Po stopách Karla IV.: Domácí vězení na Křivoklátu?

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Můj manžel je stěhovavý typ. Tedy byl. Než si mě vzal. Během společného života jsme navštívili všechna místa, kde jako dítě žil. Jako poslední na řadě byl Křivoklát! Tedy, abyste rozuměli, manželovi v žilách neproudí modrá krev a žádný hrad bohužel nevlastníme. Ale hrad Křivoklát navštívil v průběhu svého pobytu v obci několikrát.

Křivá kláda? Ale kdepak! Hrad rozhodně nepřipomíná žádnou křivou kládu! I když v lesích okolo klád najdete určitě spousty. Velká bílá věž upoutá návštěvníka na první pohled. A ještě než dojdete k bráně, uvědomíte si, že za chvíli budete kráčet po místech, kde se psala historie. Křivoklát je jedním z nejstaršíchnejvýznamnějších hradů českých knížatkrálů, jehož počátky sahají do 12. století.

křivoklát (5)   křivoklát

Hrad sloužil jako obávané vězení. A tak vás samozřejmě prohlídka zavede i do hladomorny. Tam mi při pohledu na repriky mučících nástrojů trošku zatrnulo. Věděla jsem, že na hradě byl vězněn známý alchymista Edward Kelley, ale že zde byl vězněn i Karel IV.?

Zeptala jsem se pana Mgr. Petra Slabého, kastelána hradu, jak to tenkrát bylo?

Je to k nevíře, ale Karla (tehdy ještě Václava) internoval na Křivoklátě jeho tatínek Jan Lucemburský, a to proto, aby česká šlechta nezneužila malého kralevice jako nástroj k ovládnutí země. Bylo to spíš jako domácí vězení, ale pro malé dítě jistě i tak nepříjemné. Princ Václav odtud odjížděl jako sedmiletý na vychování k francouzskému královskému dvoru v roce 1323.

Karel IV. se však na hrad vrátil spolu s první manželkou Blankou (Markétou) z Valois, která mu na hradě přivedla na svět první dceru princeznu Markétu. K této události se pojí pověst Křivoklátští slavíci. O jakou pověst jde?

Podle pověsti chtěl Karel tišit nepokoj a bolesti prvorodičky a zároveň Blance připomenout sladkou Francii. Nechal v okolí pochytat stovky slavíků, a ti pak byli vypouštěni pod okny Blanky a oblažovali ji svým zpěvem.

Během prohlídky mě zaujala též obrovská knihovna, do které shromáždil knihy prakticky jeden jediný člověk, Karel Egon I. z Fürstenberku a čítala okolo 20.000 svazků. Těžko si vůbec lze představit, komu se povede tolik knih za svůj život přečíst. Za pozornost stojí také vnitřní klenutý velký sál s pozůstatky fresek, jedná se o druhý největší gotický sál v České republice (po Vladislavském sálu na Pražském hradě).

Na jakou prohlídku byste pozval rodiče malých dětí?

Malé děti, jak známo, obvykle neudrží dlouho pozornost. Proto bych asi doporučil tu nejkratší, pětačtyřicetiminutovou prohlídku. Trasa vede i přes Královský sál a tam bude od tohoto víkendu už i malým dětem jasné, že jsou v hradě českých králů.

Jaké akce připravujete pro návštěvníky v nejbližších dnech? Připojuje se Křivoklát k oslavám výročí narození Karla IV.?

Oslavou speciálně pro Karla IV. u nás bylo v den jeho narozenin 14. května pietní zasazení speciální vzpomínkové růže rodu Nette Ingenborg  ve „Vzpomínkové zahrádce“ při vstupu do hradního areálu. Současně bude otevřena výstava plastik Karla Huňka k poctě Karla IV. a jeho následovníků – nositelů slávy české země.

křivoklát (4)   křivoklát (3)

Poutavé vyprávění průvodců vás nenechá na pochybách, že křivoklátské zdi skrývají mnoho tajemství.

Pro romantické duše nabízí hrad i ubytování v apartmánu pod věží. Pokud se nebojíte a chcete si užít pobyt jako hradní páni, vyzkoušejte! Večerní posezení na nádvoří jistě stojí za to.

Informace o otevírací době či ceně vstupného naleznete na webových stránkách hradu.

VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí narození Karla IV.  V rámci série Po stopách Karla IV. si můžete přečíst další články, recenze knih i tipy na výlety.

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Návod na výrobu vánočního zvonečku

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a proto je vhodné ve volných chvílích začít s přípravou vánočních ozdob. Největší radost

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Vůbec jsem netušila, že se na Křivoklátě Blance narodila dcera. Zajímavý článek, pěkný rozhovor. Lída

  • Anonymní

    Křivoklát je moje zamilované místo. Jsou zde i pěkné procházky po okolí.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist