Rodinná dovolená? Nejezděte nikam, zůstaňte raději doma!

Rubrika: Cestování

Blíží se doba letních dovolených. Někteří již mají koupený zájezd k moři či objednaný pobyt s nějakým rodinným centrem. Jenže s dovolenou přichází i mnoho starostí – tak proč si to neusnadnit?

Nejjednodušší totiž je – nejezdit nikam! To, že rodinnou dovolenou strávíte doma, přináší řadu výhod a jen pár nevýhod. Posuďte sami:

Výhody

Žádné starosti s výběrem ideální dovolené. Nestane se se vám, že naletíte nějaké nečestné cestovce. Nemusíte porovnávat ceny za ubytování, hledat reference, ověřovat si, zda je daná lokalita opravdu zajímavá, že skutečně platí to, co je napsáno.

Žádné balení. Nemusíte se stresovat, že doma či v hotelu něco zapomenete, zda sbalíte opravdu každou věc, kterou byste mohli potřebovat. A po návratu na vás nebudou čekat hromady prádla.

Žádná cestovní nevolnost. Nestrávíte hodiny v autě či v letadle, neřkuli na lodi. Vyhnete se nepříjemným tlakům v uších při vzletu a při přistání letadla.

Žádný nadiktovaný budíček. Nestane se vám, že vám cestovka oznámí, že se máte k odbavení na letišti dostavit ve tři hodiny ráno. Nemusíte si natahovat budíček na žádnou hodinu jen proto, abyste stihli snídani. Můžete si pospat, jak je vám libo (či jak vám děti dovolí).

Žádné zklamání z nevhodného ubytování. Stává se, že to, co je naslibováno, není dodrženo, a na vás čeká malý pokojík místo velkého, klimatizace nefunguje, lampička nesvítí, skříňka se rozpadá, … Pokud zůstanete doma, ve svém, těmto zklamáním se vyhnete.

Žádná jazyková bariéra. Pokud neovládáte cizí jazyky a vycestujete za hranice ČR, možná na vás čeká řada nepříjemností spojená s jazykovou bariérou. (Pokud tedy nevycestujete na Slovensko. :)) Zůstanete-li doma, máte jistotu, že se domluvíte, že si v obchodě bez problémů koupíte, co potřebujete, …

Žádné problémy s aklimatizací. Říká se, že přibližně 3 dny trvá, než si člověk zvykne na nové prostředí a nový režim. Pak už většinou zbývají jen 3 dny dovolené, neb ten poslední sedmý den se obvykle odjíždí. Doma se aklimatizovat nemusíte a tudíž si můžete užít o tři dny dovolené víc.

Žádné storno poplatky. Někdy se stane, že těsně před dovolenou náhle onemocníte (buď vy nebo spíše vaše dítě) a jakákoli cesta je naprosto vyloučena. Následuje stornování zájezdu a nezbývá než doufat, že alespoň část peněz dostanete zpět. Jste-li doma a nikam nejedete, toto vám pochopitelně nehrozí.

Více prostředků na zahnání nudy. Ačkoli s sebou prozíraví rodiče sbalí nějaké knihy a cestovní hry, může se stát, že počasí nepřeje a děti jsou zavřeny od rána do večera v malém prostoru (zejména pokud se jedná o pobyt v chatičce, bez nějaké společenské místnosti s dětským koutkem). Pokud jste doma, máte mnohem více možností, jak nudící se dítě zabavit.

Finanční úspora. Dovolená u moře, poznávací zájezd a podobně stojí rodinu nemalé peníze. Pokud zůstanete doma, ušetříte.

Nevýhody

Nepoznáte cizí země či jen vzdálenější krásy naší republiky. Ale ani to nemusí být na škodu, vždyť i ve vašem okolí jsou jistě zajímavá a půvabná místa, která stojí za návštěvu.

Nikdo za vás neuvaří. Pokud jste na dovolené zvyklí, že si odpočinete od vaření a necháte ostatní, aby vám připravili nějakou krmi, doma si tento komfort zřejmě tak snadno nedopřejete. Ale i zde je možnost – můžete si zajít na oběd či večeři do restaurace nebo zaúkolovat manžela či starší děti.

Žádná změna prostředí. Pokud ke svému životu potřebujete jednou za čas změnit prostředí a chvíli, na pár dní, žít někde jinde, dovolená v místě bydliště vás asi neuspokojí.

To, že dovolenou nestrávíte desítky kilometrů od domova, nemusí znamenat, že se ochudíte o nezapomenutelné zážitky. Stačí jen zapátrat na internetu či se poptat známých a jistě najdete mnoho míst, kam si s rodinkou můžete udělat jednodenní výlet. Takovým místem může být aquapark, zoologická zahrada, dinopark, hrad či zámek (ideálně v době, kdy se tam konají nějaké slavnosti), přírodní památka, … Možností je mnoho.

Vlastně ani tak nezáleží na tom, kde dovolenou trávíte, nýbrž na tom, s kým ji trávíte.

Ať už se tedy vydáte kamkoli, přeji vám, aby vám z cest zůstaly jen ty nejkrásnější vzpomínky. 🙂

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • bamiska

    radko napsala jsi to hezky… 🙂

  • my to máme už za necelý měsíc a přesně jak píšeš Radko, tak se těším, že nebudu muset vařit ani uklízet nebo žehlit…budeme se jen koupat, opalovat, přečtu si snad nějakou pěknou knížku no a v neposlední řadě si s holkama konečně užijeme tatínka 🙂

  • no my vyrážíme na první dovolenou za 14 dní a její největší plus vidím v tom, že nebudu lítat z práce rovnou k plotně, na zahradu, kolem zvířectva, úkoly, prát, žehlit, uklízet…prostě si odpočineme, budeme mít na sebe spoustu času, budem se ráchat v moři a chodit ne výlety. jediný zápor dovolené vidím v tom, že se člověk musí vrátit:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist