Přijeďte si prohlédnout Úvalenské RETRO MUZEUM!

Rubrika: Cestování

Hezký den, ráda bych vás pozvala do Úvalna, do obce kde žiju. Úvalno se nachází v Moravskoslezském kraji, okres Bruntál. Je především známé díky rozhledně Hanse Kudlicha (1848).

Hans Kudlich byl rodák z Úvalna, lékař, politik a inspirátor zrušení poddanství. V obci je možno navštívit menší muzeum jemu věnované a v dolní části rozhledny zase naleznete jeho mauzoleum. Nahoře v rozhledně najdete spoustu dokumentů o obci, Hansi Kudlichovi i rozhledně samotné, takže o tom se zde rozepisovat nebudu. Navštívit tuto naši vyhlídku rozhodně stojí za to, navíc hned vedle rozhledny najdete Restauraci Strážiště, kde si můžete dát dobrý oběd a občerstvit se. Pro děti jsou zde houpačky a kolotoče, takže se rozhodně nudit nebudou.

retro muzeum 1retro muzeum 3

A teď k našemu Retro muzeu. Od doby, kdy zde máme nového starostu, vymýšlí nespočet akcí pro děti i dospělé a naši obec krásně zvelebuje. Vedle našeho kostela je místní fara – dlouho nevyužitá krásná stavba.

Jeden z perfektních nápadů našeho starosty byl ten, že  předělá faru na Retro muzeum, kam vás chci pozvat. Jak toto muzeum vzniklo? Rukou nás všech – obyvatel Úvalna.

Konala se sbírka, kdy místní prohledávali své půdy, stodoly a podobně a hledaly věci, které by se do muzea hodily. Tyto se potom shromáždili a šikovní pracovníci obecního úřadu spolu s brigádníky všechny předměty naaranžovali do budovy bývalé fary. V jednom pokojíčku je navíc nově výstava panenek – ráj pro malé i velké holčičky. Výsledek je opravdu úžasný! Navíc hned naproti můžete ve stejnou otvírací dobu navštívit rychtu (dříve nazývanou sýpku), která byla zařazena mezi kulturní památky.

retro muzeum 6retro muzeum 4retro muzeum 5

Otvírací doba rozhledny přes prázdniny: denně 9:00 – 12:00 13:00 – 18:00 hodin

I když prohlídka nezabere mnoho času, lze ji spojit s návštěvou např. rozhledny či přijet v den, kdy se koná některá z akcí, o kterých vás budu informovat v dalším článku. Zaručeně si vy i děti užijete krásný den!

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet vyhrát i vy.
V září vybere redakce portálu VašeDěti.cz výherce, kteří si mezi sebou rozdělí 10 knih z edice Kam v České republice, které do soutěže věnovala společnost Albatros Media.

Napsal/a: Supice

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Marci55

  krásně napsané, jsem ráda, že se tu dozvím typy na výlety

 • Anonymní

  Od 25.7-29.7.2015 jsme blizko na dovolene.Radi zavitame,je to kouzelne a napadite!Snad je otevreno jak pisete?:-);-)

 • Anonymní

  Ahoj,je to velmi hezké a zajímavé.Přijímáte ještě retro předměty a jakým způsobem? Likviduji starší byt,darovala bych předměty 50-80 léta min.stol.

 • supice

  Ivčo, ano, co se týče akcí apod., je to tady super. Starosta se opravdu činí, krásně nám obec zvelebil a po celý rok pořádá různé kulturní akce.. Hold mladší generace. 🙂 A lidé se taky rádi zapojí, takže se tu opravdu nenudíme. 🙂 A Ježečku, to je jasná věc, že je tady krásně! 🙂

 • Ježeček

  Určitě přijeďte!! Je tady krásně 🙂 *

 • Ivča a Domča

  Šikovný pan starosta, to se jen tak nevidí, takový zájem. A super obyvatelé, kteří mají zájem o svou obec. Jen tak dál! A moc díky za pozvánku!

 • supice

  Marinado, děkujeme! Hlavně je super, že se tady teď stále něco děje. 🙂 To je potom člověk rád, že se může zapojit. 🙂

 • Marinada
  Marinada

  Supice, Vy jste ale šikovní obyvatelé – smekám!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist