Polsko – Zloty stok

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Při plánování naší dovolené došlo také na trasu jízdy směrem Krkonoše. Manžel chtěl jet přes serpentýny – Červená Voda … Hradec Králové a pak klasicky – Jaroměř, Trutnov. Já jsem chtěla jen co nejvíce po dálnici, protože zatáčky nemám příliš v lásce. Kamarádka nám nakonec poradila cestu, která vede přes Polsko. Jedná se o výpadovku, která lemuje hranici s Českem. Jelo se velmi dobře a celková cesta by byla asi o hodinu (a téměř 100 km) kratší.


Jenže, když už jsme na dovolené, tak od první chvíle, kdy vyrážíme autem. Takže jsme měli naplánovaný nějaký výlet. Trasa vedla přes Opavu, Krnov, Prudnik, Nysu, Klodsko, Kudowa Zdroj, Náchod, Úpici, Trutnov do Čisté v Krkonoších.
Původně jsme zamýšleli výlet v historickém městě Klodsko. Město Kladsko (česky) samo o sobě zaujme svou architekturou, která byla podřízena vojenskému charakteru města. Největším místním unikátem je bezesporu pevnost Kladsko (Twierdza Kłodzka), obří – bezmála dvacetihektarový a v Polsku nejcennější – obranný systém ze 17. až 18. století. Z vyhlídky na valech pevnosti se před návštěvníkem otevře pohled na město a na Bystřické i Rychlebské hory. Cestu na tvrz jsme ale nenašli a nechtěli jsme bloudit. Nechali jsme to na zpáteční cestu. Tu ale děti prospaly, takže jsme jeli dál a toto město navštívíme určitě někdy jindy. Vypadá opravdu majestátně.
Dalším naplánovaným nápadem bylo dojet až téměř na hranice do městečka Kudowa Zdroj a na chvíli navštívit místní aqua park. To jsme ale, z nedostatku času při cestě kolem a dostatku dobrého počasí přes celý týden, nestihli.
Nakonec jsme strávili 2 hodinovou přestávku ve městě Zloty Stok. Hned u cesty je postavený středověký technický park věnovaný těžbě zlata. Jedná se o ojedinělou atrakci prý v celé Evropě! Hned po příjezdu na parkoviště jsme dostali do ruky letáček a mohli se rozhodnout jestli navštívíme už zmíněný technický park, nebo o kousek dál rýžování zlata. Rýžování jsme nakonec zamítli, protože se jedná o podzemní prohlídku. V dole je teplota okolo 7 st. C. My jsme měli ve stínu okolo 30. Nejdříve jsme šli projít technický park. Je zde menší občerstvení s možností posezení a vybitím pro děti ve středověkém duchu. Děti se také mohou za poplatek 2 Zl. Projet v replice „tanku“ postaveného podle plánu Leonarda da Vinci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Samotný technický park je možné navštívit pouze s průvodcem. Prohlídka trvá cca 60 minut a pravdu jsme se nenudili. I když vše probíhalo v polštině, nevadilo to. Slečna mluvila srozumitelně a pomalu. A vzhledem k tomu, že na všechno vidíte, hodně věci si můžete vyzkoušet a osahat tak jsme velkou část pochopili. Všechny exponáty jsou podle postavené podle historických, plně funkční, poháněné pouze lidskou silou.
A co jsme viděli? Studnu, ze které se těžilo zlato, 3 tunové šlapací kolo, díky kterému po roztočení tekla voda, drtič kamenů, vodní i větrný mlýn a mnoho dalšího. Vše si zkoušeli děti i dospělí. Syn sám navštívil podzemní štolu, kde byl umístěn sklep strašidel a prohlídku jsme končili v chatě kata. Kat představoval důležitou osobu při kárání (= mučení) horníků, kteří kradli zlato. Byli nám na některých návštěvnících představeny mučící nástroje. Před chatou nám ještě kat předvedl funční šibenici a špalek se sekerou. Nakonec nám kat daroval nejcenější dárek ze všech. Naše životy a mohli jsme opustit tuto krásnou repliku středověké zlatokopecké vesničky.
Zastávka určitě stála za to a někdy určitě vyzkoušíme i to už zmíněné rýžování. Prohlídka je velmi zajímavá a myslím, že zaujme předškoláky a starší děti i dospělé. Technický park není vhodný pro návštěvu s kočárkem. Pořád jdete po kamenech, nebo po schodech. S tím je třeba počítat. Pokud to nemáte daleko, nebo budete mít cestu kolem, určitě si dejte pauzu a zastavte se. Stojí to za to!
Otevírací doba:
Léto: 1. května – 31. října – 10 – 19 hod.
Zima: 1. listopadu – 31. března – 10 – 16 hod.
Vstupné:
Dospělý: 14 Zl.
Děti: 10 Zl.
Děti do 4 let: zdarma


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet vyhrát i vy.
V září vybere redakce portálu VašeDěti.cz výherce, kteří si mezi sebou rozdělí 10 knih z edice Kam v České republice, které do soutěže věnovala společnost Albatros Media.

Pozn.red.: Text neprošel redakční úpravou.

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist