Rodné hnízdečko

Rubrika: Cestování

Moje rodné hnízdečko je nejníže položené město v České republice. Jeho centrum má nadmořskou výšku pouhých 135 metrů. Leží na soutoku Labe, Ploučnice a Jílovského potoka. Rodiště mého dědečka, mého tatínka, moje i mých sourozenců. Děčín. Nejhezčí místo na zemi…

erbNejhezčí místo na zemi je pro mě to, kde jsem se narodila a kde mám celou svou rodinu. Vždy si při tom vzpomenu na herce Františka Němce v příběhu „Jak dostat tatínka do polepšovny“, jak říká své filmové partnerce Janičce Preissové: Každý člověk si myslí, že to nejkrásnější místo je tam, kde se narodil. Kdybych to byl věděl, že se Ti tu nebude líbit, narodil bych se někde jinde…

Území Děčína je velmi rozlehlé a členité, rozkládá se na rozhraní 3 větších horských celků – Děčínských stěn, Labských pískovců a Českého středohoří.

Trochu historie

První písemná zmínka o Děčíně pochází již z roku 993. Původní osídlení bylo založeno v místech starého labském brodu, přes který procházela významná obchodní cesta.
zámekDěčínský zámek

Na dnešní zámecké skále bylo postupně vybudováno dřevěné přemyslovské hradiště, které sloužilo jako správní středisko a plnilo obrannou funkci. Ve 13. století byl na místě hradiště vybudován gotický kamenný hrad, v jehož podhradí nechal
král Přemysl Otakar II. založit královské město Děčín se stříbrným královským lvem třímajícím parmu ve znaku (viz erb města). Původně gotický hrad Přemyslovců byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek a po r. 1669 byla provedena barokní přestavba a zbudována nová příjezdová cesta tzv. Dlouhá jízda. V současnosti zde probíhá náročná rekonstrukce.

Růžová zahrada

Za zmínku zcela jistě stojí zámecké zahrady a parky ze sedmdesátých let 17. století, jsou totiž překrásné. Barokní okrasná zahrada s bohatou uměleckou výzdobou patří mezi nejcennější části děčínského zámeckého areálu. Poloha na skalní terase nad městem jí dodává neopakovatelnou atmosféru, kterou ještě umocňují kvetoucí růže.

Foto: Pohled ze zámecké růžové zahrady na Pastýřskou stěnu

ZOO

Zoologická zahrada Děčín leží nedaleko centra města, téměř 100 metrů nad rušným městem na vrchu Pastýřská stěna, který je součástí pískovcové oblasti Českosaského Švýcarska. Byla založena v r. 1949. Patří sice k těm menším zoologickým zahradám, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším. V děčínské ZOO uvidíte mimo jiné: medvědy grizzly, levharty perské, psouny, medvídky mývaly, nebo můžete shlédnout ucelenou expozici živočišných druhů, které žili nebo žijí na území národního parku Českosaské Švýcarsko. Za ubikacemi velkých šelem čeká překvapení hlavně na děti. V „Dětské ZOO“ můžete na chvíli zapomenout na zákaz krmení a hlazení a pomazlit se s nejmenšími ovečkami na světě, či se zakrslými kozami kamerunskými.

Otevírací doba:

Letní sezóna: březen – duben: 8.00 – 18.00 hod.

květen – srpen: 8.00 – 19.00 hod.

ZOO Děčín – Pastýřská stěna

405 02 DĚČÍN IV

web: zoodecin.cz

pastýřská stěnaPastýřská stěna

Na levém břehu Labe (naproti zámku) se zvedá pískovcový masiv Pastýřské stěny. Na tomto vrchu můžete najít již zmíněnou zoologickou zahradu, půvabný lesopark a vyhlídkovou restauraci. Ta byla postavena v r. 1905 v duchu středověkého hradu s věží s vyhlídkovým ochozem, výška věže je 18 metrů. Od r. 1996 je objekt chráněnou kulturní památkou.

Foto: Restaurace Pastýřská stěna

No a zcela jistě stojí za návštěvu také zdejší moderní rekreačně sportovní komplex. Plavecký areál je situován na Starém městě v sousedství obchodního centra Kaufland, naproti zimnímu stadionu.

V letní části areálu najdete plavecké bazény o délkách 50 a 25 m, rekreační bazén, brouzdaliště, volejbalové hřiště a rozsáhlé travnaté plochy. Krytá část nabízí bazén 25 m, dětský výukový bazén, 3 tobogány, vodní hřib, divokou řeku, vířivky, dětská brouzdaliště, ale také restauraci. V prvním patře se nachází fitness, solária, 2 sauny a klubová sauna, letní terasa a masážní salon.

V Děčíně naleznete i mnoho jiných kulturních, přírodních a historických památek, jako příklad bych chtěla jmenovat: nádherný Kostel sv. Kříže, krásnou Synagogu v Podmoklech nedaleko Teplické ulice, přístaviště lodí s restaurací „Paroloď“ a „U přístavu“, Městské divadlo Děčín, oblastní muzeum a mnoho jiných.

Děčín je prostě řečeno půvabné staré město, snad v něm najdete zalíbení i Vy… stejně jako jsem ho našla já…

 

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy. 

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Padmé

  Evakub, děkuji, jsem ráda, že se Ti můj příspěvek líbil.

  A máš pravdu, já si to vůbec neuvědomila, že na kočárek ta cesta do kopce není (to je tím, že už mám dítko odrostlé). Kdyby tak fungoval ten výtah, který s takovou okázalostí stavěli… to by pro mamky s kočárkem bylo řešení.. jenže výtah nejezdí a jak jsem slyšela, tak prý ani nebude. Což mi přijde jako hrozná škoda, takových peněz…
  Jinak je ZOO moc pěkná a četla jsem, že 30.6. mají jedničkáři vstup zdarma – kdo bude mít na vysvědčení samé jedničky, nebude platit vstupné. To se mi líbí. Je to bezva nápad. :-)))

 • Evakub

  Padmé, článeček moc pěkný.
  Plavecký areál v Děčíně je pro malé i větší děti naprosto dokonalý.

  Na druhou stranu ZOO je absolutně nevhodná pro výlet s kočárkem, to je myslím docela důležité. Jinak je ale ZOO moc pěkná a Kubíček se nám tam zamiloval do morčátek a od návštěvy v té ZOO (cca měsíc) tak obden škemrá: maminko, já chci močátko“. Dětské hřiště je tam taky suprové – pro větší děti, opičí dráha báječná, zaujalo nás Člověče, nezlob se – od toho jsem nemohla Kubíka dostat.

  Ještě mě v Děčíně zaujalo Mateřské centrum Rákosníček a hřiště u Labe blízko starého mostu – nevím, jak se to tam jmenuje.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist