Od Čertových hlav ke Klácelce a na Pokličky

Rubrika: Cestování

čertovy_hlavy1Pokud vám uvedené tři názvy nic neříkají, pak vězte, že se jedná o nádherné výtvory, které vznikly v ještě krásnější krajině okolo Kokořína. Cesta za nimi je skvělým cílem třeba na nedělní výlet pro celou rodinu.

Čertovy hlavy a Klácelka
V obou případech se jedná o velice zajímavé skalní útvary, které nevznikly dílem náhody matky přírody, ale jde o dílo lidské ruky. Konkrétně pak sochaře Václava Levého, pozdějšího učitele J. V. Mylsbeka . Je to významný sochař devatenáctého století, který začínal s dřevořezbami. Jeho prvním velkým sochařským dílem jsou právě tzv. Čertovy hlavy, které nalezneme v obci Želízy u Mělníka.

Čertovy hlavy

čertovy_hlavy2Čertovy hlavy jsou vlastně takové obří hlavy, které podle legendy znázorňují skutečné obyvatele Liběchova, vesnice, která leží v těsném sousedství Želíz. Jsou to sochy vytesané do pískovce, vysoké asi deset metrů.

Pokud se na ně chcete podívat, budete se muset vyškrábat asi půl kilometru do kopce lesem, výsledek za to ale jistě stojí. Pod sochami si můžete vydechnout na položených kmenech stromů a vdechovat čistý vzduch zdejšího lesa. Samozřejmě se můžete vydat i na obchůzku okolo skály, zvlášť pro děti to příjemné dobrodružství.

Od rozcestí s turistickými ukazateli v obci Želízy se vydáte doleva, dle modrých značek.

Kromě Čertových hlav Václav Levý vytvořil ještě další díla, jako například sochu Hada či Harfenice. Všechny naleznete v okolí několika kilometrů. V obci Želízy naleznete i namalovanou mapku s okruhem, kudy se za nimi vydat.

Klácelka
Uměle vytvořená jeskyně Klácelka je dalším dílem sochaře Václava Levého, můžete se dočíst, že se považuje za jeho nejvýznamnější dílo. Je pojmenovaná po českém vlastenci F. M. Klácelovi (19. století).

klácelka1Ke Klácelce se dostanete tak, že od rozcestí se vydáte na druhou stranu, než jsou Čertovy hlavy, tedy doprava. Počítejte opět se špatnou cestou lesem, pozor si dávejte na malé rokle, ale dost hluboké, a všudypřítomné větvičky. Cesta je to opět dobrodružná, nicméně dobře značená modrou turistickou značkou, zcela jistě neminete. Jeskyni objevíte asi po půl kilometru chůze, na dalším rozcestí.

Kromě samotné jeskyně vaší pozornosti neujdou i postavy vytesané do skály. Spatřit tak můžete třeba trpaslíky vyrábějící zbraně pro blanické vojsko, rytíře a další postavy. Je dobré vzít si s sebou baterku, protože v jeskyni je tma a přišli byste o výjevy z básně Ferina Lišák, právě od F. M. Klácela.

Poté se můžete vydat dle libosti buď stejnou cestou zpátky, nebo si zkuste prodloužit výlet a dle ukazatelů se vydejte třeba do Liběchova. Odtamtud se po modrých značkách pohodlně dostanete zase do Želíz.
sochy_u_klacelky1sochy_u_klacelky2

A když už budete putovat krajem okolo Kokořínska, pak nevynechejte návštěvu tzv. Pokliček. I když se jedná opět o stoupání asi půl kilometru, konečný cíl je velice nádherný a každý návštěvník této oblasti by si jej neměl nechat ujít.

Kokořínské Pokličky
Pokličky jsou asi 12 metrů vysoké útvary z pískovce, které vznikly postupným zvětráváním pískovce. Jejich tvar se dá možná víc přirovnat k houbám. Ať tak či tak, jedná se o úchvatné útvary.

Netěšte se ale, že byste si na některou z nich vylezli, přístup na ně je nebezpečný a zakázaný.

pokličky1Na Pokličky vedou dřevěné schody, vycházet budete z tzv. Cikánského plácku, který obdivoval už i Karel Hynek Mácha. Název získalo toto místo údajně skutečně podle cikánů, kteří se zde setkávali – na tomto placu se totiž stýkají hranice hned pěti obcí z okolí, cikáni byli v minulosti vyhošťováni z těchto obcí a na tomto plácku se setkávali. Nyní je to zabahněné místo, které lidé využívají jako příležitostné parkoviště.
Naleznete tady i turistické ukazatele, takže pokud byste měli chuť vydat se na další putování nádhernou krajinou Kokořínska, pak neváhejte.

Upozornění
Všechny tři místa, na které vás zvu, jsou absolutně neschůdná pro kočárky a jiná dětská vozítka, a rovněž pro cyklistická kola.

Neznamená to ale, že malé děti nemůžete vzít s sebou. Vzhledem k velkým možnostem, jak jim cestu zpříjemnit, se jim putování bude určitě líbit.
Vezměte si ale dobré boty, v podpatcích nebo sandálkách se vám půjde skutečně špatně.

Poznámky a doporučení
Na žádný z uvedených výletních cílů se neplatí vstupné, jsou přístupné celoročně.
Vezměte si s sebou také pití, popř. malou svačinku.

Při hledání zmiňovaných „památek“ se nechte vést modrou turistickou značkou.

Čertovy hlavy mají i svou turistickou známku, k zakoupení je na OÚ v Želízech nebo v kempu Želízy, který se nachází nedaleko obce.

Když budete mít hlad
V Obci Želízy, tedy z místa odkud se vydáte na Čertovy hlavy či ke Klácelce, je asi 200 metrů od rozcestí k těmto dvěma našim cílům restaurace, hned u hlavní silnice a naleznete ji pod názvem Zájezdní hostinec. Byť na první pohled zvenku nevypadá nijak vábně, po vlastní zkušenosti ji mohu doporučit. Naprosto úžasně tady vaří, vyhoví vašim požadavkům, i co se týká dětských jídel a děti si určitě oblíbí výtečnou točenou malinovou limonádu. A navíc je tato restaurace, jak jsme se dozvěděli od dalších výletníků, proslavená široko daleko domácí dršťkovou polévkou.
V létě můžete posedět i na terase, ale i uvnitř je vše čisté, vybavené ve vesnickém stylu s velice příjemným personálem. Pokud pojedete autem, zaparkovat můžete přímo u restaurace.

Od Pokliček se pak vydejte asi dva kilometry na obec Ráj, kde na rozcestí určitě neminete stejnojmennou restauraci. Výtečně tu vaří, v nabídce jsou i dětská jídla a to nejen smažená a nezapomeňte ochutnat třeba báječné palačinky se zmrzlinou a dětem dopřejte úžasný zmrzlinový pohár. Opět mohu jen doporučit, my zde byli naprosto spokojeni. Je tady rovněž letní terasa s dostatkem míst.

Kudy kam
Pokud pojedete autem, pak využijte parkoviště u rozcestí s odbočkou na Čertovy hlavy. Jedete-li směrem od Mělníka, pak ho najdete hned na začátku obce.
U Pokliček je parkoviště vedle Cikánského plácku s dostatkem míst a menším posezením u lesa.
Jestliže se vydáte vlakem, pak při cestě na Pokličky vystupte v obci Mšeno, a po modré se dostanete asi po 4 kilometrech na místo cíle. Z Pokliček do Ráje jsou to pěšky dva kilometry a jezdí odtud autobus.

Autobusem musíte do České Lípy, odtamtud pak jezdí autobus do Želíz.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Lussy

    Ahoj Ivčo.
    Zase bezva tip na výlet. My tam byli už 3x, je tam opravdu krásná příroda.
    Pro zdatnější turisty doporučuju jít kolem Čertových hlav a Klácelky do Liběchova a do Želíz zpátky lesem, kde je spousta dalších útvarů. Je to asi 12 km.
    Na Pokličky se vždycky chystáme, ale ještě jsme tam nebyli.
    A v Želízech u parkoviště je taková obyčejná hospoda, ale moc dobře tam vaří 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist