Nepropásněte Dny otevřených dveří Býčí skály! A nejen je!

Rubrika: Cestování

Býčí skála – jedna z nejznámějších českých jeskyní, proslavená nálezem bronzové sošky býčka. Po většinu roku je veřejnosti nepřístupná. Jen na pouhých 6 dní otevírá své brány a zve návštěvníky dál. Přijměte i vy pozvání na tuto výjimečnou akci!

Každý rok po tři po sobě jdoucí víkendy je Býčí skála přístupná veřejnosti. Každý rok nabízí zájemcům pestrý program, který je navíc každý rok trošku jiný. Ti, kteří Býčí skálu navštívili v minulých letech, tak mohou zažít nové překvapení.

Letos můžete Býčí skálu navštívit v těchto dnech:

  • 5. a 6. května
  • 12. a 13. května
  • 19. a 20. května

Prohlídky jeskyně probíhají od 9 do 16 hodin a trvají cca 90 minut. Vezměte si s sebou pevnou obuv a teplé oblečení, v jeskyni je přibližně 9ºC. Cesty jsou sice upravené, ale rozhodně nejsou vhodné pro kočárek. Pokud tedy máte malé miminko, budete pro něj potřebovat nosítko či šátek.

Základní program je pro všechny víkendové dny společný. Pořadatelé slibují (nedojde-li ke změně programu) promítání filmu a výstavu fotografií, vše týkající se jeskyně a bádání s ní spojeného. Na louce před Býčí skálou se můžete podívat na výrobu skleněných korálků či se občerstvit (například vlastními špekáčky – ohniště bude k dispozici).

Letošní Dny otevřených dveří jsou spjaty se dvěma jubilei. Je to totiž přesně 100 let od začátku speleologického bádání spojeného se Spolkem německých turistů. A roku 1872, tedy před 140 lety, Jindřich Wankel učinil významný objev (pohřeb halštatského velmože) v Předsíni Býčí skály. (Bronzová soška býčka byla objevena o tři roky dříve.) Tento objev měl velký vliv na formování archeologie v druhé polovině 19. století na Moravě. Více o obou jubileích si můžete přečíst zde.

Pokud váháte, který víkend se na prohlídku Býčí skály vypravit, možná vám pomůže následující přehled doprovodných akcí:

12. května 2012 – Evropský den parků

Pokud navštívíte Býčí skálu v sobotu 12. května, nenechte si ujít další akce, které se v jejím okolí pořádají v čase 9:30 – 17:00. Například:

  • Stará huť u Adamova v Josefovském údolí

Kromě prohlídky hutě na vás čeká výroba keramiky na hrnčířském kruhu, ukázková tavba (jen do 16:30), rozebírání milíře (jeho stavba bude probíhat 5. května a zapálen bude 7. května), tkaní, pečení chleba v rekonstrukci středověké pece, …

Ke Staré huti vás zaveze historický autobus, který vyjíždí z Adamova-zastávky (ČD) od 8:30 do 15:30 v hodinových intervalech.

Také se zde koná několikadenní workshop tavby železa (od 9. května), proto pro zájemce přikládám odkaz na podrobnější informace.

Stará huť na mapě

  • Švýcárna

Jedná se o bývalý hostinec, který je součástí areálu železářské huti. Budou zde probíhat například ukázky řemesel či hry a ekohry pro děti.

  • Jeskyně Výpustek

Tato jeskyně je na rozdíl od Býčí skály volně přístupná. V 11:30 a 13:30 je vstup do jeskyně zdarma a k jeskyni vás z Adamova zaveze historický autobus, o kterém byla řeč výše. Vyjíždí jen v 10:30, 12:30 a 15:30.

jeskyně Výpustek na mapě

Podrobný program všech akcí konaných 12. května (včetně ukázky z loňska) si můžete prohlédnout zde.

12. a 13. května 2012 – Stoletý skafandr

Zpět k Býčí skále. V sobotu 12. i neděli 13. května si můžete prohlédnout unikátní potápěčský skafandr z roku 1912. Objevování dalších částí jeskynního systému probíhalo i pod vodou a bez použití skafandru by například nebyla objevena Nová Býčí skála.

19. a 20. května 2012 – Pankrácká sekyrárna

Poslední víkend není vhodný pro rodiče s menšími dětmi, ale starší děti školou povinné by mohly uvítat netradiční historickou vzdělávací lekci. V Býčí skále totiž bude vystavena funkční replika nacistické gilotiny. Návštěvníci se dozví zajímavé informace o nacistických zásazích v Býčí skále či o odbojářích, kteří byli gilotinou popraveni.

Plakát ke Dnům otevřených dveří Býčí skály si můžete prohlédnout zde. Akce se koná za každého počasí.

Pokud se vypravíte na prohlídku Býčí skály, přeji vám, ať se výlet vydaří a odnesete si nezapomenutelné zážitky.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Peťka

    To je pěkná pozvánka, bohužel trošku z ruky, ale jinak bych se podívat šla určitě.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist