Návštěva hvězdárny, která nadchne i ty nejmenší návštěvníky

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Je smutným faktem, že jednu z pražských hvězdáren mám celý život doslova na dosah ruky – na Petřínském vrchu – a až teprve nedávno jsem ji navštívila. Vždycky jsem si myslela, že její návštěva pro malé děti nebude zajímavá, opak byl ale pravdou…

Na Petřín chodím velice často, a to nejen prvního května pod rozkvetlou třešeň. Je to úžasné místo na odpolední procházky s dětmi, kde je klid a ticho od hlučících tramvají a aut pod tímto kopcem. Děti se tady dokážou hodinu dívat na projíždějící lanovku, a když už jim jízdy nahoru a dolů nepřipadají zajímavé, objevujeme další a další skvělá zákoutí petřínských zahrad a já se velmi ráda nechám nalákat na úžasnou klobásku, kterou si vychutnám pod Petřínskou rozhlednou.

A právě tady na vrcholu chodíme okolo Štefánikovy hvězdárny, která se nachází uprostřed nádherného sadu plného růží na dosah Petřínské rozhledny.

Pravdou je, že astronomie mě nikdy moc nelákala, takže z toho vycházel zřejmě i můj úsudek, že prohlídka hvězdárny nebude zase až tak moc, zvláště pak pro malé předškoláky. Nakonec mi to nedalo, a tak jsme jednoho letního odpoledne hvězdárnu navštívili…

Co mě potěšilo, byl fakt, že prohlídka je bez průvodce. To oceňuji právě s malými dětmi, protože teoretické výklady ty nejmenší zrovna moc nebaví. Nicméně se tady počítá s dotazy a tak doslova na každém kroku stojí zaměstnanec hvězdárny připravený podat vysvětlení na otázky. Nadchl mě jejich zájem a nenucenost, příjemně nás přivítali, vysvětlili v rychlosti – s ohledem na nedočkavost dětí, kde co najdeme, na co si můžeme sáhnout a pak jsme vyrazili za poznáním astronomie.

Jako pravý kosmonaut

Hned u vchodu vám doporučuji sejít pár schodů dolů, jež vedou do nevelké místnosti, ve které zaujme každého návštěvníka kabina kosmické lodi Vostok1.
Právě s ní obletěl Jurij Gagarin poprvé zeměkouli, tahle je sice jen maketa, ale pro nejen pro děti je místem úžasným k proměnění snů ve skutečnost. Je to model, který je vyhotoven ve skutečné velikosti, a vy ho nemusíte obdivovat jen zvenku.
Klidně se do něj můžete posadit a mačkat všechna ta tlačítka, která v něm objevíte.

Zajímavostí nepochybně je, že se jedná o raritu ve světě. Štefánikova hvězdárna je jediným místem, kde se model nachází a navíc s možností vyzkoušení samotnými návštěvníky.

Za poznáním oblohy

Jakmile vystoupíte do prvního patra, máte před sebou dlouhou chodbu plnou vystavených exponátů.

Nejprve se můžete poučit o tajemství vesmíru, a aby se děti mezitím nenudily, mají k dispozici na stěně elektronické pexeso, kde sestavují obrázky planet, raketoplánů, hvězd a mnoha dalšího.
V klidu to zvládnou i dvou a tříleté děti, na princip mačkání tlačítek přišla stejně stará holčička, kterou jsme měli s sebou, dříve, než sem si nechala vysvětlit návod od pořadatele.

V jedné z chodbiček je výstava dalekohledů, ta nadchne asi už starší děti. Tady se na exponáty sahat nesmí, takže jestli s sebou budete mít menší děti, nejspíš brzy zamíříte na konec chodby, kde se pro ně nalézá doslova ráj na zemi, nebo lépe řečeno ve vesmíru.

Můžete si zkusit stoupnout na váhu a po chvilce se vám na stěně před vámi zobrazí údaje, jaká je vaše hmotnost nejen tady na Zemi, ale kolik byste vážili na Měsíci, Slunci a dalších planetách. Vzhledem k pestrému zpracování a neustále blikajícím světélkům byla místa na váze v podstatě pořád obsazena, a to nejen malými návštěvníky.

Princip černé díry je vysvětlen dětem na dalším modelu, který připomíná obrovský buben pošitý proužkovanou látkou.

Za poplatek deset korun vám přístroj vydá kuličku, kterou podle návodu spustíte po obvodu a pozorujete, jak dokáže černá díra pracovat.
Kulička vám po pokusu vypadne do nádobky u země a vy můžete zkoušet pokusy stále dokola. U pokladny vám za předání kuličky vrátí poplatek.

Bohužel, my dělali experimenty tak dlouho, až se na nás černá díra zřejmě trochu naštvala a kuličku doslova spolkla a nevydala. Což samozřejmě obnášelo žalostný křik mého syna do ticha hvězdárny přerušovaný vztekem nad „papající dírou“.

Takže jsme urychleně přešli k dalším modelům, které se tady nabízejí. Můžete například pozorovat odlišnosti světla a světelných paprsků a mnoho dalšího, což bude skutečně bavit hlavně děti.

Nemusíte mít ani žádné zvláštní nadání pro astronomii, abyste jim dokázali vše vysvětlit.
Jedná se o věci v podstatě z běžného života, zde je ale děti vidí na modelech, což je ideální možnost k praktickému seznámení se s touto oblastí.

Navíc si sami mohou řídit veškeré ovládání modelů, takže je vše zaujme více, než kdyby se měli jen dívat.

Štefánikova hvězdárna slouží především k popularizaci astronomie, takže vše je zde spíše na praktickém základu, tak aby si každý návštěvník mohl většinu vyzkoušet a pochopit princip fungování. Nahlédnout máte možnost samozřejmě i do kopule a zadívat se dalekohledem na hvězdnou oblohu.

Otevírací doba a vstupné

Štefánikova hvězdárna má otevřeno celoročně, denně mimo pondělí. O víkendech od rána až do večera, v létě až do 23. hodiny. Ve všední dny otevírá většinou po obědě a zavírá nejdříve ve 20 hodin, v létě opět až hodinu před půlnocí. Jsou ale samozřejmě i výjimky, závislé na možnosti pozorování oblohy, takže je vhodné před návštěvou prostudovat program.

Dospělí zaplatí za vstup 55 Kč, děti do 15 let 40 Kč, ti nejmenší neplatí nic. Lze využít rodinných vstupných, nejrůznějších slev apod. Pokud si vyžádáte prohlídku s průvodcem, o něco málo si připlatíte.

Na pokladně si rovněž můžete zakoupit propagační předměty, pohlednice apod. Jsou tu k dispozici i nejrůznější knihy věnující se astronomii, pro děti je například určena sada sešitů Anička a Nebešťánek, které jim pomohou v dalším seznamování s fungováním vesmíru i života kolem nás.

Programy pro děti i dospělé

Kromě toho, že pro starší zájemce pořádá hvězdárna nejrůznější programy, myslí i na děti. Těm nejmenším jsou o víkendu nabízeny pohádky, začíná většinou okolo 14. hodiny. Přesný program naleznete v případě zájmu na internetových stránkách hvězdárny.

Pro děti základních škol se tady pořádají i astronomické kroužky.

Kudy, kam

Štefánikova hvězdárna leží úplně na vrcholu Petřínského kopce. Pokud si chcete návštěvu zpříjemnit příjemnou procházkou, můžete se vydat například z Malé Strany pěšky, nebo od Národopisného muzea projít okolo zdejších vodopádů či zabočit z Nerudovy ulice do sadu apod.

Cest, které vedou ke hvězdárně, je mnoho.

Pro ty, kteří chtějí využít nejrychlejší cestu, doporučuji lanovku, jejíž dolní stanice se nachází u stanice tramvaje Újezd.
Cesta na vrchol je sice krátká, ale s nádherným pohledem na Prahu. Lanovka vás doveze pár metrů před hvězdárnu.

Nedaleko hvězdárny je i Petřínská rozhledna a Bludiště, projít se můžete podél Hladové zdi, kterou nechal vystavět Karel IV. apod.

Veškeré další informace, včetně aktualizovaného programu na daný měsíc, naleznete na oficiálních stránkách Štefánikovy hvězdárny: www.observatory.cz

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … o prázdninách 2011. Stačí se zapojit do diskuse Cestování s dětmi nebo do 31. 8. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Peťka

    Ivčo, díky za článek.
    My byli zatím jen v planetáriu, který je v Praze v blízkosti Výstaviště. Tam se nám také moc líbilo, včetně výstavy. A nejvíc samozřejmě promítání planetáriem, kde se můžete pohodlně usadit a sledovat hvězdy, planety. V programu mají filmy jak pro děti, tak pro dospělé. Takže taky doporučuji.

  • Ivča a Domča

    Pavlinkav, tak to jsem ráda, že se můj tip na výlet hodil v pravou chvíli:-) Tak hlavně že si to Janička užila:-) Domču se mi do toho modelu neopodařilo dostat, dost se bojí nějakých menších prostor a i když tam zrovna byl stejně starý chlapeček co tam v pohodě vlezl, tak Domča se seknul a ne a ne:-)

  • Pvoso, omlouvám se, moje chyba… Už jsem to napravila.

    Ivčo, díky moc za tip. Včera jsme úplně mimo plán nakonec skončili na Petříně. No a protože jsem tvůj článek chystala už dřív, tak mi to hned naskočila. Potřebovala jsem získat čas, aby se Lucinka v klidu prospala v kočárku, a zahlídla jsem hvězdárnu… Hned jsem manžela nalákala (vzpomeň, jak jsem ti ukazovala tu fotku Gagarinova Vostoku 😉 …) a šli. Oba došli nadšení, líbilo se jim tam, dokonce máme fotku Janičky v modulu, Lucinka se v klidu stranou od lidí prospala… včera jsme si to užili 🙂 (Dnes střídavě lije a svítí slunko.)

  • pvosa

    Nějak není u článku uveden autor :-(.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist