Prohlídka s princeznou

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Když jsme obráželi před lety české hrady a zámky, byli jsme vždycky trošku naštvaní na ty nesoudné a nerozumné rodiče, kteří na devadesátiminutovou prohlídku vzali malé dítě. Nezlobili jsme se na dítě, že ho prohlídka nebaví, že ruší a že skoro nic neslyšíme, protože se vzteká, že chce pryč, štvali nás právě ti rodiče, kteří dítěti zámecké trauma způsobili.

Je ovšem pravda, že před deseti lety aktivity pro rodiny s děti u nás byly v plenkách, ne-li na houbách. A tak co jiného s dětmi? Tehdy to byl problém, dneska se turistické cíle předhánějí v tom, která nabídne dětskému návštěvníkovi lepší služby. Je to ale pochopitelné, na dětech (a na zvířecích mazlíčcích) člověk nemůže, neumí a většinou ani nechce šetřit.

Když se Michalka ptala, jak to vypadá na zámku a jestli jsou princezny, rozhodli jsme se jí živou princeznu ukázat i se zámkem. Volba padla na zámek Sychrov, který nabízí zkrácenou asi půlhodinovou prohlídku zaměřenou na děti.

Byli jsme na tom stejně jako naše čtyřletá dcera, nikdo jsme netušili, co čekat. Pobavila nás poznámka na oficiálních stránkách zámku:

Během této prohlídky jsou rodiče pouze jako doprovod, výklad neobsahuje žádné odborné informace o historii zámku a jeho majitelích, to nám rozhodně nevadilo.

Zaparkovali jsme na návsi v Radimovicích, čímž jsme se naprosto nevědomky postarali o úžasnou turistickou atrakci. Na bráně prodejny Zahradní technika Sychrov trůnil živý papoušek. Před námi se asi styděl, ale pak jsme slyšeli, jak si s jistou kolemjdoucí povídal, asi se znali.

IMG_8640

Michalka se těšila princeznu, před prohlídkou jsme se ještě prošli v zahradě a pak na nádvoří vyčkávali příchodu průvodkyně. Dorazila sympatická princezna Káťa, která na zámku bydlí s tatínkem, maminkou a sourozenci. Tatínek král ale nemá rád návštěvy, takže musíme být potichu, aby se nerozzlobil a nechal nás si prohlédnout východní křídlo zámku.

V princeznině komnatě si malí návštěvníci mohli vyzkoušet její klobouky. Michalka, která celou dobu byla u každých dveří první, se najednou schovávala mamince za sukni. Pak jsme z ní dolovali, proč si nevyzkoušela žádný klobouk – prý protože kšiltovka s Kitty je hezčí. Prohlídka děti podle mého soudu bavila, ale osobně jsem očekávala více interaktivních prvků. Pravda, princezna se pořád na něco ptala, ale děti se asi styděly.

IMG_8629 IMG_8635

Po prohlídce jsme se stavily na pokladnu pro suvenýry a teprve tady se Michalce opravdu líbilo. Z dětského koutku, tvořeného skluzavkou do „sklepní komnaty“, naplněné různobarevnou municí pro polštářovou bitvu, jsme Michalku dostali jen pod záminkou, že půjdeme pozdravit papouška.

Kousek od zámeckého parkoviště je k dispozici i hřiště, ale nám příliš nepřálo počasí.

***

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Milhauzice

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist