Prodloužený víkend v Kamenici nad Lipou

Rubrika: Cestování


Pokud bydlíte poblíž, můžete se vydat do těchto míst i jednotlivě, pokud však máte Kamenici a její nejbližší okolí z ruky jako já… pak neváhejte a udělejte si báječný prodloužený víkend…

My jsme jako střed našeho putování zvolili Kamenici nad Lipou a v něm Hotel u lípy, byli jsme maximálně spokojeni, a to i s cenou. 😉

1. DEN
V den příjezdu nebude čas na nějaké velké výlety, a tak si v klidu projděte samotnou Kamenici. Nezabere vám to tolik času, ale stojí to za to. Je to malé klidné městečko. Za vidění stojí:

Zámek
Nenajdete zde klasické zámecké expozice, ale krásné prostory, ve kterých se pořádají různé výstavy. Aktuální nabdku najdete na stránkách muzea (viz odkazy pod článkem).
Zámek je pro veřejnost otevřen:
duben a říjen: sobota – neděle 10,00 – 17,00 hodin,
vstupné: plné – 40,-

Kostel všech svatých
Byl založen počátkem 13. století a v 15. a 16. století prošel řadou stavebních změn. Krásné náhrobní kameny na vnějších zdech kostela (dříve byly v kostelní dlažbě) pochází z 16. a 17. století za vlády tehdejší šlechty. V polovině srpna 1994 bylo postaveno lešení až ke kříži na věži a byla zahájena oprava celé věže. Z makovice věže vyjmuli dvě pouzdra s dobovými doklady a mincemi z roku 1863 a 1925.

Hřbitov Bradlo
Lesní hřbitov se nachází asi 1 km jižně od města a je považován za nejkrásnější ve střední Evropě. V jihozápadním svahu se nalézá jeskyně zvaná Luteránská či ariánská pec. V ní se podle pověsti tajně scházeli nekatolíci. Je to opravdu moc hezké místo, ke kterému vede Křížová cesta.

No a samozřejmě lípa
Památná lípa v zámecké zahradě byla vysazena roku 1248. Roku 1824 byla její koruna sražena bleskem. Do dnešních dní z ní přetrvalo torzo kmene se dvěmi přízemními větvemi, které je odborně ošetřováno. Přízemní větve dosahují rozpětí 36 metrů a obvod kmene u země je 6 metrů.

2. DEN
náhled
V Kamenici naleznete nádherné malinké vlakové nádraží, kde jezdí poslední úzkokolejná lokálka v Čechách vybudována v letech 1902-1906, a zároveň první soukromá česká železnice. Doporučuji nasednout a nechat se odvést do Jindřichova Hrdace.

Vlakové spojení lokálky do Jindřichova hradce:
Kamenice – Hradec: 9:57 (příjezd 10:31), 12:31 (příjezd 13:07), 15:56 (příjezd 16:33)
Hradec – Kamenice: 12:36 (příjezd 13:16), 14:43 (příjezd 15:18), 18:13 (příjezd 18:49) POSLEDNÍ!!!

JINDŘICHŮV HRADEC
Hradec je také pěkné město, kde si můžete vylézt na věž a kochat se výhledy, ale hlavně je zde opravdový skvost – Národní kulturní památka Státní hrad a zámek. Je to komplex budov, který je po Pražském hradu a zámku v Českém Krumlově třetím nejrozsáhlejším památkovým objektem v České republice.
Trasy prohlídek:
Adamovo stavení: klasická zámecká expozice s komnatami zařízenými ve stylu renesance, baroka, rokoka, empíru a klasicismu. K četnému nábytku patří množství obrazů a porcelánu. Jsou zde kromě jiného unikátní renesanční tzv. „Zelené pokoje“ a vynikající obraz od Petra Brandla „Josef Egyptský se dává poznat svým bratřím“.
Gotický hrad: středověký hrad s původními interiéry, Královským sálem, minigalerií českých bájných a skutečných panovníků, hradní kaplí sv.Ducha, Černou kuchyní, Svatojiřskou legendou z r.1338 – nástěnnou malbou – evropským unikátem, deskovou malbou z r.1460 – Jindřichohradeckou madonou.
Černá věž – Hladomorna: prohlídka věže, hladomorny, pozůstatků nejstarší hradební kuchyně.
Procházka staletími: prohlídková trasa s klasicistními pokoji, s vybavením přeneseným z černínského loveckého zámečku Jemčina, s mnoha obrazy. Dále prohlídka interiérů z 19. století, galerie portrétů Černínů, zahradního rondelu.
Otevírací doba:
Duben-říjen: 9.00-16.00 denně kromě PO (začátek poslední prohlídky v 15.15hod.)

náhled
Dále stojí za vidění:
– proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie
– zbytky hradebního pásu s hradbami
– procházka kolem rybníkú – malý a velký Vajgar
– Nežárecká brána, která se jediná z městských bran dochovala
– Třípatrová hranolová věž s hodinami a s klenutým průjezdem
– Náměstí Míru (náměstí plné nádherných domů), velmi podrobně si můžete o všech domech, sochách a památkách přečíst na stránkách města (viz odkazy pod článkem)

3. DEN
Doporučuji výlet do Tábora, ovšem se zastavením u Chýnova!!!

Cesta: Kamenice – Černovice – Chýnov – (v Chýnově doprava, doleva, doprava – směr Dolní Hořice) Za Chýnovem zase doprava a nakonec sjezd doprava přímo k Jeskyni na parkoviště, značení je provedeno bílými směrovými tabulemi Chýnovská jeskyně (celková trasa cca 30km).

NPP Chýnovská jeskyně
Nejrozsáhlejší jeskynní systém jihočeského regionu, vzniklý v hrubozrnných krystalických vápencích i nekrasových horninách. Jedná se o pozoruhodnou geologickou a mineralogickou lokalitu a o přirozené zimoviště několika druhů netopýrů (největší známé přirozené zimoviště netopýra řasnatého v Evropě). Jeskyně leží v jižním úbočí Pacovy hory (589 m n. m.) poblíž Dolních Hořic, 2 km severovýchodně od města Chýnova. Objevena byla v roce 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky.
Provozní doba jeskyně:
duben – kromě pondělí 9:00 – 15:30,
vstupné: plné 50,- Kč
mobil na správu jeskyně: 724 330 365

město TÁBOR (dalších cca 15km)
Tábor je jihočeské město se slavnou historií a množstvím architektonických památek i přírodních krás. Je neodmyslitelně spojeno s husitským hnutím a jeho velkými osobnostmi – zejména Janem Žižkou z Trocnova, spoluzakladatelem husitského Tábora. Na místě dávného osídlení byl ve 13. století vybudován hrad a město Hradiště. Strategické polohy města využili zradikalizovaní husité – stoupenci učení velkého reformátora katolické církve Mistra Jana Husa, kteří převedli zbytek obyvatel z nedalekého Sezimova Ústí na místo bývalého Hradiště. Založili zde roku 1420 vojenské město, odkud pod vedením táborských hejtmanů vedli své vítězné výpravy. Během staletí prošlo město mnoha stavebními proměnami, ale svůj středověký charakter si uchovalo až dodnes. Historické jádro je díky systému zástavby a množství zachovaných památek městskou památkovou rezervací.
Zbytky rozsáhlého opevnění a malebná zákoutí Starého města stále připomínají bohatou minulost na každém kroku.

Příjemnou procházku křivolakými uličkami Starého města můžete zakončit výstupem na jedinou zachovalou věž původního hradu Kotnov, ze které se nabízí výhled nejen na historické jádro města, ale i na nedaleký barokní chrám v Klokotech – známé poutní místo.

Dále stojí za vidění:
– Žižkovo náměstí – přehlídka pamětihodností
– Husitské muzeum Tábora
– táborské středověké podzemí
– děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor
– městské hradby
– pomník Jana Žižky z Trocnova
– řeka Lužnice

Pokuď vám to čas dovolí a máte rádi rozhledny, udělejte si ještě zastávku na Hýlačce u Tábora. Hýlačka aneb rozhledna Svobody je dřevěná rozhledna ve tvaru husitské hlásky. Nachází se asi 4 kilometry jihozápadně od Tábora na nevýrazném návrší v malé vesničce Větrovy. Dostanete se k ní snadno. Z Tábora jeďte po silnici směrem na Týn nad Vltavou (silnice č. 137) a na druhé odbočce zatočte doleva. Tudy se dostanete do Větrova. Šipka na sloupu Vás zavede do další úzké uličky vlevo, odkud zabočíte ihned vpravo do slepé ulice a rozhlednu odsud hned uvidíte.
Otevřeno: duben – září so – ne, svátky 10.00 – 17.00
Vstupné činí pro dospělé 10,- Kč a pro děti 5,- Kč. Děti do 6-ti let zdarma.

Nebo pokud raději zříceniny, zamiřte jihovýchodně.

náhled
Cca 18 km od Tábora narazíte na hrad Choustník – rozsáhlá zřícenina hradu na skalnatém hřebenu se zajímavým půdorysem tzv. dvojhradu. V dnešní době jsou přístupné rozsáhlé zříceniny dolního hradu a po dřevěné rampě i zachovalejší hrad horní s vysokou vyhlídkovou věží. Na hrad navazuje přírodní rezervace se suťovým pralesem a skalní město.
Prohlídka areálu probíhá samostatně.
Zřícenina hradu Choustníka je přístupná ze stejnojmenné obce po zelené turistické značce (asi 1 km).
Otevírací doba: duben, květen, červen, září, (říjen) so, ne, svátky 9.00 – 17.00
Vstupné: dospělí 15 Kč
Parkování: v obci, cca 1 km od hradu

(zpět do Kamenice už spodem cca 20km)

4. DEN

náhled
PELHŘIMOV
Další nádherné město na které určitě nezapomenete. Můžete začít třeba nádherným výhledem na město i okolní krajinu z ochozu věže z výšky třiceti metrů. V horní části věže je zpřístupněna komůrka hlásného s historickými fotografiemi města a lze tam zakoupit i nějaké suvenýry. Cestou na ochoz se prochází kolem pelhřimovských zvonů.
Otevírací doba platí od 1. května do 30.září.

A co byste dále neměli vynechat:

Zámek
Od roku 1908 jsou v zámku expozice okresního muzea. K nejvýznamnějším exponátům patří iluminovaný utrakvistický kraduál z 15. století, na hedvábí malovaný prapor od Josefa Mánesa a historické kroje. Na věžičce zámku je orloj s pohyblivými figurkami. Zámek se nachází na horní části náměstí, vedle kostela sv. Bartoloměje. Z druhé strany je brána, která slouží jako vchod na náměstí.
Otevřeno: duben 9.00 – 12.00 13.00 – 17.00 úterý – pátek , so + ne od 10:00
Vstupné: dospělí 30,- Kč

Dolní (Jihlavská) brána
Brána byla vystavěna v 16. století jako pevná součást městského opevnění. Je pětipatrová, vysoká 36m. Uvnitř brány je v současnosti umístěna expozice Muzea rekordů a kuriozit. Opravdu velmi zajímavá expozice!!!
náhled
Náměstí – historické domy, osobnosti
Velké čtvercové náměstí, mimo jiné jedno z největších v České republice. Na náměstí jsou zastoupeny snad všechny významné stavební slohy gotikou počínaje a funkcionalismem konče.

Dům č. p. 17
Krásným příkladem vlivu italského renesančního stavitelství je dům č. p. 17, postavený v 16. století Janem Broumem z Chomutovic a posléze Janem Kržem z Plotišť (erby obou a jejich manželek se dochovaly v průjezdu domu). Nyní se ve sklepních prostorách domu nachází MUZEUM STRAŠIDEL!!!

Šrejnarovský dům č. p. 10
Kromě budovy zámku a kostela sv. Bartoloměje severozápadnímu cípu náměstí dominuje dům č. p. 10, nazvaný podle měšťana Kryštofa Šrejnara. V domě je umístěna stálá expozice okresního muzea.

Dům č. p. 79, kde se v současnosti nachází obuv, bylo v období mezi dvěma světovými válkami pověstné cukrářství „U Lipských“. V tomto domě se narodily bratři Oldřich a Lubomír Lipští. Na době je hezká pamětní deska. Nadete ho ve spodní části náměstí.

Horní (Rynárecká) brána
Podobně jako Dolní byla i Horní brána postavena v 16. století. Mívala předbraní, tvořené menší branou, k níž přiléhala další brána, zvaná lidově Kolíbka (po požáru města roku 1561 znovu vystavěna v roce 1584). Kolíbka byla ještě v 18. století opatřena padacím můstkem. Hodiny byly na bránu instalovány již koncem 17. století. Ciferník směrem z náměstí zdobí dvě plechové postavy kozlů, které při bití hodin trkají.

Pokud už budete mít městského prostředí dost a budete se chtít před odjezdem domů trochu zklidnit a načerpat síly, udělejte si poslední zastávku.

Křemešník u Pelhřimova (cca 10km od Pelhřimova)

náhled
Na úpatí vrchu Křemešník se v minulosti dolovalo stříbro. Z jedné zasypané štoly vyvěrá pramen chladivé vody. Dle pověsti se zde ve třicetileté válce zastavil raněný voják, aby si umyl rány, a rány se mu rychle zhojily. Tato pověst dala podnět ke vzniku známého poutního místa. Zázračná voda však neteče stále, objevuje se okolo Vánoc a koncem července se ztrácí. Zdejší lidé si vypraví, že pokud poteče ještě jednou na podzim, přijde válka. Podivuhodné bylo, že v letech 1938 a 1939 voda skutečně tekla. Jinak je známo, že pramen nikdy nezamrzl a tekl i při největším suchu. Dle rozborů se jedná o vodu absolutně čistou, chudou na minerály, se slabou radioaktivitou a s malou příměsí stříbra.

náhled
Voda je chutná a příjemně osvěžující, jde ze i malá kaplička. Od této kapličky vede vzhůru do kopce cesta s pomníčky křížové cesty. Křížová cesta je zakončena Božím hrobem. Na vrcholu vás pak uvítá tzv. Větrný zámek – barokní areál, kterému vévodí kostel Nejsvětější Trojice, obklopený ambity a kaplemi Korunování Panny Marie a Mrtvých. Je zde také restaurace, kde velmi slušně vaří, a navíc další rozhledna. Novodobá konstrukce, nazvaná rozhledna Pípalka (nadmořská výška 765 nm). Jako na dlani je z ní vidět část Českomoravské vrchoviny včetně jejího nejvyššího vrcholu Javořice. Za dobré viditelnosti je rozeznatelná i hora Kleť, která se tyčí nad Českým Krumlovem. Vyhlídková plošina je ve výšce 40 metrů a vede k ní 205 schodů. Volně přístupno. My měli nádherné počasí a výhled byl opravdu jedinečný!

Možná něco vynecháte, přehodíte, doplníte… ale budu ráda, když bude pro vás tento příspěvek inspirací na pěkný výlet. 😉

Odkazy, kde najdete doplňující a upřesňující informace:
www.kamenicenl.cz
www.muzeumvsemismysly.cz
www.jhmd.cz
www.jh.cz
www.volny.cz/jeskynechynov
www.tabor.cz/cs/turista
Rozhledna Svobody – Hýlačka
www.choustnik.obecniurad.net
www.mesta.obce.cz/pelhrimov
www.dobryden.cz
www.kremesnik.ceskehory.cz

 

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy. 

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: Lenčáč

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Anonymní

    Jsem rád, že se Vám naše město líbilo. Jenom jedno upozornění…hotel U lípy je bohužel v současnosti uzavřený a jeho znovuzprovoznění zatím není jisté. Poohlédněte se proto v případě návštěvy po jiném ubytování.

  • Lenčáč

    doufám že neporuším nějaká pravidla když jsem dám odkaz… ale snad ne… v Kamenici se koná hračkobraní… o další důvod více si tam udělat výlet 😉

    http://www.hrackobrani.cz

  • zurafa

    dobrý nápad na dovču 🙂

  • Stará vojna

    Tenhle článek mne zaujal pestrostí popisu míst. Díky za něj. I já mám vzpomínku na Kamenici, ale k vůli popisu ji raději pošlu do VD jako samostatný článek.

  • Lenčáč

    Teď jsem to po sobě podrobněji přečetla a zjistila jsem, že jsem nedoplnila otevírací doby.

    Příspěvky zpracovávám z itinerářů které jsem si dělala na výlety a na tomhle jsme byli v dubnu.. tudíž jsou tam otevírací doby pro duben. A při zpracování jsem to úplně zazdila… info o otevíracích dobách si tedy prosím v případě zájmu dohledejte přímo na stránkách míst – odkazy pod článkem 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist