Připravujete se na výlet?

Do VD píší často maminky své tipy na výlet a o tom, kam a kde s dětmi cestovaly. Pro jejich pobavení posílám článek ze stařičkého časopisu Vlasta, představte si byl otištěn již v roce 1961. Píše se v něm, jak jsme se tehdy připravovali na výlety. Tak tedy:
Jarní neděle nás lákají ven do přírody, a tak snad nebude škodit, když si povíme, jak se správně na takový výlet připravit. Některá rodina se vypravuje na výlet již v sobotu, a to zpravidla tehdy, vlastní-li chatu.
V takovém případě je příprava celkem jednoduchá. Náročnější však bývá příprava jednodenního výletu.
Mnohé ženy se domnívají, že chystaný výlet by pozbyl na kráse, kdybychom nejeli s obvyklým smaženým řízkem a bramborovým salátem. Salát den předem pracně připravený může však v teplém prostředí rychle zkysnout, studený řízek také není příliš chutný, je to drahé a nezdravé. Spočítáme-li náklady, zjistíme, že jsou stejné, jako když použijeme služeb veřejného stravování, tj. restaurace. Před každým výletem je vždy důležitá snídaně, která bývá, bohužel, opomíjena. Připravíme-li ji hodnotnější, vydrží i velcí jedlíci několik hodin bez jídla a nemusíme brát tolik potravin s sebou.

Vhodné snídaně:
Mléko, chléb s máslem, vajíčko naměkko, bílé pečivo, ovocný salát.
Čaj s mlékem, chléb s máslem a ementálem, ředkvičky.
Malcao nebo kakao, chléb s máslem a medem, ovoce.
Čaj, chléb s máslem, ryby z konzervy v oleji, zeleninový salát.
Bílá káva, chléb s máslem, míchaná vejce, ovocná Pribinka.

Někdy si naplánujeme výlet, na kterém není možné dostat se v poledne do restaurace.

Jak se tedy máme zařídit?
1. Berme s sebou hlavně konzery, které otevíráme až na místě, takže nemůže dojít ke zkažení potravin.
2. Nezapomeňme brát s sebou zvláště pro děti osvěžující Pribinky nebo ovocnou přesnídávku (v konzervě), ředkvičky, kedlubny, ovoce apod.
3. Nekupujme a neberme s sebou příliš sladkých pokrmů, které sice zdánlivě rychle zasytí, neposkytují však potřebnou výživu, tj. hlavně bílkoviny.
4. Uzeniny omezujeme na nejmenší míru, jejich výrazná chuť nutí k žízni a snadno podléhají zkáze. Vhodnější jsou různé druhy sýrů a vejce, ať již vařená nebo míchaná s různými přídavky – s cibulí, zeleninou, pažitkou apod.
5. Na balení použijeme vždy naprosto čistých hygienických obalů, tj. dobře vymytých igelitových sáčků, v nichž chléb nebo pečivo nevysychá. Pomazánky z vajec vkládáme do skleněných misek s hlinikovým obalem, které jsou vhodné i pro uchování másla.


Tak, co tomu říkáte? Mně teda dostal ten řízek s bramborovým salátem… Ovocná Pribinka, o které byla řeč, bylo pití ve skleněné, myslím třetinkové, láhvi. Já si ji představuji jako starší sestru „Kubíka“. Mile mě překvapilo, že je velký prostor věnován ovoci a zelenině. Povšiměte si, že se nikde neuvádí banán či pomeranč, ovoce z dovozu.
Na závěr bych k bodu 3 dodala, že já si na výlety sladké beru. Jsou to většinou želatinoví medvídci a vitamínové bonbony. Ovšem, míchaná vajíčka (bod 4), ať již s cibulí, zeleninou či s pažitkou, bych si nikdy nezabalila a to ani do naprosto čistých hygienických obalů (bod 5).