Přes Hrubou skálu, k Adamovu loži a na Hlavatici

Rubrika: Cestování

hruba_skala1Český ráj je plný nádherných míst, především pak ještě krásnější přírody. Jedním z hojně navštěvovaných míst je Hruboskalsko, kde se nachází spousta nádherných míst. Ve svém tipu na výlet vám nabízím cestu od zámku až k rozhledně, ze které je přímo pohádkový výhled.

Pokud se rozhodnete tento výlet absolvovat, počítejte, že cestou narazíte na několik zajímavých míst a tudíž je dobré si vyhradit cestu jako jednodenní výlet, samozřejmě pěšky. Máte-li děti, i menší, pak je klidně vezměte s sebou. Je to procházka, kterou při několika zastaveních zvládnou i starší batolata, pro menší děti je pak vhodný kočárek.

Náš výlet začne u zámku Hrubá skála, je to tedy jakýsi výchozí bod, ke kterému se pak na konci cesty zase vrátíme.
A můžete začít rovnou obhlídkou, protože tento zámek je nejen rozlehlý, ale i velmi zajímavý především svou polohou. Nicméně se nemusíte obávat, že děti tahle prohlídka bavit nebude. Zámek totiž slouží jako hotel, jeho prohlídka je sice možná, ale jen zčásti, zato jej můžete obdivovat zvenku a i to stojí trochu zdržení.

Hrubá skála – zámek ve výšinách

hruba_skala3Hrubá skála je postavena na vrcholcích pískovcových skal, asi deset kilometrů od Turnova. Nejprve se ale nejednalo o zámek, nýbrž o hrad, který nechal vybudovat nejspíš Hynek z Valdštejna v polovině 14. století. Valdštejnové jej ale nevlastnili příliš dlouho, hned na počátku století následujícího přechází hrad do vlastnictví pánů z Jenštejna a ke konci stejného století pak do rukou rodu Zajíců z Házmburku. Majitelé se střídali i nadále, hrad byl dokonce i odprodán z důvodů dluhů.
Až rod Smiřických, to už jsme ve století šestnáctém, nechává hrad přestavět do podoby zámku.
V polovině 17. století se pak panství dostává do rukou Albrechta z Valdštejna.

Zámek velmi trpěl v následujících letech, přišla třicetiletá válka, celé panství i okolní vsi byly několikrát vypáleny a rabovány. Dokonce měla být i zbourána, aby nesloužila jako důležitý bod nepřátelům. V osmnáctém století dochází k rekonstrukci, hrad je upravován a renovován.
Po válce spadal do vlastnictví státu, sloužil svého času jako rekreační zařízení, dnes je z něj hotel.

Před hlavním vstupem do zámku můžete obdivovat kostel sv. Josefa z devatenáctého století.

Doporučuji vám navštívit na Hrubé skále vyhlídkovou věž, vede tam jen pár schodů, ale poskytuje nádherný výhled na okolní skalní útvary.

K Adamovu loži

Od Hrubé skály se pak vydáme dále, směrem doprava, k lesu. Přibližně po sto metrech se nachází tzv. Myší díra, což je skutečně velice úzká skulinka mezi skálami, která vede k Adamovu loži.
Adamovo lože je taková sluje ve skalách, kde se nachází jakýsi oltář lásky. Vytesaná ve skále je rovněž milenecká dvojice, Amor a především pohovka se lvy. Vzhledem k tomu, že návštěvníci zřejmě nehleděli na zachování památky, je nyní přístup možný pouze k označené části. Zároveň i reliéfy zmiňovaných exponátů jsou špatné k rozeznání. Původně se údajně tato sluj nazývala Venušina. Sochař Chládek dal tomuto místu podobu v osmnáctém století.

adamovo_loze2adamovo_loze3

Navečer ale dejte pozor – je tu umístěna informační tabule s tím, že se jedná o oblíbené místo nejrůznějších broučků a především pavouků, kteří zalézají do otvorů ve skalách.

Zajímavostí jistě je, že se tady natáčela část z filmové pohádky o princi Bajajovi.

Rozhledna Hlavatice

hlavaticeTato rozhledna je umístěna na 380 metrů vysoké skále, asi kilometr od hradu Valdštejn. Je na ní instalováno kovové točité schodiště a zábradlí. Také tady naleznete informační tabule s názvy objektů, které odtud lze vidět. Návštěvu sem rozhodně doporučuji, vede sem přímo úžasná cesta lesem a s dětmi se dá zažít spousta legrace, stačí jen trocha fantazie.

Z Hlavatice je pohádkový výhled na město Turnov, které se odtud nachází asi dva kilometry. Pokud se jej rozhodnete rovnou navštívit, pak stačí jít cestou dolů, hned pod rozhlednou.

Cestou nazpátek k Hrubé skále se můžete ještě zastavit třeba na hradě Valdštejn, nebo navštívit další vyhlídky, kterých je cestou Hruboskalska hned několik.

Kde se najíme

Vzhledem k tomu, že tahle cesta vyčerpá náš žaludek, je dobré se posilnit na cestu domů.

hruba_skalaDoporučuji vám z vlastní zkušenosti navštívit restauraci hotelu Štekl, což je hotel stojící hned vedle zámku Hrubá skála. V letních měsících můžete využít i venkovních prostor, kde je i hřiště pro děti s prolézačkou, klidně ale můžete posedět i vevnitř. Pro děti vám tady poskytnou dle potřeby nejen úpravy v jídelníčku dle vašeho přání, ale mají tu i jídelní židličky apod. My byly spokojeni jednak se službami a personálem, tak i s jídlem – bylo skutečně výborné a za nečekaně příznivé ceny.

Pokud máte raději klobásky nebo párek v rohlíku, pak na vás přímo na parkovišti u zámku čeká kiosek s tímto zbožím a posezením.

Kudy kam

K zámku Hrubá skála se dostanete autem cestou z Jičína nebo z Turnova, silnice E442. Odbočku naleznete snadno, je ve vesnici Doubravice a pak už jen jedete rovně, směrem do kopce.
Před zámkem je parkoviště, zaplatíte jednorázový poplatek 80 Kč.

Vzhledem k tomu, že zámek leží na trase Zlaté stezky Českého ráje, v sezoně sem jezdí turistické autobusy v podstatě ze všech míst této oblasti. Je vhodné si opatřit například v Jičíně či Turnově mapku s popisy, kde naleznete veškeré informace. Jinak je nejbližší autobusovou i vlakovou zastávkou „Karlovice, Sedmihorky“, odtud pak musíte asi dva kilometry pěšky po turistických značkách (ze Sedmihorek po zelené, z Karlovic po modré). Do těchto zastávek jede vlak či autobus například z Jičína či Turnova.

Vedou tudy i cyklotrasy, které se dají různě kombinovat.

Otvírací doby a vstupné

hruba_skalaHlavatice a Adamovo lože je přístupné po celý rok, žádné vstupné se neplatí.

Zámek Hrubá skála můžete navštívit od dubna do října za poplatek 25 Kč. Můžete fotit i používat videokameru.

Poznámky

Na Hrubé skále si můžete v recepci hotelu zakoupit turistickou známku a vizitku zámku, včetně dalších suvenýrů. Poštovní schránka je umístěna na parkovišti.
Pokud byste chtěli turistickou známku a vizitku pro Adamovo lože a Hlavatici, pak se ptejte u obsluhy parkoviště.
Na požádání dostanou děti na obou zmiňovaných místech i razítka do cestovatelských deníčků.

Tento výlet zvládnou i malé děti, vydat se můžete i s kočárkem, jen počítejte s lesními cestami, ovšem dobře upravenými. Během zastávek můžete třeba vyrazit hledat houby, nebo děti seznamovat s lesními „tajemstvími“, sbírat šišky apod. Celkově je to cesta dlouhá kolem dvou kilometrů.

Pokud budete mít štěstí, můžete na nádvoří zámku grilovat nebo udit maso spolu s obsluhou, která tyto dobroty připravuje hlavně pro hosty zámku.

Další informace naleznete například na : www.hrubaskala.cz, www.nasceskyraj.cz, www.turistika.cz.


Článek byl zařazen do soutěže Soutěž o knihy s tipy na prima výlety, do které můžete až do 29. sprna 2010 poslat svůj příspěvek i vy.
Ceny do soutěže věnovaly Akce-Novinky.cz.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Cyklovýlety s malými dětmi – nenechte se omezovat, nechte si pomoci

Výlety na kole s malými dětmi jsou skvělou aktivitou. Nejenže se jedná o příjemnou fyzickou zátěž, navíc svým potomkům vytvoříte

Čtu dál →

Vyzkoušeli jsme Bembo, nový vyhledávač dětského zboží

Každý, kdo rád nakupuje hračky, oblečení a další zboží pro děti na internetu, nám dá za pravdu, že s

Čtu dál →

Jak si s dětmi užít jarní prázdniny?

Jarní prázdniny jsou již v plném proudu a právě toto období je ideálním časem, během nějž by si měli udělat volno také

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • jé,to jsem ještě byla svobodná a s ženskýma z práce jsme jezdily po dovolených a jedna z nich byla s týdenním ubytováním přímo na Zámku Hrubá Skála,to bylo fakt krásný a těch památek okolo,zamilovala jsem si to tam,Trosky,Hrubý rohozec,Prachovky,my jezdily buď vláčkem nebo busem a hodně chodily pěšky.Super,doporučuji.Markéta

 • Marysek

  My jsme tam tento srpen take byli… Hruba skala, Adamovo loze pak na hrad Valdstejn pesmo..meli jsme dva kocarky a cesta na Valdstejn byla super..nestihli jsme si projit vse, co jsme chteli, prave kvuli kocarkum, takze mame v planu si pujcit krosnu a jet asi pristi rok znova..jo a k Hrube skale – po nas ten den chteli vstup 60kc…asi kvuli tomu, ze tam meli nejake ty sermire atd. takze me to docela nastvalo a davat tolik penez jen za nadvori hradu, se nam nechtelo…

 • Ivča a Domča

  Moc děkuji za komentáře:-) Jsem ráda, že jsem takto připomenula místa, na která rády vzpomínáte:-)
  Ještě jednou moc děkuji:-)

 • I já bych chtěla poděkovat za zajímavý článek Hrubá skála.Vrátil mě 3 roky zpátky,kdy jsme s mužem strávili týden v Sedmihorkách a pořádali úžasné výlety po okolí na které se nedá zapomenout.

 • Padmé

  Ivčo, zámek Hrubá skála… znáááám.:-)
  Byla jsem, viděla jsem, pamatuji si.:-)
  Jak se řekne „Hrubá skála“, mám u toho hned rovnítko „Princ Bajaja“.
  Ivčo, díky za článek.

 • Peťka

  Ivčo, díky za článek!
  Hrubou skálu jsem měla možnost navštívit několikrát a ještě v dobách, kdy byl zámek přístupný veřejnosti. Udělat ze zámku hotel mi přijde trochu nešťastné, ale alespoň objekt nechátrá. Údajně se tam poměrně dost pořádají svatby. 🙂
  Díky za připomenutí rozhledny Hlavatice, určitě jsem tam byla, ale úplně jsem na ní zapomněla, takže až zase někdy bude příležitost, navštívíme.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist