Muzeum přírodovědy Doudleby nad Orlicí

Rubrika: Cestování, Z našich cest

V Doudlebách nad Orlicí ve východních Čechách se nachází renesanční zámek. Jeho součástí je barokní sýpka, která nedávno prošla rekonstrukcí. A právě v jejím prvním patře se nachází největší soukromé přírodovědné muzeum v České republice.

Jedná se o stálou, velmi pěknou expozici. K vidění jsou zde zkameněliny, nádherné mušle, brouci, motýli a jiný hmyz, ptactvo, ryby, mořští živočichové a nádherné dílo představující Rok na vsi.

Exif_JPEG_420 Exif_JPEG_420 Exif_JPEG_420

Velkou část expozice zabírají brouci, hmyz, motýli, zkaměněliny a vzácné polodrahokamy. K vidění je tu otoho opravdu spoustu. Kluky zaujaly zejména včely a včelí úl a nádherné mušle a ulity. Dcerce se zase líbili mořští živočichové, kde byla k vidění i langusta.

Model Rok na vsi zase ukazuje, co je typické pro život na vsi v tom kterém ročním období. Autorkou je paní Jana Jarkovská z Třebechovic pod Orebem a je celá z kukuřičného šustí. To jsme zase obdivovali my dospělí. Model je opravdu detailně propracovaný. Ukáže návštěvníkům nejen to, jak probíhal život na vesnici v dřívějších dobách, ale také jak probíhaly oslavy jednotlivých svátků – pálení čarodějnic, Velikonoce, Vánoce, sklizeň a další.

Exif_JPEG_420 Exif_JPEG_420

Jako bonbonek na závěr je zde k vidění diorama představující nám ptactvo a zvířectvo, které je u nás k vidění. Je rozděleno podle toho, kde žije. Je tu tedy k vidění les, pole, rybník. Do lesa patří veverka, jelen či divoké prase; na pole kuna, havran jestřáb, lasice a další.  K rybníku zase patří čáp, volavka, vydra, ondatra.

Vstupné do muzea je 50 Kč pro dospělé a 30 Kč pro dítě, studenty či důchodce.

Exif_JPEG_420 Exif_JPEG_420

Během otevírací doby zámku lze navštívit také tzv. Babiččin dvoreček, kde jsou k vidění králíci, kozy, krávy, oslík a další. Je zde také možnost projížďky na poníkovi.

Obec Doudleby nad Orlicí je dostupná autem, vlakem, nebo také cyklostezkou, která vede z Kostelce nad Orlicí právě přes Doudleby nad Orlicí a do Potštejna.

***

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Jarmuschka

    Letos jsme v Orličkách trávily svou dovolenou.
    Doudleby jsme nestihly – necháváme si je napříště.

  • Peťka

    Nedávno jsme jeli kolem, ale nenapadlo nás zjistit si, co vše je možné v zámku a muzeu vidět. Příště až pojedeme, určitě se zastavíme. Vypadá to opravdu lákavě. Díky za článek.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist