Ratibořice – Babiččino údolí

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Toto místo patří asi k nejznámějším v celém Česku. Původně jsme tento výlet chtěli vynechat. Ale jelikož syn chtěl poznat místa, kde bydlela paní, která je natisklá na penízku a bydlela tak blízko, tak jsme přeci jen jeli.


Tento rok jsme měli štěstí na objížďky. Ratibořice se nacházejí asi 2 km severně od České Skalice. Směr Česká Skalice byla značená objížďka, takže do údolí jsme dojeli, ale úplně z jiné strany, než jsme plánovali.
První hodinu jsme strávili v kuželníku hned u vchodu. Byla zde interaktivní výstava pro děti na motivy pohádek Boženy Němcové. Výstavu jsme si užili všichni i roční holčička, která lepila pohádkové postavy na filc – nejvíce se jí zamlouvaly kytičky :-).

Ratibořice 2 Ratibořice 1

Pak jsme si šli prohlédnout sousoší babičky a vnoučat a psů. Bylo hezké počasí takže jsme navštívili mlýn, mandl, pak jsme šli kousek po neznačené cestičce a napojili jsme se na červenou značku. Ta nás dovedla do zámku v Ratibořicích. Po prohlídce jsme se vraceli a došli jsme až na druhou stranu na staré Bělidlo a ke splavu. Cestu jsme si proložili přestávkou u koní, kde se konečně Filípek projel a nějakou dobu jsme strávili také u sokolnických ukázek.
My jsme absolvovali pouze základní okruh a vše pěšky. Ale babiččino údolí je vhodné také pro cyklisty, kteří mohou objevit mnoho krás, které přímo v areálu neuvidíme. Filipovi jsem se pokusila přiblížit román Babička, aby mu bylo více jasné, kdo zde žil a proč se toto místo zachovává jako památka. Nevím, jestli se mi to povedlo, ale výlet se mu líbil.

Ratibořice 4Ratibořice 3

Návštěvu s dětmi doporučuji odložit na víkend. Kromě toho, že zde objevíte známá místa z knihy Babička, můžete potkat také oživené postavy – Barunku, pana mlynáře, babičku nebo dokonce Sultána a Tyla. To jsme se ale dozvěděli až po tom, co jsme dané místo navštívili.

Pokud nechcete absolvovat klasické prohlídky budov (placená každá zvlášť) spajté s románem babička, doporučuji některou ze značených cest ať už pěšky, na kole, nebo na běžkách v zimním období. Babiččino údolí se také nazývá vzdušnými lázněmi. Rozkládá se na ploše 780 ha – to už stojí za to alespoň kousek z této přírodní krásy objevit.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších.
Po zveřejnění všech soutěžních článků vybere redakce portálu VašeDěti.cz výherce, kteří si mezi sebou rozdělí 10 knih z edice Kam v České republice, které do soutěže věnovala společnost Albatros Media.

Pozn.red.: Text neprošel redakční úpravou.

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Ratibořice jsou krásné,je tam i pěkná cyklostezka,která vede lesem kolem studánky.Jezdíme tam často!

 • Králíček4

  budu to nějak muset naplánovat,od nás je to dost daleko

 • bamiska

  byla jsem tam už víckrát, moc se mi tam líbí…krásný výlet a příjemně prožitý čas….

 • Anonymní

  Tak tam jsem také strašně dlouho toužila se podívat. Předloni se mi to poštěstilo. Jsme ze západních Čech a tak jsme si v této lokalitě naplánovali dovolenou. Babiččino údolí je opravdu krásná lokalita.
  V zámku jsme prošli ten velký okruh a naše slečna průvodkyně byla milá, příjemná a ochotná odpovídat na všetečné otázky dětí. Na dvoře vedle mlýna jsem poprvé v životě jedla bramborovou placku se škvarkama a kysané zelí. Potom tam začali prodávat místní koláčky, takže jsem si dala ještě kafe a koláčky. Seděli jsme venku pod stromy a bylo nám nádherně. Procházka ke Starému Bělidlu také neměla chybu – počasí nám opravdu přálo a tak jsme si to tam náramně užívali.
  Nevím, zda je moje rada ještě aktuální, ale ve Zlíči na rozcestí je hotel Holzbecher (doufám, že je to dobře napsané) a neskutečně dobře tam vaří. Velké a dobré porce a i co se týká peněz, tak to ujde. Většinou jsme se tam zajeli najíst, i když už jsme měli Babiččino údolí prošlé tam i zpět. 🙂

  nepřihlášená frančice

 • Králíček4

  Tam bych chtěla už dlouho,ale je to od nás docela daleko,snad se mi to někdy podaří

 • Marinada
  Marinada

  Moc zajímavá pozvánka!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist