejmenší děti některé úkoly samy nesplní, je třeba jim pomoci, což ovšem pořadatelé chápou a dětskou radost za splnění nezkazí:-)

nelahozeves7 nelahozeves8

Prohlídku na zámku Nelahozeves považuju za naprosto skvěle připravenou, dokonale vymyšlenou. Zcela určitě ji doporučuji všem rodičům s malými i většími dětmi.

Kudy kam

My jeli vlakem – z Prahy jedou dost často vlaky z Masarykova nádraží. Nevím, zda se jedná o všechny, my jeli soupravou City Elefant, což jsou velmi pohodlné vlaky, do kterých pohodlně nastoupíte i s kočárkem.
Od vlaku je to asi tři sta metrů k zámku. Pokud byste jeli autem, parkoviště je hned pod zámkem, je neplacené, ale není tam mnoho míst k zaparkování.

nelahozeves11

Otevírací doba, vstupné

Zámek je otevřen v sezoně od března do konce října, v pondělí je zavřeno. Dětská prohlídka má název „Život šlechtice od dětských střevíčků“ a je vhodné si ji předem rezervovat po telefonu. Za vstup zaplatí každá osoba 100 Kč, děti do tří let mají vstup zdarma. Za hru zaplatíte za každé dítě 50 Kč. V komnatách při prohlídce se bohužel ani za poplatek nesmí fotografovat.

Poznámky

Na zámku si můžete koupit pohlednice a jiné upomínkové předměty. Děti tu dostanou razítka do turistických deníčků, k dispozici tu mají i turistické vizitky. Dokonce tu mají poštovní známky. Chcete-li poslat pohlednici, naproti zámku je pošta, tam je i schránka.
Pokud budete mít hlad, přímo na zámku je zámecká restaurace – na první pohled se mi ale jevila jako velice honosná, takže my jsme ji nevyužili – nějak jsem si nedokázala představit moje malé děti a jejich ručičky na všem tom skle:-) Takže jsme zvolili restauraci pod hradem, hned přes silnici, nedaleko parkoviště. Poseděli jsme venku na zahrádce.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Ivča a Domča

  Moc děkuju za komentáře. Zámek je skutečně moc pěkný a budu se opakovat, ale z té dětské prohlídky jsem byla vážně nadšená:-)

  Peťko, jsem ráda, že děcka ťapkají a nelenoší:-)Už se mě zase ptají, kam pojedeme – výlety vlakem se jim navíc líbí ještě víc než autem, i když jedem přes půl hodiny na nádraží tam a pak zase zpátky při návratu. Tak jsem ale ráda:-)Zato já pak vždycky večer padnu a jsem vyřízená a uťapkaná možná víc než oni:-)

 • Peťka

  Ivčo, moc hezký tip. Obdivuji, jaké máš děti turisty, kolik toho stihnete prochodit a navštívit! Mojí skoropuberťačku vytáhnout na nějaký výlet je nadlidský výkon. Miluje vodu a koupání, to jde kamkoliv a kdykoliv. Ale na hrad zkrátka nepůjde a hotovo.

  Na tomto zámku jsem nebyla ani já. Vypadá vážně hezky.

 • Lussy

  Ivčo, skvělý tip na výlet, máme to za rohem, určitě vyzkoušíme 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist