Pohádkové sídlo utkané ze snu krásné paní

Úvodní titulek jsem si dovolila převzít ze stránek zámku, který nadchne snad každého nejen svým nádherným parkem, ale především jím samotným. Právě on se řadí mezi ty nejkrásnější svým vzhledem u nás a při jeho návštěvě si může každý z nás připadat na onu malou chvíli skutečně jako v pohádkovém království.
Vítejte na zámku Hluboká nad Vltavou…Historie a současnost
Nynější podoba zámku Hluboká neodpovídá původnímu záměru jeho výstavby. Ve 13. století byl na nevysokém kopci, tyčícím se nad malým městečkem na jihu Čech, vybudován strážní hrad, jehož účelem byla především ochrana.
V zástavě jej mělo postupně hned několik šlechtických rodů, k těm významnějším se řadí Pernštejnové. Ti také dali popud k vybudování rybníka Bezdrev, ležícího nedaleko. Ten je po Rožmberku naším druhým největším rybníkem.

Gotický hrad ale přestal brzy panstvo zajímat a bylo rozhodnuto o jeho přestavbě na renesanční zámek. To se píše rok 1563. I nadále však zámek střídal své majitele z nejrůznějších důvodů. Někteří jej prodali, jiným byl zabaven pro jejich politické smýšlení – to se týká například rodu Malovců z Malovic.

Významnými vlastníky zámku byli Schwarzenbergové. Jejich „panování“ zde začalo v roce 1661, kdy Jan Adolf I. Schwanzerberg koupil Hlubokou od synovce španělského generála Don Baltazar de Marradas. Tento rod byl na Hluboké až do začátku druhé světové války, kdy poslední majitel emigroval před nacisty do zahraničí. Definitivně o něj přišli až dva roky po válce zvláštním zákonem.

Schwanzerbergové se o zámek starali velice svědomitě, byl několikrát rekonstruován a přestavován. Původní barokní styl vystřídal ke konci devatenáctého století romantický styl, který se dotkl i rozlehlé zahrady. Inspirací byl tehdejším majitelům královský zámek Windsor v Anglii.

Co vás čeká
Při návštěvě můžete vybírat hned z několika prohlídkových okruhů. Velice nádherná je hlavní trasa, ve které si projdete reprezentační pokoje a nakonec se ocitnete v zimní zahradě.
Ale za zmínku stojí rovněž okruhy, kde shlédnete soukromé apartmány panstva či zámeckou kuchyň. Za majitelů z rodu Schwanzerbergů byly prostory pro přípravu jídel rozděleny na přípravny pro studenou a teplou kuchyni a na cukrárnu. Vše bylo pečlivě hlídáno, aby nedošlo ke společnému propojení například příprav masa a mléčných pokrmů. Na dobu konce devatenáctého století byly tyto místnosti nadmíru vybaveny a uspořádány, byla v provozu ventilace, výtahy na jídlo či vodovod.
Můžete navštívit i zámeckou věž, která je ale otevřena pouze v příznivých povětrnostních podmínkách. Ta původní se zřítila, nově postavená je vysoká necelých šedesát metrů.

Zámek Hluboká je nově zpřístupněn i v zimních měsících a pro tento čas je také otevřena zvláštní zimní prohlídková trasa. Uvidíte při jeho prohlídce některé soukromé apartmány, salon kněžny Terezie či salonky s loveckou tématikou apod.

Pokud již navštívíte zámek, pak rozhodně nevynechejte procházku zámeckým parkem. Čeká vás naprosto úchvatná podívaná na přibližně šedesáti hektarech. Park byl založen a zvelebován Schwanzerbergy a opět jim byla při budování inspirací anglická krajina. Celý park je zajímavý i dendrologicky, najdete tu například cizokrajné druhy stromů.
Uprostřed pak funguje od roku 1997 jezírko. K dispozici je nespočet laviček s nádherným výhledem na samotný zámek. V parku se také většinou o víkendech konají střelby z kuše, které si můžete také vyzkoušet sami.

Vstupné a otevírací doba
Zámek je otevřen celoročně, liší se pouze otevírací doba. Do konce října je zpřístupněn od 9.00 do 16.30 hodin, do konce února o půlhodinky méně.
Hlavní trasa je přístupná i ve všedních dnech, ale prohlídky soukromých apartmánů, kuchyně či věže jen o víkendech.
V době od 1. 11. 2009 do 31. 3. 2010 probíhá návštěva pouze zmiňovaného zimního okruhu.
Zámek je uzavřen ve dnech okolo vánoc a příchodu nového roku.

Fotografování či filmování uvnitř zámku je zakázáno.

Vstupné se liší podle okruhu, který chcete navštívit. Procházka hlavní trasou bude dospělého stát 130 Kč, děti zaplatí 70 Kč, nižší vstupné je u prohlídek zámecké kuchyně (90/50 Kč) a věže (40/25 Kč). Výhodné je využít rodinných vstupných.
Zimní prohlídky stojí dospělého 140 Kč, děti zaplatí 90 Kč. Opět můžete využít slevy ve formě rodinného vstupného.
Ti nejmenší do 6 let mají vstup zdarma.
Zámeckým parkem se můžete procházet v jakékoliv časové míře zdarma.

Kudy kam
Pokud pojedete autem, směřujte vždy dle ukazatelů na směr České Budějovice.
Pod zámkem jsou parkoviště, jedno je i centrální, nicméně například v době našeho příjezdu bylo plně obsazené. Nevyniká totiž přespříliš velkým počtem míst pro auta, která se dají u této památky předpokládat.
Pak můžete tedy využít parkovišť v centru města, kde zaplatíte za neomezenou dobu 70 Kč. Pokud budete hledat správce, vyhlížejte mladé chlapce a slečny na kolech v oranžových vestičkách, kteří se o parkování v historické části starají.

Na Hlubokou se ale pohodlně dostanete i autobusem z nedalekých Českých Budějovic, zastávka je Pod Kostelem, pak musíte jít asi půl kilometru pěšky na zámek. V sezóně odjíždí spoj ve všední dny každou půlhodinku.
Můžete využít i vlakové spojení, pouze docházka je o něco delší. Z jednoho nádraží (směr České Budějovice – Praha) se jedná o 3 kilometry, z druhého (směr České Budějovice – Plzeň) 5 km.

Máte hlad?
Hluboká nad Vltavou je doslova přecpána restauracemi všeho druhu a rovněž s nejrůznějšími cenami za dané služby a pokrmy.
Pokud chcete strávit příjemné chvilky třeba u poprohlídkového oběda a máte s sebou navíc menší děti, pak vám mohu z vlastní zkušenosti doporučit restauraci Schneck, je to úplně poslední restaurace vpravo u hlavní cesty/pěšiny vedoucí na zámek.
Nejenže je tu velice příjemná obsluha, ale na jídlo nebudete čekat „věčnost“, máte možnost vybírat i z nabídky jídel pro děti (od masových, přes zeleninové až po klasickou krupicovou kaši) a ceny jsou skutečně příjemné, nikterak vysoké.
Navíc je tu moc hezké prostředí, menší děti, které nevydrží sedět na židli mohou využít herny (v letních měsících umístěné venku), kde najdou dvě skluzavky, pískoviště, odrážedla a další aktivity. A vy je při odpočinku budete mít neustále na očích.
Problém nebudete mít ani se zaparkováním kočárku.
Restaurace je také vybavená pro cyklisty, kteří tady uvnitř mohou na daná místa v klidu odložit své dopravní prostředky.

Poznámka
Prohlídka samotného zámku není příliš vhodná pro úplně malé děti, zvláště ty, které nevydrží poslouchat přibližně hodinu slova průvodce. Pro ty o něco málo větší bych doporučila prohlídku kuchyně či věže, kde naleznou zajímavější „věci“ než u hlavní trasy.
Na zámek dojedete bez problémů i s kočárkem, se kterým pak můžete vesele brouzdat zámeckým parkem.

Infocentrum se nachází na hlavní silnici hned pod zámkem, k dispozici jsou nejrůznější suvenýry, k mání jsou i poštovní známky. Pro turisty nabízejí turistické známky a vizitky, děti si mohou nechat orazítkovat své deníčky svědčící o jejich návštěvě. Velký je tu výběr map, nejen zdejší krajiny.
Na zámku můžete zakoupit Pohádkový pas určený pro krajinu Jižních Čech.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách zámku Hluboká.