Liberec ve čtyřech dnech

Rubrika: Cestování


Strávili jsme v Liberci několik dnů a musím konstatovat, že zde bylo co k vidění. Pokud přemýšlíte, kam na prodloužený víkend, pak Liberec vřele doporučuji…

1. den – samotný Liberec a projet se tramvají do Jablonce

náhled
V Liberci si můžete vybrat z mnoha různých a někdy i poněkud netradičních způsobů dopravy. Kapitolou samy pro sebe zůstávají liberecké tramvaje, které sviští z jednoho konce města na druhý a vybrat si přitom mohou z dvojího rozchodu kol (1000 a 1435 mm.) – to je také důvod, proč na zemi leží místo
obvyklých dvou kolejnic vedle sebe koleje hned tři. Při významných událostech (např. státních svátcích) můžete ve městě potkat i jejich stařičkou kolegyni z roku 1929 jménem Bovera.

Velmi neobvyklé je také tramvajové spojení mezi městy Liberec-Jablonec, kdy část úseku trati jedou cestující prakticky lesem. Je to vzkutku zajímavý zážitek, který doporučuji. Jablonec sám o sobě není nic moc, ale nějaká ta kavárnička na kafíčko a zákusek se najde. 😀

Samotný Liberec je zajímavé město plné protikladů. Mezi starými historickými budovami jsou rozmístěny různé „moderní“ sochy a plastiky. Mezi moderní architekturou zase naleznete staré pomníky a bysty.

2. den – Ještěd

náhled
Být v Liberci a nenavštívit Ještěd je jako být v Paříži a nenavštívit Eiffelovku. Pod Ještěd dojedete tramvají, případně můžete zaparkovat na velkém parkovišti. Pak vás čeká příjemná nenáročná procházka lesem a pak je to na vás… Můžete si udělat výšlap a nebo si pohodlně vyjet kabinovou lanovkou. Zdejší lanovka je nejstarší fungující lanovou dráhou v ČR (1933), ale nebojte, dopraví vás bezpečně až na samý vrchol. Jedna cesta příjde na 60,- Kč, dvě cesty (tedy tam i zpět) na 100,- Kč.

Z Ještědu je nádherný výhled. V samotné stavbě je hotel, restaurace a ve spodní části levnější bufet. Je zde také k vidění několik fotografií a článků, které se týkají stavby a historie Ještědu. Vše kromě prostor hotelu je volně přístupné.

3. den – ZOO a Botanická zahrada

náhled
Liberecká zoologická zahrada je nejstarší zahradou na historickém území Československa. Vznikla roku 1919. Částečně sloužila jako zvěřinec a zimoviště pro cirkusy. Až dlouho po druhé světové válce se s nástupem ředitele Jiřího Badalce začalo s podstatnou modernizací zahrady.

Liberecká ZOO není veliká a někde je vidět, že chybí penízky, např. výběh slonů je dost smutný, ale přesto se nám tam líbilo. Zvláště „spodní“ část, která je krásně zrekonstruována. Nejvíce mě okouzlil velký tropický pavilon, expozice tučňáků a nádherný bílý tygr.

Info k ZOO:
Masarykova 1347, 460 01 Liberec 1
(Z autobusového i vlakového nádr. tramvají číslo 2 nebo 3 směr Lidové sady, zastávka Botanická. Liberecká ZOO nemá vlastní parkoviště.)
Otevřeno: 8,00 – 18,00
Vstupné 80,- / do 15let 40,-
Doba prohlídky: cca 3 hodiny
Délka návštěvnické trasy: 3,5 km

Hned vedle vchodu do ZOO je vchod do Botanické zahrady, určitě toto místo nevynechejte. Botanická zahrada Liberec je nejstarší v České republice, má víc než 110 let. Najdete zde nejen řadu pavilonů, ale i venkovních expozic. Skleníkový areál ve tvaru krystalové drúzy se skládá z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 m2. V pavilonech je představováno 13 rozličných botanických témat. Mimo jiné zde naleznete i pavilon akvárií, který je věnován tropickým rybám i jiným živočichům, většinou takovým, kteří se obvykle nechovají v domácích podmínkách. Najdete zde zástupce jak mořské, tak sladkovodní fauny.

Info k Botanické zahradě:
Purkyňova 630/1, 460 01 Liberec
(Lesní ulice, blízko tramvajové zastávky Botanická – ZOO)
Otevřeno je každý den: 8 – 18 hod.
Vstupné 80,- / do 15let 40,-

4. den – zábavné centrum Babylon

náhled
Tak toto místo mě dostalo naprosto a zcela. Nejsem zastánce megakomerčních tahačů peněz, ale Babylon mě prostě vyrazil dech. Rozhodně počítejte s celým dnem, pokud budete chtít zvládnout vše, možná i dva. Děti budou nadšené. Jedná se o rozsáhlý komplex vybudovaný v prostoru bývalé továrny. Představuje v podstatě „městečko pod jednou střechou“. Je zde spousta obchůdků, restaurací, obrovský areál, kde můžete poznávat, bavit se, zkoumat, hrát si. Projdete řadou labyrintů, vodním světem, světem hlavolamů a zrcadel jak na Petříně. Hlavní turistickou atrakcí Babylonu je také velký Aquapark se soustavou bazénů s vodními chrliči, Lunapark – s množstvím pouťových atrakcí, „Muzeum zábavného poznávání“, kde je celá řada pozoruhodných exponátů, detailní modely lidské anatomie, různé fyzické hříčky, oční klamy… no prostě je toho móóóc.

Tak co, kdy si uděláte výlet do Liberce? 😉

PS: Ubytování doporučuji v privátních penzionech, kterých je tu řada, nejvíce v ulici u konečné tramvaje pod Ještědem. Určitě si vyberete.

Odkazy k tématu:
www.liberec.cz
www.jested.cz
www.zooliberec.cz
www.botaniliberec.cz
www.centrumbabylon.cz
lanová dráha www.cd.cz/index.php?action=section&id=25913

 

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy. 

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: Lenčáč

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (19 vyjádření)

 • Anonymní

  V srpnu se chystáme s rodinou do Liberce na výlet – dík za super článek, pro mě to jsou skvěle načasované přínosné informace. Jen jsme plánovali jet jen na jeden den, to budeme muset ještě přehodnotit 🙂
  Gina

 • Lenčáč

  Se tu rozpoutala diskuze 😀

  Já už to raděj nebudu rozpitvávat… napsala sem co sem napsala… nebyla to kritika, byl to názor (jak už tu bylo řečeno)

  Necouvám…ale pravda je že sem tam jen profrčela, kdybych měla více času třeba by mě tam také něco oslovilo… ono každé místo má svá pro a svá proti. Třeba ta přehrada může být hezká…

  a za špatné ceny vstupu do Zoo se omlouvám (přepisovala jsem to ze svých poznámek co jsem si dělala před dovčou a nenapadlo mě to překontrolovat.

 • Peťka

  Zurafo, připojím se k babofce. Co by pomohlo, kdyby si Lenčáč prošla celé město? Nezaujalo ji a co? Je to její názor.
  Přesně jak píše babofka, každý máme místa, města..kam se už vrátit nepotřebujeme, stačilo jednou a dost.

 • zurafo, Lenčáče se musím zastat. Jsou prostě místa (města), která tě už od prvního pohledu nezaujmou. I já mám taková místa a nehodlám si na ně měnit názor tím, že je nuceně projdu, prozkoumám (včetně blízkého okolí) a ujistím se v tom, že se mi tam OPRAVDU nelíbí. To jsem udělala už s Paříží. Děkuju, jednou stačilo. Nehodlám si měnit tedy názory např. na Most, Litvínov a další města.
  A teď klidně pro změnu do mě! :-)))))

 • zurafa

  Ještě jsem chtěla dodat, že kromě zmínky o Jablonci jsi to napsala vcelku fajn. Co se týče Liberce, je fajn, město mám z větší části projité. Co mě mrzí je, že zrušily původní OD Ještěd, ale ještě jsem neviděla naživo nový objekt, tak snad to bude stát za to.

 • zurafa

  Souhlasím se všemi, které zarazila věta:“Jablonec sám o sobě není nic moc“. To snad Lenčáč nemyslíš vážně?! Napřed projdi celé město a okolí, potom kritizuj!!

 • Ájíku, viď? Nedávno jsem partnerovi jmenovala místa, kde bych si uměla představit žít… Londýn, Řím a Praha. A on byl udiven, že jsem nejmenovala své rodné město. Ale rodné město je pochopitelně jiná kategorie… 🙂

 • Babofko, no, já nevím :)) Možná bych to vnímala jinak, kdybych si tam jela užít romantický víkend ve dvou….
  ….ale i když přemýšlím zpětně, nic z popisovaného okouzlení Paříží se nekonalo a neumím si vybavit, proč by mělo 🙂 To už mě mnohem víc okouzluje stále znovu Praha…

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Musím souhlasit s babofkou – ne každému se líbí to, co druhému. Já například nesnáším povalování někde na pláži či u vody a radši budu ve vedru pochodovat za památkami:-)Takže zážitky z pláže mě nic neřeknou, za to popisy turistických cest, hradů atd..mě lákají daleko více. Každý jsme jiný.
  V Liberci jsme byla na základce, trochu si pamatuju Ještěd,ale popravdě nejsem schopna ohodnotit krásy tohoto města ze současného věku:-)Ale díky za tip!

 • Ájíku, myslíš že to je věkem? Já tam byla v nějakých 24 letech… 🙂

 • Babofko, upřímně, mně Paříž taky nijak nenadchla…. ale zas si říkám, třeba jsem byla ještě moc mladá a blbá :)) (byla jsem tam v 16) …

 • Lenčáči, necouvej a neslibuj… Vždyť není nutné, aby se ti líbila všechny města! Všichni třeba básní o Paříži, já to všeobecné nadšení nesdílela. Byla jsem z ní otrávená… A to fakt 🙁 A pochybuju, že by na tom další návštěva něco spravila… 🙁

 • Lussy

  Lenčáči,
  v Liberci jsme byli před měsícem a vstupné do ZOO je vyšší než uvádíš: dospělí 100,- a děti 50,-.
  Jinak je to nádherné město uprostřed přírody a moc ráda se tam vracím.

 • Lenčáč

  Pokud budu mít ještě možnost Jablonec navštívit… slibuju že tak učiním a zkusím si poupravit svůj názor 😉

 • keenspeed
  keenspeed

  Ahoj, bydlím v Liberci celý život,a do Jablonce jezdím už 20let k tátovi. Jsem ráda, že se Vám na severu líbilo..
  Jestli můžu dodat, tak i Jablonec má skvělý výhled…. z Petřínské rozhledny, kde je i restaurace a hotel. A jen fajn bydlet blízko přírody – Jizerky a Luž.hory, Bedřichov, přehrada LB i JB atd. I když teď kdejakou volnou louku u lesa zabírají novostavby a satelitní čtvrtě. Přeji hezký den a nashledanou.

 • Lenčáč

  Moc moc moc se omlouvám… asi sem se blbě vyjídřila… teda asi určitě… Jablonec mě osobně neoslovil ale to neznamená že není nic moc… pravda je že jsme na něj měli málo času a viděli vlastně jen střed města, který byl na můj vkus až příliš „hranatý“… ale chápu že pokud máněkdo k tomu místu osobní vztah mohlo ho to urazit… proto ta omluva… ale mějte na paměti, že je to jen subjektivní článek ne objektivní hodnocení 😉

 • Taky už jsme byli 2x v Liberci – na Ještědu, v ZOO i v Babylonu. Jednou jsme tam zajeli z dovolené v Jičíně, jednou z České Lípy od tety. Akorát ten Babylon jsme nestihli všechen, byli jsme jen v bazénu a lunaparku. Můžu doporučit.

 • Já souhlasím s Padmé 🙂 Jablonec je krásný a mám na něj moc hezké vzpomínky… 2x jsem tu strávila dovolenou – jednu s rodiči a pak jsme tu s manželem byli na svatební cestě…. 🙂
  Jinak – Liberecko je opravdu má srdeční záležitost, je tu náááádherně. Dříve jsme jezdívali do Pasek n. Jizerou, výlety jsme dělali různě po okolí, Lemberk, Semily, Harrachov…. nádherný kraj. A rozhled z Ještědu – to je krása 🙂 Akorát jsem nebyla v novém Aquacentru – tehdy se tuším zrovna stavělo. Zato jsem byla v Botanické zahradě i v ZOO.
  A JAblonec má spoustu krásných zákoutí, útulné náměstíčko, zajímavé muzeum bižuterie, koupání v přehradě je super…. nemám výhrady 🙂
  Padmé, akorát by mě zajímalo, co se stalo s hotelem Zlatý jelen – s ubytováním během naší svatební cesty jsme moc spokojení nebyli, šel tehdy zrovna do konkurzu a i když se snažili, nebylo to „vono“ … nevíš? 🙂
  Lenčáč, díky za připomenutí krásných vzpomínek :))

 • Padmé

  Lenčáči, tentokrát jsem bohužel skončila u věty:
  „… Jablonec sám o sobě není nic moc…“ a Tvůj příspěvek nedočetla. Mrzí mě, co jsi napsala.
  Jablonec je překrásné a kouzelné místo v naší republice.
  Má naprosto úžasnou a dokonalou přehradu.
  Které město se může pochlubit přehradou uprostřed města?
  Má jedno z nejkrásnějších divadel v naší zemi, zcela vyjímečnou historickou stavbu – radnici, velmi nákladně rekonstruovaný krásný kostel sv. Anny, hokejový i fotbalový stadion, bazén s tobogány atd.atd. – nevím, o co jsi své tvrzení opřela, ale na to, že je Jablonec tak maličké město v porovnání s jinými městy, má úplně vše.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist