Prodloužený víkend plný krásných českých míst

Rubrika: Cestování


Dalším místem, kam vás pozvu na prodloužený víkend, je okolí Týna nad Vtavou. Samotný Týn je poklidné městečko plné zajímavostí…

TÝN NAD VLTAVOU

náhled
Za zmínku stojí pár domů na náměstí, které vypadají nenápadně, ale přesto mají svoji zajímavou minulost:

Dům č. p. 86 a 87 – Stará pošta
Jednopatrový dům na náměstí s krásným secesním průčelím, vznikl prý spojením dvou renesančních domů. Kdysi zde byla císařská pošta. Poštovní úřad se dědil v rámci jedné rodiny.

Dům č. p. 85
Je také renesančního původu, ale po třicetileté válce byl přestavěn v barokním slohu. V letech 1685 – 1687 zde bydlel italský architekt Antonio de Alfieri. Po roce 1902 získal dům hoteliér J. Slabý< a provedl jeho radikální přestavbu. Po dlouhou dobu zde poté bylo centrum kulturního dění ve městě. Dům č. p. 84 – lékárna U Zlatého orla
Tento dům byl vždy v majetku nejbohatších občanů města. V roce 1795 koupil dům lékárník Jan Kubert a založil tak téměř 150letou tradici lékárnictví.

Dům č. p. 38 – Hostinec U Zlatého lva
Nejstarší písemná zmínka o tomto domu je z roku 1654. Dům byl židovským majetkem, ovšem po vysídlení židovských obyvatel z města jej v r. 1681 získal týnský měšťan Bartoloměj Váňa a od roku 1776 zde byla zavedená živnost hostince.

Dům č. p. 37 – U Zlatého slunce
Podobně jako dům č. p. 38 i tento dům vznikl už ve středověku. V polovině 16. století a po třicetileté válce došlo k přestavbám a v roce 1756, kdy byl vlastníkem Jan Schmithauer, šlechtic z Horního Valsee, došlo ke spojení s domem č.p. 38. V roce 1761 se stala majitelkou hraběnka Marie Anna rytířka Detzossi, proto je dům zdoben kamenným domovním znamením – zlatou korunou.

Dům č. p. 251 – U Zlaté lodi
Dům je taktéž hodně starý. Má velmi zajímavé průčelí s volutami a soklem s kuželkami. Domovní znamení má v mramorovém štítku obraz lodi s letopočtem 1831. Proč? To bohužel netuším. 🙂

Zámek – č. p. 1
Na první pohled nepoznáte, že jde o zámek. Je zastaven mezi domy. Zámek postavili roku 1699 jako hlavní sídlo arcibiskupské správy panství náhradou za hrad, který byl už tehdy neobyvatelný. Základem pro stavbu zámku byly parcely tří původních gotických domů. V přízemí se nyní nachází Městská knihovna a v horních patrech najdete Městské muzeum se zajímavými expozicemi vltavotýnského regionu. K vidění je výstava k oboru vorařství, také pár loutek, sbírka vltavínů a sál režiséra Alfréda Radoka.

Sakařův rodný dům
Jedná se o původní součást zámeckého hospodářského komplexu. Žil zde panský zahradník. V roce 1870 se zde narodil Josef Sakař, významný historik, autor několikasvazkových dějin měst Týna nad Vltavou a Pardubic. Na stěně domu umístěna jeho pamětní deska.

Radnice – č. p. 2
Původní radnice měla věžičku s hodinami, ale po požáru v roce 1796 už město nemělo tolik peněz na renovaci, a tak zůstal dům bez věžičky. I bez věžičky však byla budova plně využívána. Byla zde tzv. chlebníce, kde se prodával chléb. V průčelí byla zavěšena městská váha a žebříky spolu s háky pro případ ohně. Přízemní místnosti radnice sloužily krom jiného také jako solní sklad a od roku 1725 zde byla dokonce městská šatlava. Zadní trakt budovy byl využíván už v 16. století jako městský pivovar. Dnes už budova tak barvité využití nemá, přesto, že je zde stále radnice. 😀

náhled

Dům č. p. 252 – U Modré hvězdy
Zajímavá nárožní stavba s kruhovou věžičkou, která však byla obnovena až při rekonstrukci roku 1970. Při této rekonstrukci tu našli vzácný renesanční poklad, který je dnes součástí sbírek Městského muzea. Bohužel bývá vystaven jen u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví.
náhled
Tak to byla trocha historie… a nyní malá procházka

Procházka kolem řeky vás 100% okouzlí. Mimo jiné narazíte i na technickou památku – železný most.

Po Vltavě se lze i projet výletní lodí „REGENT“, my to zkusili a stálo to za to. Kormidelník nám povídal o Týně a mimo jiné nám ukázal dům, kde se točila série filmů „Kameňák“. 😀

náhled
Přístaviště:
Týn nad Vltavou, u parkoviště pod kostelem – vyhlídkové plavby po Vltavě:
Krátké – cca 30 min. plavba po městě Týn nad Vltavou (minulé léto byla cena na osobu 70,- Kč)
Dlouhé – cca 60 min. plavba na soutok Lužnice s Vltavou, po Lužnici na Nový Dvůr a zpět do přístavu bez možnosti výstupu (minulé léto byla cena na osobu 140,- Kč)
Lodní provoz je každoročně od 15. 6. do 15.9. denně od 8.00 do 18.00 hod.

No a jako velká divadelnice nemohu zapomenout na to, že se v Týně nachází unikátní divadlo v přírodě s otáčivým hledištěm, my měli štěstí a zhlédli naprosto unikátně zahranou Maryšu… ochotnické divadlo bylo nádherné a originální, jednotlivé děje jsou kolem dokola začleněny do přírody a vy se otáčíte s celým hledištěm.

Na netu jsem dohledala o tomto unikátu toto: „Na severní straně bývalého hradního návrší vybudovala v roce 1983 ochotnická jednota Vltavan originální otáčivé hlediště. Toto zařízení je jedinou amatérskou scénou svého druhu ve střední Evropě. Podobné existuje v zámeckém parku v Českém Krumlově, to však náleží profesionální scéně Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.“

No a na samotný závěr vám doporučím romantickou procházku za město… po krátké příjemné procházce dojdete až k Týnovské rozhledně. Jde o železobetonovou stavbu na konci Aleje míru nad městem. Stojí na místě bývalého městské popraviště, ale rozhodně to není žádné strašidelné místo. 😀

Týn je skvělé výchozí místo na další výlety, ale o těch zase příště. 😉

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: Lenčáč

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist