Romantika, nostalgie i nové zážitky v Českém Krumlově

Protože jsme minulý víkend prožili neobyčejně krásně (a to nejen díky slunečnému počasí po dlouhé době) a já jsem stále plná dojmů, musím se s vámi, chtě nechtě, podělit o zážitky. Tedy samozřejmě že víc chtě, než nechtě… A možná vás také inspiruji ke strávení podobného víkendu nebo třeba celé dovolené… Kde? V Českém Krumlově…
Ahóóój!!!

Moji úplně první návštěvu tohoto úžasného města mi připomněl Lazebnický most. Komu jeho jméno náhodou nic neříká, dodám, že je to právě „ten dřevěný most“, který byl povodněmi v roce 2002 zničen (dnes už je zase dávno opraven). A tehdy mojí cestou do Krumlova nebyla silnice, nýbrž právě voda. S partou vodáků jsme tehdy dojeli do Krumlova a tam jsme se na dva dny „sekli“, protože jsme nemohli odjet, jak nám učaroval. Taky si vzpomínám, že jsem tehdy proklínala toho, kdo vymyslel výlet do zámeckých zahrad. Kdo ten ukrutnej krpál šel, tak ví… Už ani nevím, co se na tomto zážitku podepsalo nejvíc. Zda to příšerné červencové parno, kdy člověk na sobě snese stěží plavky, nebo pitný a stravovací režim nás, vodáků… Přísahala jsem, že ač jsou zahrady úchvatné, nikdy v životě už tam stoupat nehodlám… Uznávám, že má přísaha byla nerozvážná, jelikož téměř do roka a do dne jsem tam šla znova a ráda. Láska prý i hory přenáší a ten kopeček se dal kupodivu hravě zvládnout s úsměvem na rtech. Ano, přesně s tím přihlouplým, zamilovaným výrazem, který mění všechny tváře k nepoznání. Ve svém životě potřetí, jsme tam (stále spolu) stoupali opět.
Už jsme se zase tolik neusmívali, obzvlášť můj partner, který navíc tlačil golfky s naším dospávajícím andělem. A nejen že se neusmíval, ale cestou vzhůru si se mnou vůbec nepovídal a trochu funěl…

Ale vrátím-li se ještě na skok zpátky na most, všichni tři jsme zvesela volali a mávali na plující vodáky pod námi… „Ahóóój!“. Jen náš syn zcela ignoroval mužskou posádku a volal stále: „Ahóóój, holky!“

Dokolečka dokola
Cílem našich kroků vzhůru bylo otočné divadlo. Areál se hemžil dětmi, aby také ne, na programu bylo představení právě pro ty nejmenší, Kocour v botách. A zklamané nebyly ani děti, ani jejich rodiče. Herci byli skvělí, veškerý prostor kolem hlediště je maximálně využit a musím uznat, že otáčivé hlediště dovoluje odnést si z celého představení zcela jiný zážitek. My měli navíc zážitek i z našeho malého prdimíra, na kterého přišlo uvolnění se uprostřed představení. Ještě když hrála hudba, vnímal partner střelbu pouze do svého stehna a já rozeznávala známé zvuky. Když však hudba hrát přestala, začaly se směrem k nám zvědavě otáčet předchozí dvě řady diváků…

Pokud si chcete přečíst něco málo z historie točny nebo navštívit některé z široké nabídky chystaných večerních i odpoledních představení pro děti, mrkněte SEM.

Na zámku a v podzámčí
Samotný hrad a zámek je natolik krásný a natolik rozlehlý, že vám na jeho kompletní prohlídku jeden den zdaleka nestačí. Můžete si vybrat ze dvou prohlídkových okruhů, vystoupat na zámeckou věž, navštívit lapidárium ve sklepních prostorách s uloženými originály soch, projít již zmiňované zámecké zahrady a pokud nebude právě probíhat představení, prohlédnete si i stojící otáčivé hlediště. A ať už navštívíte zámek s dětmi nebo bez nich, určitě se na chvilku zastavte u Medvědího příkopu, kde se medvědi chovají už od roku 1707.

Neochudím vás ještě o jednu příhodu z jedné z vyhlídek, kdy jsme s naším malým všetečkou přebrali snad už všechny kamínky a osahali každý centimetr kovaných zábradlí. Dobový kamenný dešťový odvodový kanálek nás inspiroval k vyzkoušení, jenže se to jaksi zvrtlo. V oblíbené pozici „jako na nočníku“, tedy „na holčičku“ mi najednou ten malý pravdomluvec ledabyle oznámil „kakám“ a z pobavených úsměvů ostatních návštěvníků, kteří se okamžitě z vyhlídky klidili pryč, jsem usoudila, že nelže… Moje dítě normálně posr…o českokrumlovský zámek! Nebojte, je to už dávno uklizené, ale půjdete-li tam, vzpomeňte si a třeba mi napište…

Veškeré seriózní informace o zámku, jeho historii, prohlídkových trasách a expozicích, vstupném, apod. najdete ZDE.

Marioneta, to jsem já…
Český Krumlov nabízí také několik stálých i dočasných expozic. Můžete dle věku svých dětí a také svých zájmů navštívit Muzeum útrpného práva, Muzeum voskových figurín, Muzeum marionet nebo stejně jako my, Muzeum loutek – Pohádkový dům.

V Pohádkovém domě si nemusíte jen prohlížet vitríny, ale také máte k dispozici několik loutek, s nimiž můžete svým dětem sehrát představení podle vlastní fantazie. Já sama jsem byla překvapená, že loutkoherectví je opravdu dřina, protože celodřevěné loutky se vcelku pronesou. Navíc si můžete v rámci obchůdku zakoupit ručně vyřezávanou čarodějnici, rytíře nebo třeba vodníka, zkrátka postavičku, která je vám nejbližší a obohatit s ní sbírku domácích hraček.

Jmenovaná muzea a další lákadla, včetně potřebných informací k návštěvě, můžete podrobně prozkoumat ZDE.

Jedním slovem „nádhera“…
Nevím čím to je, ale mám pocit, že v Českém Krumlově i vzduch jinak voní. Romantickými uličkami s překrásnou architekturou se nese vůně čerstvě pečeného trdelníku, kavárničky a restaurace lákají k příjemnému posezení. Český Krumlov má jednoznačně co nabídnout a právem je zapsán na seznamu měst UNESCO.

A aby lákadel nebylo málo, přikládám ještě jedno aktuální:

Od pátku do neděle 19.-21.6.2009 se v Českém Krumlově konají Slavnosti pětilisté růže. Jak praví pozvánka, jsou to renesanční slavnosti, kdy se město po tři dny vrací do doby rytířů, vznešených dam, kejklířů i žebráků… Více ZDE.

Necháte se zlákat?

 

Článek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy. 

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.