Po stopách Karla IV.: Tudy kráčel král

Rubrika: Cestování, Volnočasové aktivity, Z našich cest

Mám to štěstí, že s Filipem sdílím radost z prohlížení výstav a různých památek. Nedělá kyselé obličeje, a ještě rád přispěje svoji trochou do mlýna. Stejně jako u sportu ho v tomto ohledu musíme spíše krotit. Jak někteří víte, v době Velikonočních prázdnin jsme s Filipem jeli navštívit 100 věžatou Prahu. Nápadů na výlety a prohlídky bylo mnoho. Ale dny jen dva a to včetně cesty. Nebyl by to správný výlet do Prahy, kdybychom, alespoň částečně, nemohli spatřit Pražský hrad.  Je to sídlo našeho prezidenta a vždy to bylo sídlo králů. A to už od 9. století.

Jelikož ještě stále čteme knihu Po stopách Karla IV., zajímalo nás, kudy král chodil. Karel IV. hrad opravoval a zkrášloval, proto najdeme  na Pražském hradě stop po Karlu IV. stále hodně.  

A co jsme viděli my?

Vstupovali jsme z tramvajové zastávky Pohořelec. Po vystoupení schodů jsme se ocitli na malém nádvoří. Zamířili jsme do nenápadného Muzea Miniatur. Moc jsme si tu mini výstavu užili a šli jsme dále.

informačnítabule

Minuli jsme navigační tabuli, u které by Filip prostál důlek, protože se mu hodně líbila…

Došli  jsme k výstavě Svatovítského pokladu. Zde jsme se trochu zastavili a jen jsme si popovídali, co asi tady lidé mohou vidět – zlato, sříbro, drahé kamení. Připomněli jsme si, co už známe z knih – jak se Karel IV. snažil tento poklad udržet a rozšířit o různé zajímavosti.

Šli jsme kostrbatou cestu vzhůru do kopce – to se těm králům muselo špatně jezdit, i když byli asi na koni…

  • kochali jsme se krásnými výhledy na Prahu – vyšlo nádherné slunečné počasí
  • potkali jsme davy lidí, které asi král nepotkával, protože měl svou družinu, bez které nemohl vyjet
  • potkali jsme cizince i našince a přemýšleli, jaký jazyk asi král slyšel nejvíce
  • potkali jsme králíky, které nějací návštěvníci chtěli napást na kusu kamene
  • došli jsme k bráně na další nádvoří. Zrovna probíhala výměna stráží. Takže kromě užaslého pohledu na vyfešákované vojáky jsme viděli i to, jak secvičenou tuto „akci“ mají.
  • stáli jsme na poloprázdném nádvoří a Filip obdivoval majestátnost budov, velikost prostor a celkovou krásu

králíci

Konečně jsme došli ke Katedrále sv. Víta. Původně jsme měli v plánu zaplatit vstupné a jít se podívat dovnitř. Ale nestihli jsme to. Zapomněli jsme, že je sice v ulicích jaro, ale platí zimní otevírací doba.  I tak tato stavba na Filipa udělala veliký dojem. Tady jsem si říkala, jak se geny dědí. Pro vysvětlenou: tatínek je stavař a zajímá se o architekturu.

A pak už jsme se vydali zpět na tramvaj. Měli jsme naplánovanou ještě jednu výstavu, která s Karlem IV. sice nesouvisí. Cestou jsme viděli Karlův most a Filip škemral, že tam ještě zajdeme. Nakonec ale vyhrálo lego. Ale i v tomto muzeu  nás čekalo překvapení – Karlův most z lega a na něm sousta detailů.

karlůvmost-lego

Opravdový Karlův most jsme neviděli na vlastní oči, protože druhý den pršelo a mně se v dešti nechtělo chodit venku… kdybych tehdy věděla, že probíhala interaktivní výstava, asi bych se nechala snáze přemluvit…. Tato výstava ale trvá do konce roku! Takže pokud bude o prázdninách příležitost, třeba to ještě stihneme.

A kam se vypravíte vy?

VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí narození Karla IV.  V rámci série Po stopách Karla IV. si můžete přečíst další články, recenze knih i tipy na výlety.

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak každodenně zabíjíme důvěru svých dětí

Neděláme to schválně, ale dopouštíme se toho snad každý den. Jsou to jen zdánlivé malichernosti, ale důsledky jsou mnohem

Čtu dál →

Recenze: Pohádková logopedie

V dnešní době, kdy spousta dětí navštěvuje logopedii, jsou prostředky, které nácvik správné řeči podpoří hravou formou, k nezaplacení. Tedy alespoň

Čtu dál →

Příběh nejkvalitnější pomazánky bez palmového tuku

Není to tak dávno, co internet zaplavily obrázky sklenic, ve kterých bylo názorně předvedeno složení některých kakaových krémů –

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist